Nadwaga u dzieci – coraz większy problem

Otyłość stanowi obecnie jedną z najpoważniejszych chorób cywilizacyjnych. W ciągu ostatnich dwudziestu lat, aż o kilkanaście procent wzrósł problem nadwagi u dzieci i młodzieży w Europie. Nadmiar tkanki tłuszczowej u najmłodszych przede wszystkim negatywnie wpływa na ich zdrowie, co znacząco zwiększa ryzyko rozwoju wielu chorób w przyszłości. Aby skutecznie uniknąć nadwagi u swojej pociechy, koniecznie należy zadbać o zdrową dietę oraz kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych. Jakie są dokładne przyczyny nadwagi i co zrobić, kiedy dziecko zaczyna tyć? Z czym wiąże się nadwaga u dzieci?

Nadwaga u dzieci

Problem nadwagi u dzieci

Problem nadwagi u dzieci cały czas przybiera na sile. Lekarze z całego świata konsekwentnie alarmują, że waga naszych pociech niepokojąco rośnie, co z kolei bezpośrednio przekłada się na ich gorsze zdrowie. Niestety, wielu rodziców nadal ignoruje ten kłopot.

Najczęściej uważają, że ich dziecko z wiekiem wyrośnie z nadprogramowych kilogramów, a dobry apetyt świadczy wyłącznie o właściwym rozwoju malca. Takie podejście doprowadza jednak do zwiększenia masy ciała, a w konsekwencji do otyłości. Dziecięca nadwaga zaliczana jest już do poważnych chorób cywilizacyjnych, którym należy przeciwdziałać. Przyjmuje się, że główną przyczyną schorzenia jest brak równowagi energetycznej pomiędzy dziennym zapotrzebowaniem kalorycznym a faktycznym spożyciem. Na wystąpienie nadwagi u dzieci mogą też mieć wpływ inne czynniki, w tym predyspozycje genetyczne, brak aktywności fizycznej, nieregularność posiłków czy siedzący tryb życia. 

Konsekwencje zdrowotne nadwagi u dzieci i młodzieży

Nadmierna tkanka tłuszczowa jest nie tylko kwestią dobrego samopoczucia, czy kłopotem estetycznym, ale również może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia malucha. Nadwaga u dziecka przede wszystkim sprzyja wysokiemu ciśnieniu krwi oraz zwiększonemu cholesterolowi. Ponadto powoduje problemy z oddychaniem, utrzymaniem dobrej kondycji fizycznej czy sprawnością stawów. Doprowadza także do bólów kręgosłupa. Dodatkowo zbyt duża masa ciała u pociechy wiąże się z ryzykiem rozwoju:

Warto też zauważyć, że nadwaga pogarsza ogólną jakość życia oraz negatywnie wpływa na nastrój. Dla wielu dzieci, zwłaszcza nastolatków nadprogramowe kilogramy mogą przyczyniać się do problemów emocjonalnych, niskiej samooceny, a nawet depresji. Dlatego tak ważne jest, aby jak najszybciej pomóc dziecku borykającemu się ze zwiększoną masą ciała i szybko wprowadzić optymalny plan powrotu do prawidłowej wagi.

Co zrobić, gdy moje dziecko ma nadwagę?

Zwalczanie nadwagi u dziecka należy rozpocząć od ogólnej modyfikacji diety i codziennych nawyków. Odpowiednio zbilansowany jadłospis powinien bazować głównie na warzywach i owocach, pełnoziarnistych produktach zbożowych oraz przetworach mlecznych. Istotną rolę pełnią też wszelkie wyroby będące bogatym źródłem białka, w tym chude mięso, jajka, ryby, a także nasiona roślin strączkowych. Jednocześnie koniecznie trzeba ograniczyć spożywanie produktów zawierających cukier. Lepiej więc zrezygnować z tłustych wędlin czy serów, słonych i słodkich przekąsek oraz napojów gazowanych.

Nie bez znaczenia pozostaje również kwestia wprowadzenia zdrowych nawyków. Należy więc zacząć podawać dziecku mniejsze porcje, dbać o ich regularność oraz pilnować, aby pociecha piła co najmniej 1,5 litra wody dziennie. Nie można przy tym zapominać o codziennej aktywności fizycznej. Wykonywanie różnych ćwiczeń, pływanie, jazda na rowerze, wrotki czy nawet zwykłe spacery, efektywnie wspomogą metabolizm malca i pomogą mu stopniowo pozbyć się zbędnych kilogramów. 

Wielu specjalistów uważa, że walkę dziecka z nadwagą warto uczynić sprawą rodzinną. Kiedy maluch widzi, że jego rodzice również stosują taką samą dietę i prowadzą zdrowy tryb życia, to zdecydowanie łatwiej mu jest przestawić się na nowe nawyki. Jeśli jednak pociecha boryka się z większą nadwagą lub otyłością, należy skonsultować się z dietetykiem bądź lekarzem rodzinnym, który wprowadzi indywidualny plan działania.

Bibliografia:
Majewska A. K., Modyfikacje bilansu energetycznego w leczeniu otyłości u dzieci, Pielęgniarstwo Polskie 1 (75) 2020, str. 57-63.Sikorska-Wiśniewska G., Nadwaga i otyłość u dzieci i młodzieży, Żywność. Nauka. Technologia. Jakość 6 (55) 2007, str. 71-80.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*