Najtrudniejszy jest pierwszy rok życia dziecka? Skąd taka opinia?

Możesz przeczytać kilka poradników o ciąży i opiece nad niemowlakiem. Z wielką uwagą analizować zawartość prasy dla rodziców, słuchać rad mamy czy babci, to jednak i tak będzie za mało, by w 100% przygotować się do tego, co Cię czeka. Pierwszy rok życia dziecka jest zawsze zaskakujący. Uznaje się go również za najtrudniejszy. Dlaczego?

Zmęczenie

Mówi się, że istnieje zmęczenie, wielkie zmęczenie i ostatnie stadium – bycie rodzicem małego dziecka.

Coś w tym jest.

Panuje przekonanie, że prawdziwe znaczenie stwierdzenia „jestem wyczerpana” poznajemy, gdy stajemy się rodzicami. Okazuje się bowiem, że to, co czeka każdą mamę i tatę po narodzinach dziecka to prawdziwy test dla wytrzymałości. Typowe dla tego okresu jest poczucie permanentnego niewyspania, rozdrażnienie, kłopoty z koncentracją, ograniczenie aktywności do zaspokajania potrzeb dziecka, własne często spychane są na bok.

Potrzeba ciągłej uwagi

Trudno wyobrazić sobie opiekę nad niemowlakiem osobie, która nie musiała mierzyć się z tym wyzwaniem. Zazwyczaj zaskoczeniem pozostaje, jak wiele uwagi trzeba poświęcić tak małemu dziecku. Niemowlę wymaga ciągłego zaangażowania, niemal przez całą dobę, z krótkimi okresami wytchnienia na sen. Wiele maluchów budzi się co 2-3 godziny niemal przez cały pierwszy rok życia, co dodatkowo utrudnia opiekę nad nimi.

Problemy z akceptacją dziecka

Nie każda mama zakochuje się w dziecku w pierwszej chwili po jego ujrzeniu. Czasami niemowlę rozczarowuje, bo płacze za często, jest „trudne”, wymaga ciągłej obecności rodzica, nie umie ani chwili poleżeć spokojnie, na co nie każdy rodzic jest gotowy.

Gdy wyobrażenia z okresu ciąży mają niewiele wspólnego z tym, co obserwuje się po porodzie, może pojawić się rozgoryczenie i niezadowolenie, które nie ułatwiają wymagającej opieki nad niemowlakiem.

Oczekiwania dotyczące nowego życia

W reklamach, filmach rzeczywistość z dzieckiem jest przedstawiana często w różowych kolorach. Opieranie się na tych kreacjach może przynosić falę rozczarowań. Często wynikiem jest brak akceptacji tego, jak wygląda nasze życie po porodzie, jak układa się związek, życie towarzyskie. Dobrze w takich sytuacjach zdać sobie sprawę, że zazwyczaj zmiany są przejściowe i wkrótce można wypracować nowy sposób funkcjonowania akceptowalny dla wszystkich członków rodziny.

Strach

Strach o dziecko jest jednym z najpotężniejszych lęków, z jakimi musimy się mierzyć. Może mieć rozmaite twarze – lęk o zdrowie, a nawet życie, prawidłowy rozwój, o to, czy maluch zostanie zaakceptowany w swoim środowisku, czy poradzi sobie w życiu, czy dogada się z rodzeństwem, itd. Możemy bać się tak zwanych sytuacji losowych, wypadków i zdarzeń, na jakie nie mamy absolutnie żadnego wpływu.

Płacz

Tuż po porodzie młoda mama staje się wyjątkowo wyczulona na płacz dziecka. Usłyszy go nawet z drugiego pokoju, w trakcie odkurzania. Nie zmienia to faktu, że często sprawdza swoje umiejętności w tym zakresie, wyłączając strumień wody pod prysznicem i nasłuchując tego, co się dzieje w pokoju maluszka. Ciągły stan gotowości, nasłuchiwania pochłaniają mnóstwo energii i uważane są za szczególnie męczące.

Ciągłe zmiany

Posiadanie małego dziecka w domu wymusza na rodzicach gotowość do ciągłych zmian. Raz zaplanowany rytm dnia musi być bowiem nierzadko naginany, gdy niemowlę jest rozdrażnione, zmęczone. Poza tym dziecko dojrzewa, zmienia się, dlatego metody, które działały na początku, zazwyczaj nie są skuteczne później. Trzeba na bieżąco modyfikować metody opieki nad niemowlakiem i szukać nowych sposobów opieki nad nim.

Chaos

Najpierw nakarmić, a może przewinąć? Może lepiej rozprawić się z cieknącym mlekiem lub ubrudzoną koszulką? A co ze sprzątaniem? Jak długo można ignorować stertę brudnych rzeczy rosnącą w zastraszającym tempie?

Posiadanie dziecka wprowadza nawet do najbardziej uporządkowanej przestrzeni odrobinę chaosu, z którym trudno sobie poradzić, zwłaszcza jeśli należysz do pedantów.

Wskazówki i chęć pomocy

Szczególnie jeśli jesteś mamą pierwszego dziecka, musisz liczyć się, że otrzymasz dziesiątki wskazówek. Z tego 90% zostanie Ci udzielonych bez wyraźnej prośby z Twojej strony. Większość będzie się wzajemnie wykluczać, co drugie pozostanie bezużyteczne.

Utrata kontroli

Uwielbiamy mieć kontrolę nad wszystkim. Jesteśmy wręcz maniakami kontroli. Tymczasem przyjście na świat dziecka wytrąca nam z rąk stery. Dzieci bardzo szybko nam uzmysławiają, że nie mamy wpływu na wszystko, że trzeba otworzyć się na sytuacje nieprzewidywalne. Przy dzieciach wszystko może się zdarzyć i planowanie bywa dość skomplikowane.

Pierwszy rok życia dziecka jest trudny. Ale to dobrze, bo przygotowuje na to, co nastąpi później. W drugim roku życia bywa jeszcze trudniej, choć nieco z innych powodów. Rodzicielstwo, mimo że szalenie skomplikowane i wymagające, dostarcza również wielu radości i pięknych emocji. Dlatego też większość rodziców jest zdania, że dziecko to najpiękniejszy dar, jaki otrzymali w życiu. Mimo wszystkich wyzwań opisanych powyżej.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

  1. Maria Maria

    wszystko prawda