Najlepsza butelka dla noworodka – modele godne uwagi

Karmienie piersią to najlepszy wybór. Niestety z różnych powodów nie zawsze jest możliwy. Wtedy z pomocą przychodzą nam nowoczesne rozwiązania takie, jak mleko modyfikowane i najlepsza butelka dla noworodka. Dzisiaj o tej drugiej. Jaką wybrać butelkę do karmienia maluszka, by dokonać najlepszego wyboru?

Najlepsza butelka dla noworodka – prawdziwy zawrót głowy

Napisać, że wybór nie jest prosty, to za mało. Wystarczy wybrać się do pierwszego lepszego sklepu z produktami dla dzieci, by zobaczyć go na własne oczy. Długie i wysokie półki zastawione butelkami, smoczkami. Obok szklanych, plastikowe, większe, mniejsze, węższe i szerokie, specjalne antykolkowe oraz naturalne. Można wybrać smoczki o wolnym i normalnym przepływie,  a także trójprzepływowa i smoczki szerokootworowe. Producenci polecają także butelki i smoczki ułatwiające łączenie karmienia piersią i mlekiem modyfikowanym. I jak odnaleźć się w tym szerokim wyborze?

najlepsza butelka dla noworodka

Najlepsza butelka dla noworodka, czyli jaka?

Co wybrać, jeśli zależy nam na wygodnym i bezpiecznym karmieniu dziecka butelką? Najlepsza butelka dla noworodka to ta, która ma 120 ml, ponadto:

 • niską wagę,
 • ergonomiczny kształt,
 • podziałkę ułatwiającą odmierzanie pokarmu,
 • wystarczająco szeroką szyjkę, ułatwiającą sprawne czyszczenie,
 • bardzo istotne, by butelka nie zawierała bisfenolu A,
 • aby była wykonana z bezpiecznych materiałów,
 • nie kolidowała z karmieniem piersią,
 • prędkość przepływu warto dobrać do wieku i potrzeb dziecka.

Smoczek powinien:

 • przypominać kształt piersi,
 • z jednej strony powinien być miękki, ale z drugiej wytrzymały,
 • powinien posiadać antykolkowe rozwiązania (np. wentyl ułatwiający odprowadzenie powietrza z butelki, czy specjalne rozwiązania w formie zmienionego kształtu),
 • taką budowę, by uzyskać wypełnienie smoczka mlekiem, niezależnie od sposobu karmienia.

Niektóre butelki umożliwiają łatwą i szybką sterylizację w kuchence mikrofalowej (np. Lovi). Są wśród oferty takie, które określane są jako antykolkowe (np. Avent), jednak właściwie wszystkie dostępne na rynku posiadają rozwiązania mające chronić dziecko przed połykaniem nadmiaru powietrza i skutkami.

Ciekawym rozwiązaniem, coraz popularniejszym wśród młodych stażem rodziców są butelki szklane, które wykorzystują dobrze znany, bezpieczny materiał, niewchodzący w interakcję z pożywieniem. Szkło ma tę zaletę, że jest odporne na wysokie temperatury, odpowiednio wybrane nie rysuje się, a zabezpieczone specjalną silikonową osłonką chroni przed uszkodzeniem w trakcie upadku  lub silikonową warstwą, która spełnia tę samą funkcję.

Jeśli zdecydujemy się na plastikową butelkę, np. wykonaną z polipropylenu, ważne, żeby sprawdzić, czy wyprodukowana została z bezpiecznych materiałów i posiada atesty potwierdzające jej jakość.

Tak naprawdę wybór idealnej butelki dla noworodka to często efekt prób i błędów. Na szczęście jest tyle modeli, że każde dziecko i każdy rodzic mogą znaleźć coś odpowiedniego.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.