Nadżerka szyjki macicy może wystąpić u każdej kobiety, również tej spodziewającej się dziecka. W ciąży ryzyko powstania nadżerki z powodu rewolucji hormonalnych i zmian następujących w szyjce macicy wzrasta. Czy nadżerka w ciąży to groźna zmiana? Czy wymaga leczenia? Przeczytaj i rozwiej wszelkie wątpliwości.
Czym jest nadżerka szyjki macicy?
Nadżerka szyjki macicy to termin określający ubytek nabłonka, prowadzący do odsłonięcia tkanki łącznej. Jest to nieregularny czerwony obszar o brodawkowatej powierzchni, ranka, która wygląda niepozornie i zazwyczaj nie jest niegroźna. Nadżerki są bardzo powszechne, występują u co trzeciej-czwartej kobiety.
Nadżerki powstają z różnych powodów. Mogą być wynikiem niedoleczonych stanów zapalnych (wynikających z infekcji bakteryjnych, wirusowych czy grzybiczych), urazów na przykład w trakcie współżycia, zakładania tamponów, wynikiem współżycia z wieloma mężczyznami (wtedy ryzyko powstania nadżerki rośnie), stosowania antykoncepcji hormonalnej czy środków plemnikobójczych.
Nadżerka bardzo często pojawia się tuż po porodzie. Częściej występuje u kobiet, które wielokrotnie rodziły, a także po poronieniu.
Dlaczego powstaje nadżerka w ciąży?
Szyjka macicy w ciąży zmienia się, staje się rozpulchniona, pod jej nabłonkiem pojawia się gęsta sieć naczyń krwionośnych. To zwiększa jej wrażliwość, w konsekwencji bardzo łatwo może dojść do jej uszkodzeń – w trakcie współżycia czy nawet podczas badania lekarskiego. Przyczyną zwiększonej podatności na wystąpienie nadżerki są także zmiany hormonalne typowe dla ciąży.
Jakie objawy może dawać nadżerka w ciąży?
Nadżerka w ciąży, zwłaszcza jeśli jest niewielka, nie daje żadnych objawów. Diagnozowana jest przypadkiem, przy okazji wizyty u ginekologa.
Czasami nadżerka może powodować:
- upławy – białą, żółtawą lub zielonkawą wydzielinę o nieprzyjemnym zapachu,
- ból podczas stosunku,
- plamienia – jasnoróżowe, niezbyt obfite, zwłaszcza w zaawansowanej ciąży,
- ból pleców, w okolicy krzyża,
- ból brzucha
Jak leczy się nadżerkę w ciąży?
Nadżerka nie jest groźna dla matki i dziecka. Jednak jej obecność nie powinna być bagatelizowana.
Jak się leczy nadżerkę w ciąży?
Decyzję podejmuje lekarz, po pełnej diagnostyce.
Pierwszym krokiem powinna być ocena cytologiczna (pozwalająca wykluczyć obecność nowotworu), posiew z pochwy i wykonanie USG przezpochwowego, czasami lekarz decyduje również o wykonaniu kolonoskopii. W wielu przypadkach po otrzymaniu wyników lekarz decyduje się na leczenie przeciwdrobnoustrojowe, które zazwyczaj pozwala usunąć przyczynę nadżerki w ciąży. Podanie antybiotyku lub leków przeciwzapalnych i usunięcie bakterii chorobotwórczych bytujących w pochwie to skuteczny sposób na usunięcie stanu zapalnego. W wielu przypadkach to wystarczy, by pozbyć się problemu.
W większości przypadków nadżerka w ciąży nie jest groźna i nie wymaga leczenia. Niezbędna jest obserwacja i kontrolowanie sytuacji. O ewentualnym usunięciu nadżerki, jeśli okaże się to niezbędne, lekarz decyduje po porodzie.
Komentarze