Najczęstsze dolegliwości i choroby wieku niemowlęcego. Przechodzi je każde dziecko?

 

Rozwój dziecka koncentruje się nie tylko na zdobywaniu kolejnych umiejętności, ale również charakterystycznych dla wieku dolegliwościach i chorobach. W pierwszym roku życia niemowlęta narażone są szczególnie na poniższe symptomy. Niektóre z nich są objawem fizjologicznym, inne niekorzystnym, wynikającym z działania patogenu. Znasz je z autopsji?

Ciemieniucha Pleśniawki Sucha skóra Pieluszkowe zapalenie skóry Kolka Ulewanie Ząbkowanie Podoba Ci się infografika? Możesz umieścić na swojej stronie :)

Kolki niemowlęce

Kolka niemowlęca to postrach większości rodziców. Wielki test dla cierpliwości i jednocześnie ogromne wyzwanie, które na długo zapada w pamięć. Głównie ze względu na stosowane w tym czasie różne sposoby na kolki. Rodzice niemowląt dwoją się i troją, by przynieść ukojenie swojemu dziecku.

Charakterystyczny trudny do utulenia płacz pojawia się u niemowląt zazwyczaj między 3 tygodniem życia dziecka a kończy się około 3 miesiąca życia. Jego objawy są łatwe do rozpoznania: rozpaczliwy krzyk, prężenie ciała, podkurczanie nóżek i… powtarzalność. Kolka to nie jednostkowy płacz, ale systematycznie pojawiające się ataki, na które trudno coś poradzić. Mijają same i nie pozostawiają po sobie żadnych przykrych dolegliwości.

Kolka to nie jest choroba! Sprawdź, czy to kolka, przeczytaj o objawach kolki!

Więcej na temat kolki niemowlęcej i sposobów jej zapobiegania.

Ulewanie niemowlaka

Ulewanie to bardzo częsta przypadłość u niemowlaka. Zdarza się właściwie u wszystkich dzieci, trudno znaleźć bowiem niemowlę, które choć raz nie zwróciło przyjętego wcześniej pokarmu. Powód jest prosty – niedojrzałość układu pokarmowego, a zwłaszcza mięśnia zwieracza przełyku. Znaczenie ma też technika karmienia i…temperament dziecka.

Ulewaniu sprzyja połykanie powietrza w trakcie ssania, szybkie jedzenie, przekarmiania, czy brak odbicia po jedzeniu.

Kiedy ulewanie to objaw fizjologiczny, a kiedy należy szukać pomocy u lekarza? Przeczytaj.

Bolesne ząbkowanie u niemowlaka

Niektóre dzieci ząbkują właściwie bezboleśnie. Pewnego dnia po prostu rodzic odkrywa nowy ząbek w ustach malucha… Zdarzają się też takie i jest ich chyba więcej, które proces wyrzynania zębów okupują płaczem, rozdrażnieniem, spadkiem apetytu, pogorszeniem jakości snu.

Prawda jest taka, że wyrzynanie zębów mlecznych może być bardzo dotkliwe ze względu na ból, obrzmienie dziąseł, odmawianie jedzenia, a nawet gorączkę.

Jak sobie radzić z ząbkowaniem? Na szczęście jako rodzice nie jesteśmy bezradni. Przeczytaj: 10 sposobów na bolesne ząbkowanie.

Ciemieniucha u niemowlaka

Ciemieniucha to stosunkowo niegroźny defekt kosmetyczny. Charakterystyczna żółta łuska pokrywająca skórę głowy dziecka nie swędzi, nie drapie, nie wywołuje żadnego dyskomfortu. Jednak warto ją usunąć, bo nie jest do niczego potrzebna. Poza tym utrudnia skórze oddychanie i z czasem, jeśli zostanie zaniedbana, może być trudna w usunięciu.

Obecność ciemieniuchy na głowie niemowlaka to nie problem wynikający z zaniedbań, czy złej higieny, ale kwestia fizjologii, mająca związek z działaniem kobiecych hormonów obecnych u dziecka po narodzinach, nadmiernej produkcji łoju i rogowacenia naskórka u dziecka.

Warto podkreślić, że mimo że ciemieniucha jest kojarzona z ewidentną przypadłością niemowlęcą, mogą na nią cierpieć również starsze dzieci, na przykład dwu czy trzyletnie.

Sucha/podrażniona skóra niemowlaka

Często gdy myślimy o skórze niemowlaka, to widzimy równą i idealną powierzchnię. Tymczasem rzadko skóra u niemowlaka jest bez skazy, gładka i perfekcyjna. Ze względu na dużą delikatność i podatność na podrażnienia na skórze niemowlaka często mogą pojawiać się niedoskonałości. Ponadto doskonale znany jest problem z szybkim wysuszaniem się skóry i jej łuszczeniem, a także z występowaniem krost, wysypek i czerwonych plam.

Jak sobie radzić z suchą skórą u niemowlaka? Oto najlepsze sposoby

Pieluszkowe zapalenie skóry u niemowlaka

Kolejny częsty problem, z którym borykają się rodzice niemowlaków to podrażnienia okolicy pieluszkowej. Na tę dolegliwość są szczególnie narażone najmłodsze dzieci o obniżonej odporności, na przykład w trakcie przeziębienia czy ząbkowania.

Zmiany w okolicy pieluszki powstają na skutek nadmiernego przedłużającego się kontaktu skóry z moczem lub kałem. Mogą być efektem nadwrażliwości na kosmetyki lub stosowane detergenty. Czasami pojawiają się na skutek nietolerancji stosowanych pieluszek.

Jak zapobiegać i jak leczyć pieluszkowe zapalenie skóry? Przeczytaj tutaj.

Pleśniawki u niemowlaka

Pleśniawki jeszcze pokolenie lub dwa wcześniej występowały bardzo często. Znane były nawet ludowe sposoby na walkę z nimi. Obecnie zdarzają się zdecydowanie rzadziej. Gdy jednak się pojawią, stanowią wielkie wyzwanie dla opiekunów dziecka. Sprawiają, że maluch staje się niespokojny, płaczliwy, odmawia ssania, bo zwyczajnie odczuwa ból, który uniemożliwia mu normalne funkcjonowanie.

Atak drożdżaków następuje w wielu sytuacjach: podczas podania dziecku brudnej zabawki, smoczka, w trakcie porodu i przejścia przez kanał rodny, w którym znajdują się Candida albicans, do zakażenia może dojść również po kuracji antybiotykami. Przeczytaj więcej na ten temat.

W pierwszym roku życia niemowlaki są również narażone na popularne choroby takie, jak przeziębienie, z głównym objawem, jakim jest katar. Często niemowlaki przechodzą również trzydniówkę.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.