Najważniejsze zmiany dla rodziców w 2017 roku

Każdy rok przynosi zmiany. Również 2017 otwiera przed rodzicami nowe możliwości. Niektóre z nich są mocno kontrowersyjne i budzą wiele emocji.  Oto najważniejsze zmiany przygotowane przez rząd dla wszystkich rodziców w 2017 roku. A na samym końcu zapowiedziane rewolucje, które obecnie są w  fazie projektów.

Nowy program skoordynowanej opieki porodowej

Kobiety w ciąży i w okresie 6 tygodni po urodzeniu dziecka od 2017 roku są objęte 24-godzinną opieką porodową. Program ten od początku budzi mnóstwo kontrowersji. W 2017 roku ma być rozszerzany, po tym, jak w 2016 miał charakter pilotażowy. Obecnie dotyczy ciąż fizjologicznych, opieki nad patologią średniego i ciężkiego stopnia.

Narodowy Fundusz Zdrowia uruchomił program opieki koordynowanej nad kobietą w ciąży. Założenia są takie: kompleksowa opieka medyczna nad matką w okresie ciąży, porodu, połogu oraz jej nowo narodzonym dzieckiem, pełna dostępność do świadczeń zgodnie ze wskazaniami medycznymi, możliwość zgłoszenia do programu na każdym etapie ciąży.

Opieka ma obejmować między innymi wizyty lekarza, położnej w domu oraz konsultacje w zakresie karmienia piersią (do tej pory kobieta mogła liczyć na kilka wizyt, od teraz ma mieć nieograniczone możliwości pod tym względem). Ponadto przyszła mama ma możliwość skorzystania z 24 godzinnej opieki telefonicznej.

Celem programu jest poprawa komfortu i poczucia bezpieczeństwa kobiet w ciąży i młodych mam. Rozwiązanie jest nowe, dlatego potrzeba czasu na jego wdrożenie i udoskonalanie.

Przyszła mama zdecyduje, czy szpital zasługuje na dodatkowe pieniądze

Co zrobić, by opieka nad ciężarnymi była jeszcze lepsza? Wprowadzić bonusy finansowe dla placówek medycznych. O ich przyznaniu decydują ciężarne, które mają wypełniać ankiety po porodzie.

Szpital, który będzie oferował najwyższą jakość usług, zapewni odpowiednią opiekę nad przyszłymi mamami, krótkie terminy wizyt –  będzie mógł liczyć na dodatkowe wsparcie finansowe. By przystąpić do programu, szpital musi spełnić pewne wymogi formalne, na przykład dotyczące liczby odbieranych porodów, stosowanych znieczuleń, dostępności do gabinetów ginekologicznych, itd.

Cel jest taki, by na pierwszy miejscu nie stały procedury i pieniądze, ale komfort i poczucie bezpieczeństwa pacjentki.

Możliwość dłuższej pracy dla ciężarnej

Do tej pory ciężarna mogła pracować przy komputerze maksymalnie 4 godziny dziennie.

Od maja 2017 roku to się zmieni. Zakaz przestanie obowiązywać, natomiast przyszłej mamie będzie należała się 15 minutowa przerwa w każdej godzinie pracy przed ekranem komputera. W taki sposób ciężarna będzie mogła przepracować osiem godzin na dobę, czas pracy wzrośnie z obecnych czterech do sześciu godzin.

Ustawa „Za życiem” czyli 4 tysiące dla rodziców chorego dziecka

Z dniem 1 stycznia zaczął obowiązywać bardzo kontrowersyjny projekt „Za życiem”, który zakłada wypłatę rodzicom ciężko chorych dzieci jednorazowego zasiłku w wysokości 4000 złotych.  Pieniądze należą się kobietom, które w trakcie ciąży dowiedzą się, że dziecko jest nieuleczalnie chore, ma wadę genetyczną, ciężkie, nieodwracalne upośledzenie, nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu, powstałą w okresie prenatalnym lub stwierdzoną podczas porodu. Warunkiem jest urodzenie żywego dziecka. 

