Miłość do czytania może się ujawnić w każdym wieku. Czasami bardzo dużo czytają już ośmiolatki (sprawdź naszą listę polecanych książek), innym razem na prawdziwe zaangażowanie czytelnicze trzeba trochę poczekać. Na przykład do czasu aż dziecko skończy 10-11 lat. Poniżej prezentujemy ciekawe serie książek dla dzieci dziesięcioletnich i starszych. Wypróbowane i polecane!
Wszystkie poniższe tytuły łączy jedno – są to książki z kategorii fantasy, magiczne, niesamowite, bajkowe…I jako serie, dostępne w kilku tomach.
„Opowieści z Narnii” C.S Lewis
Absolutna klasyka literatury dziecięcej, powieść fantasy, po którą powinien sięgnąć każdy – niezależnie od wieku. Wprowadza czytelnika w magiczny świat, pełen uroku i niezwykłych tajemnic. Na kartkach Autor przedstawia emocjonującą walkę sił zła, z którymi próbują się rozprawić odważne dzieci.
Szczególną sympatię wśród małych czytelników (11 i 8 lat), które przeczytały całą serię i zdecydowały się podzielić swoimi spostrzeżeniami – wzbudziła Łucja i Eustachy, a z magicznego świata Lew Aslan – będący potężnym, choć groźnym władcą Narnii.
7 tomów napisanych przez autora – profesora uniwersytetu w Cambrige, żyjącego w latach 1898 – 1963 roku, mimo upływu lat nadal elektryzuje małych i trochę większych czytelników. Książka sprzedała się w pond 120 milionach egzemplarzy, została przetłumaczona na 41 języków. A to o czymś świadczy!
Pierwszy tom opowieści „Lew, czarownica i stara szafa” to lektura w piątej klasie. Mimo że w szkole omawia się tylko 1 część, warto przeczytać wszystkie – 7 tomów. Powód jest prosty – seria jest wyjątkowo ciekawa, dla niektórych najlepsza ze wszystkich dostępnych na rynku książek.
Istnieje duża szansa, że po lekturze „Opowieści z Narnii” dzieci na długo zapamiętają niezwykły świat Narnii.
„Narnia” to książka niezwykła, niezapomniana, jedyna w swoim rodzaju. Idealnie angażująca dzieci w młodszych klasach szkoły podstawowej.
A…po lekturze książki można rodzinnie obejrzeć film…
„Akademia dobra i zła” Soman Chainani
Klasyczna baśń w nowej odsłonie? Oto ona – popularna seria „Akademia dobra i zła”, promowana przez wydawnictwo jako znakomita lektura dla fanek serii „Rywalki”.
O czym opowiada? To historia dzieci, które znikają, gdy kończą 13 lat i trafiają do…legendarnej Akademii Dobra i Zła, gdzie są szkolone albo na bohaterów…albo na antybohaterów – osoby złe i zepsute.
Czy nosząca różowe sukienki dziewczyna, grzeczna i niesprawiająca problemów będzie w akademii szkolona przez siły dobra, a dziewczyna trudna i buntownicza przez siły zła? A może rzeczywistość okaże się dużo bardziej zaskakująca?
„Akademia dobra i zła” to zabawna, zaskakująca książka. Rozprawia się ze stereotypami, zadaje trudne pytania w dość prostej, łatwej do pochłonięcia fabule. Jak to w nowoczesnych baśniach jest też morał. I to na nim warto się skupić.
Jako książka dla dzieci oceniamy ją dobrze, dorosłych może nie urzec. Polecamy ją szczególnie dla dziewczynek od 11 lat i młodszych nastolatek. Seria dostępna w kilku tomach.
„Tajemnica Złotych Wzgórz”, „Przebudzenie legendy” i kolejne
Dziewczyny uwielbiające konie. Prawda? Oto książki właśnie o nich i dla nich.
Historia to opowieść o czterech dziewczynach, które są Jeźdźcami Dusz – łączy ich szczera przyjaźń i miłość do koni. Lisa, Alex, Linda i Anne spotyka jednak nieszczęście – jeden z koni zostaje zraniony, a drugi znika…Dziewczyny rozpoczynają pełną emocji i wielu przygód wyprawę, podczas której na każdym kroku napotykają na magię.
Największe zalety tych książek? Są to pozycje lekkie, przyjemne, bardzo szybko się je czyta (najłatwiejsze w lekturze ze wszystkich tu przedstawionych). Do lektury mamy aż 6 tomów. Poza tym…jest też gra komputerowa, do której cała seria ściśle nawiązuje.
„Wojownicy”
To seria utworów fantastycznych napisana przez cztery autorki, które zdecydowały się tworzyć pod pseudonimem – Erin Hunter. Książka o dzielnych kotach jest tak popularna, że powstało ponad 7 serii. W sprzedaży dostępne są też komiksy.
„Wojownicy” to emocjonująca opowieść o kotach, żyjących w czterech klanach. Zwierzęta są jak ludzie – przyjaźnią się i…kłócą, czasami toczą krwawe walki między sobą. Na szczęście nawet śmierć nie jest często dla nich końcem, bo każdy przywódca klanu ma 7 żyć. I to czyni go potężnym władcą.
Losy kotów pokazują odwieczne prawa przyrody, a także wyjaśniają problemy nas, ludzi. Poruszają tematy: miłości, buntu, pasji, dotykają pragnień i obaw. Czy przyjaźń jest wystarczająco ważna, by o nią walczyć? A może opłaca się kogoś zdradzić, dla własnych korzyści? Jak postąpić? Uczciwie? Czy to się opłaca?
Każda książka z serii „Wojownicy” wciąga i…potwierdza swoją ogromną popularność. Fanek „Wojowników” nie brakuje.
Seria Nevermoor
Ostatnia w tym zestawieniu seria to propozycja, której autorką jest Jessica Townsend. Pierwsza część to „Przypadki Morrigan Crow” , druga -”Wundermistrz. Powołanie Morrigan Crow” i 3 „Pustka wietrzna. Polowanie na Morrigna Crow”.
Morrigan to główna bohaterka serii. Rodzi się w pechowym dniu, w pechowej rodzinie i wiedzie nieszczęśliwe życie. Aż do dnia, kiedy okazuje się, że nie jest zwykłym dzieckiem. W dniu 11 urodzin Morrigan spotyka swojego patrona – Jupitera i trafia do magicznej krainy Nevermoor. Stoi przed nią niezwykłe wyzwanie – dołączenie do elitarnego stowarzyszenia i zmierzenie się z niezwykłymi siłami. Odtąd dziewczynka zaczyna pełne przygód życie w szkole magii. W najmniej spodziewanych momentach, musi toczyć trudne bitwy w walce dobra ze złem.
Powyższe serie książek dla dzieci mają jedną zaletę – wciągają, dostępne są w kilku tomach, niektórych naprawdę sporych, po 600 stron i więcej. Dlatego są świetną gratką dla dzieci czytających, które pochłaniają książki błyskawicznie. Polecamy dla dzieci około dziesięcioletnich i starszych!
Komentarze