Najlepsze metody nauki tabliczki mnożenia

Tabliczka mnożenia to jedno z najważniejszych zagadnień w szkole. Spora grupa uczniów miewa problemy z jej szybkim przyswajaniem. Czy jest na to jakaś rada? Jak pomóc dziecku nauczyć się tabliczki mnożenia? W tym poradniku znajdziesz kilka skutecznych sposobów, które sprawią, że nauka mnożenia stanie się zdecydowanie prostsza.

tabliczka mnożenia

Tabliczka mnożenia – do czego się przydaje?

Tabelaryczne zestawienie wyników mnożenia przez siebie danych liczb naturalnych brzmi skomplikowanie. W rzeczywistości jednak, tabliczka mnożenia jest jednym z podstawowych narzędzi umożliwiających prawidłowe rozwiązywanie wielu działań matematycznych. Opanowanie podstawowego zagadnienia z dziedziny arytmetyki jest istotne, celem zrozumienia kolejnych, nieco bardziej skomplikowanych treści z zakresu matematyki. Tabliczka mnożenia przydaje się nie tylko w geometrii, ale także w funkcjach czy podczas zajęć z fizyki. Dlaczego tak podstawowy aspekt sprawia dzieciom problem?

Tabliczka mnożenia – dlaczego sprawia trudności?

Wbrew pozorom, z tabliczką mnożenia mają problem nie tylko młodzi uczniowie, ale również niektórzy dorośli. Wynika to z faktu, że na co dzień przeciętny człowiek rzadko z niej korzysta. Każdy przecież ma przy sobie telefon z dostępem do kalkulatora, który pozwala szybko otrzymać wynik. Rodzic może otrzymać podobny argument od dziecka w przypadku pytania o brak umiejętności samodzielnego wykorzystania tabliczki mnożenia. Co należy zrobić w takiej sytuacji? Warto zachęcić dziecko do opanowania umiejętności i pokazać mu, jak ważne i przydatne jest szybkie posługiwanie się liczeniem. W tym celu można oprzeć się na konkretnych przykładach i sytuacjach z życia.

Jak szybko nauczyć się tabliczki mnożenia?

Należy mieć na względzie, że nauka tabliczki mnożenia wymaga przede wszystkim zapamiętania szeregu prawidłowości. Wybierając metodę edukacyjną dostosowaną do preferencji dziecka, można w szybki sposób nauczyć go trudnego zagadnienia. Jakie techniki mogą pomóc z opanowaniem tabliczki mnożenia? Oto kilka propozycji.

Zabawa kartonikami a tabliczka mnożenia

To idealna metoda dla dzieci, które są wzrokowcami. Zabawa kartonikami przypomina nieco metodę fiszek, znaną z nauki języków obcych. Aby przygotować dziecku zestaw, wystarczy zaopatrzyć się w kolorowe kartki grubszego papieru i nożyczki. Z materiałów w kilka chwil można przygotować niewielkie kartoniki. Po jednej stronie każdego z nich należy zapisać działanie, a na drugiej wynik. Mając przygotowane fiszki można zachęcić dziecko do wspólnej zabawy.

Gracze dzielą między siebie karty i na zmianę pokazują przeciwnikom kartę z działaniem, sami widząc jego wynik. Po udzieleniu poprawnej odpowiedzi zwycięzca przejmuje kartę od gracza. Ten kto zbierze najwięcej kart w ciągu rozgrywki wygrywa. Prosta zabawa może okazać się najlepszą metodą na szybką i przyjemną naukę tabliczki mnożenia.

Nauka tabliczki mnożenia w formie historii

Nauka tabliczki mnożenia może odbyć się przy wykorzystaniu technik mnemonicznych. W tej metodzie należy wraz z dzieckiem nadać liczbom konkretny kształt lub wygląd (np. 2 to kot, 8 to pies). W ten sposób maluch będzie mógł lepiej je sobie wyobrazić. Po ustaleniu form liczbowych rodzic może zacząć opowiadać historię. Dla przykładu: dwie drużyny kotów grają w piłkę (4 x 2), a tuż obok przygląda im się pies (4 x 2 + 8).

Oczywiście, każda historia może wyglądać zupełnie inaczej. Ważnym jest, by wspólnie z dzieckiem dobrać skojarzenia, które będą dla niego jasne i czytelne. Metoda opisana m.in. przez Moskiewski Instytut Nowoczesnego Kształcenia stanowi doskonały sposób na zapamiętanie abstrakcyjnych i często niezrozumiałych dla dziecka pojęć. Warto ją wypróbować w kontekście nauki tabliczki mnożenia.

Kostka jako prosta metoda do nauki tabliczki mnożenia

Kostka stanowi bardzo wdzięczny sposób na naukę niejednego zagadnienia matematycznego. Taki sposób na naukę tabliczki mnożenia można przeprowadzić nawet w kilkuosobowej grupie. Gra wymaga posiadania kostki, kartek, długopisów do zapisywania wyników oraz kilku ochotników.

Każdy uczestnik musi zapisać na kartce cyfry od 1 do 10 oraz znak mnożenia. Po pierwszym rzucie wszyscy uczestnicy zapisują liczbę, która wypadała na samej górze, tuż obok cyfry 1. Następnie kostka przechodzi do następnego gracza. Kolejek powinno być tyle, ile cyfr w spisie. Zwycięzcą będzie ta osoba, która po zsumowaniu wyników uzyska najwyższą wartość. Metoda z kostką jest nie tylko bardzo prosta, ale przy okazji również może uczyć poprzez zabawę. To idealny sposób na wspólne spędzenie czasu z dzieckiem, a przy okazji jednoczesną naukę trudnego zagadnienia.

Tabliczka mnożenia nie musi sprawiać trudności. Jeśli dziecko nie potrafi jej wykuć na pamięć, często wystarczy zmienić metodę nauczania. Zabawa jest jednym z najlepszych sposób na edukację, również w przypadku zagadnień matematycznych. Warto więc z nich skorzystać.

Metoda paluszkowa

Ciekawą metodą jest tak zwana metoda paluszkowa, która jest dobrze wytłumaczona na poniższym nagraniu.

tabliczka mnożenia

 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*