Nadżerka w ciąży – czy jest groźna?

Nadżerka szyjki macicy może wystąpić u każdej kobiety, również tej spodziewającej się dziecka. W ciąży ryzyko powstania nadżerki z powodu rewolucji hormonalnych i zmian następujących w szyjce macicy wzrasta. Czy nadżerka w ciąży to groźna zmiana? Czy wymaga leczenia? Przeczytaj i rozwiej wszelkie wątpliwości.

Czym jest nadżerka szyjki macicy?

Nadżerka szyjki macicy to termin określający ubytek nabłonka, prowadzący do odsłonięcia tkanki łącznej. Jest to nieregularny czerwony obszar o brodawkowatej powierzchni, ranka, która wygląda niepozornie i zazwyczaj nie jest niegroźna. Nadżerki są bardzo powszechne, występują u co trzeciej-czwartej kobiety.

Nadżerki powstają z różnych powodów. Mogą być wynikiem niedoleczonych stanów zapalnych (wynikających z infekcji bakteryjnych, wirusowych czy grzybiczych), urazów na przykład w trakcie współżycia, zakładania tamponów, wynikiem współżycia z wieloma mężczyznami (wtedy ryzyko powstania nadżerki rośnie), stosowania antykoncepcji hormonalnej czy środków plemnikobójczych. 

Nadżerka bardzo często pojawia się tuż po porodzie. Częściej występuje u kobiet, które wielokrotnie rodziły, a także po poronieniu.

nadżerka w ciąży

Dlaczego powstaje nadżerka w ciąży?

Szyjka macicy w ciąży zmienia się, staje się rozpulchniona, pod jej nabłonkiem pojawia się gęsta sieć naczyń krwionośnych. To zwiększa jej wrażliwość, w konsekwencji bardzo łatwo może dojść do jej uszkodzeń – w trakcie współżycia czy nawet podczas badania lekarskiego. Przyczyną zwiększonej podatności na wystąpienie nadżerki są także zmiany hormonalne typowe dla ciąży.

Jakie objawy może dawać nadżerka w ciąży?

Nadżerka w ciąży, zwłaszcza jeśli jest niewielka, nie daje żadnych objawów. Diagnozowana jest przypadkiem, przy okazji wizyty u ginekologa.

Czasami nadżerka może powodować:

  • upławy – białą, żółtawą lub zielonkawą wydzielinę o nieprzyjemnym zapachu,
  • ból podczas stosunku,
  • plamienia – jasnoróżowe, niezbyt obfite, zwłaszcza w zaawansowanej ciąży,
  • ból pleców, w okolicy krzyża,
  • ból brzucha

Jak leczy się nadżerkę w ciąży?

Nadżerka nie jest groźna dla matki i dziecka. Jednak jej obecność nie powinna być bagatelizowana.

Jak się leczy nadżerkę w ciąży?

Decyzję podejmuje lekarz, po pełnej diagnostyce.

Pierwszym krokiem powinna być ocena cytologiczna (pozwalająca wykluczyć obecność nowotworu), posiew z pochwy i wykonanie USG przezpochwowego, czasami lekarz decyduje również o wykonaniu kolonoskopii. W wielu przypadkach po otrzymaniu wyników lekarz decyduje się na leczenie przeciwdrobnoustrojowe, które zazwyczaj pozwala usunąć przyczynę nadżerki w ciąży. Podanie antybiotyku lub leków przeciwzapalnych i usunięcie bakterii chorobotwórczych bytujących w pochwie to skuteczny sposób na usunięcie stanu zapalnego. W wielu przypadkach to wystarczy, by pozbyć się problemu.

W większości przypadków nadżerka w ciąży nie jest groźna i nie wymaga leczenia. Niezbędna jest obserwacja i kontrolowanie sytuacji. O ewentualnym usunięciu nadżerki, jeśli okaże się to niezbędne, lekarz decyduje po porodzie.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.