By otrzymać świadczenie, należy złożyć w urzędzie gminy lub w ośrodku pomocy społecznej wniosek wraz z zaświadczeniem od lekarza potwierdzającym wadę u dziecka. Obowiązujący termin to 12 miesięcy po narodzinach dziecka.

W ramach ustawy „Za życiem” planowane są kolejne zmiany, które mają obowiązywać od 1 lipca. W fazie projektu są usługi mające wspierać rehabilitacje dzieci, rozwój domów samopomocy, utworzenie punktów rehabilitacji obok warsztatów terapii zajęciowej, a także preferencyjne warunki do zakładania żłobków dla dzieci niepełnosprawnych.

Opieka koordynowana – wsparcie dla rodzin osób niepełnosprawnych

Od 1 stycznia w Polsce zaczęła obowiązywać dziecięca opieka koordynowana, która jest naturalną konsekwencją ustawy „Za życiem”. Za jej wprowadzenie odpowiada Narodowy Fundusz Zdrowia.

Świadczenia mają być objęte noworodki urodzone przedwcześnie (przed 33 tygodniem ciąży) oraz dzieci do lat trzech, u których w okresie płodowym stwierdzono ciężką wadę genetyczną. W ramach ustawy dzieciom objętym programem „Za życiem” do 18 roku życia należy się opieka paliatywna i hospicyjna poza kolejnością. Rodzina chorego ma mieć możliwość bezpłatnego skorzystania z pomocy psychologa. Wprowadzono również możliwość skorzystania z pomocy w zakresie 10 dniowym. Jeśli rodzice lub opiekunowie stwierdzą, że nie mogą zająć się chorym dzieckiem, będą mogli oddać je do zakładu opiekuńczego lub placówki medycznej na 10 dni.

Nowy kalendarz szczepień

Od stycznia 2017 roku obowiązuje nowy kalendarz szczepień, który uwzględnia obowiązkową (bezpłatną) szczepionkę przeciw pneumokokom dla wszystkich dzieci.  Oznacza to, że szczepienie to w całości będzie finansowane z budżetu państwa.

Ministerstwo zdecydowało się na zakup szczepionki Synflorix PCV10, co wywołało mnóstwo kontrowersji. Panuje bowiem opinia, że ta szczepionka jest dużo mniej skuteczna niż Prevenar PCV13, która ma być dostępna dla dzieci tylko z grup ryzyka (z obniżoną odpornością).

Więcej o obowiązującym kalendarzu szczepień tutaj.

Zakaz pobierania opłat za 6 latki w przedszkolu

Od 2017 roku przedszkola publiczne nie mogą pobierać opłat za dzieci rocznika 2011 i 2010 za pobyt w przedszkolu ponad 5 bezpłatnymi godzinami. Rodzice sześciolatków uiszczają opłaty jedynie za wyżywienie.

Przeczytaj więcej na ten temat tutaj.

Ośmioletnia podstawówka i czteroletnia szkoła średnia

Od roku szkolnego 2017/2018 polskie szkolnictwo się zmieni. Zostaną zlikwidowane gimnazja, a system nauczania ponownie będzie zakładał naukę przez osiem lat w podstawówce i przez cztery w szkole średniej.

Dzieci, które od września tego roku pójdą do szkoły, zostaną objęte zmianami. Jako pierwszy rocznik będą uczyły się w ośmioletniej podstawówce. Zmiany obejmą również uczniów, którzy w 2017 roku mieli iść do gimnazjów.

Według zapowiedzianych zmian, edukacja podstawowa ma być podzielona na dwa etapy – klasy I-IV, w których będzie uczył jeden nauczyciel (poziom podstawowy) i klasy V-VIII z poziomem „rozszerzonym”. Wyraźny podział na przedmioty, których będą uczyć różni nauczyciele ma obowiązywać od piątej, a nie tak jak kiedyś od czwartej klasy.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

  1. Mama pracujaca Mama pracujaca

    Poza szczepieniami Wszystkie pomysły podobają mi się;-)