Dzieci uczą się mówić w naturalny sposób, poprzez obserwację, słuchanie, przebywanie z rodzicami, innymi dorosłymi oraz…oczywiście dziećmi. Mądry rodzic nie przyspiesza na siłę nauki mowy, ale wspiera dziecko, by miało motywację do codziennej komunikacji. Innymi słowy, słucha, co dziecko mówi, wspiera, by wypowiadało się wyraźniej, sam również dużo mówi. Oto kilka pomysłów, jak poprzez zabawę uczyć dziecko mówić.
Podstawowe zasady
- Nigdy nie naśladuj pieszczotliwej mowy dziecka.
- Mów do dziecka normalnie, niepotrzebnie nie zmiękczaj słów.
- Zadawaj pytania.
- Słuchaj odpowiedzi.
- Nie wytykaj błędów, po prostu powtórz dane słowo poprawnie.
- Nie zawstydzaj dziecka, nie karz.
- Zwracaj uwagę, ile czasu dziecko spędza przed telewizorem i nad telefonem.
Przede wszystkim dużo mów do dziecka
Rozmawiajcie każdego dnia. Czytaj dziecku książki. Opowiadaj o tym, co widzisz w parku. W sklepie mów o tym, co musicie kupić. Opowiadaj historyjki, śpiewaj piosenki. Zmieniaj ton głosu, udawaj inne postaci, bawcie się razem pacynkami, zmieniajcie się rolami.
Zadawaj otwarte pytania
Zamiast pytać, czy dobrze było u babci – na to pytanie dziecko odpowie (tak lub nie) – zadaj pytanie, jak było u babci. I słuchaj. Wykaż się entuzjazmem, zadawaj dodatkowe pytania.
Nagraj dziecko, jak mówi. Odtwórz mu to nagranie, niech posłucha swojego głosu.
Poza tym, gdy dziecko Ci coś opisuje, powtórz to, co mówi innymi słowami i zapytaj, czy dobrze zrozumiałaś.
Dokończ zdanie
Bawcie się w zabawy polegające na dokańczania zdań, np.
- Gdybym miała skrzydła, to…
- Gdybym była malutka jak ziarenko grochu, to…
- Najbardziej lubię jeść na obiad…
- Moja ulubiona zabawka to…Wygląda…
Twórzcie razem historyjki
Zabawa polega na tworzeniu historyjek. Pierwsza osoba zaczyna, tworzy początek opowieści, pierwsze zdanie, następnie kolejna osoba wymyśla kolejne zdanie i tak aż do końca.
Podczas czytania książki
Gdy czytacie ulubioną książkę, którą dziecko zna na pamięć, skończ ją szybciej. Pozwól dziecku dokończyć. Innym razem pomiń kilka szczegółów, sprawdzając, czy dziecko słucha. Pozwól powiedzieć o tym, o czym nie przeczytałaś.
Książeczki z obrazkami
Dobrym sposobem motywującym do nauki mówienia jest wspólne oglądanie książeczek bez słów, zawierających jedynie obrazki. Sięgając po takie publikacje, dodatkowo motywujemy dziecko do wspólnego oglądania i opisywania tego, co widzimy.
Po filmie
Daj dziecku się wypowiedzieć po zakończonym filmie, czy po wspólnym oglądaniu bajki. Maluchy uwielbiają mówić na tematy, które je fascynują.
Zabawa w przebieranie
Niech dziecko wcieli się w ulubioną postać. Posłużcie się rekwizytami, może być to po prostu wałek, kredka, czapka. Następnie maluch niech wypowiada się jak kucharz, malarz, czy udaje, że jest na wakacjach.
Ponadto zabawcie się w naśladowanie dźwięków różnych urządzeń i zwierząt.
Zabawy oddechowe
W trakcie nauki mowy warto wspierać rozwój aparatu mowy. Bardzo przydatne są zabawy polegające na dmuchaniu, na przykład, kto pierwszy przesunie stateczek w misce z wodą do brzegu lub zabawa w zdmuchiwanie kawałeczków papierków z dłoni. Świetne w tym celu są ponadto piłeczki pingpongowe i zabawa w dmuchaniu w nie, gdy znajdują się na stole. Dobrze sprawdzą się bańki mydlane.
Idź na plac zabaw
Czy wiesz, że rozwój mowy uzależniony jest od rozwoju układu mięśniowego dziecka? Umiejętności motoryczne wpływają na zdolności komunikacyjne. Dlatego to tak ważne, żeby dziecko bawiło się na placu, spędzało czas na świeżym powietrzu. Przeczytaj, dlaczego zabawa na placu zabaw jest tak ważna.
Plac zabaw to miejsce nauki!
Komentarze