Otyłość stanowi obecnie jedną z najpoważniejszych chorób cywilizacyjnych. W ciągu ostatnich dwudziestu lat, aż o kilkanaście procent wzrósł problem nadwagi u dzieci i młodzieży w Europie. Nadmiar tkanki tłuszczowej u najmłodszych przede wszystkim negatywnie wpływa na ich zdrowie, co znacząco zwiększa ryzyko rozwoju wielu chorób w przyszłości. Aby skutecznie uniknąć nadwagi u swojej pociechy, koniecznie należy zadbać o zdrową dietę oraz kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych. Jakie są dokładne przyczyny nadwagi i co zrobić, kiedy dziecko zaczyna tyć? Z czym wiąże się nadwaga u dzieci?
Problem nadwagi u dzieci
Problem nadwagi u dzieci cały czas przybiera na sile. Lekarze z całego świata konsekwentnie alarmują, że waga naszych pociech niepokojąco rośnie, co z kolei bezpośrednio przekłada się na ich gorsze zdrowie. Niestety, wielu rodziców nadal ignoruje ten kłopot.
Najczęściej uważają, że ich dziecko z wiekiem wyrośnie z nadprogramowych kilogramów, a dobry apetyt świadczy wyłącznie o właściwym rozwoju malca. Takie podejście doprowadza jednak do zwiększenia masy ciała, a w konsekwencji do otyłości. Dziecięca nadwaga zaliczana jest już do poważnych chorób cywilizacyjnych, którym należy przeciwdziałać. Przyjmuje się, że główną przyczyną schorzenia jest brak równowagi energetycznej pomiędzy dziennym zapotrzebowaniem kalorycznym a faktycznym spożyciem. Na wystąpienie nadwagi u dzieci mogą też mieć wpływ inne czynniki, w tym predyspozycje genetyczne, brak aktywności fizycznej, nieregularność posiłków czy siedzący tryb życia.
Konsekwencje zdrowotne nadwagi u dzieci i młodzieży
Nadmierna tkanka tłuszczowa jest nie tylko kwestią dobrego samopoczucia, czy kłopotem estetycznym, ale również może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia malucha. Nadwaga u dziecka przede wszystkim sprzyja wysokiemu ciśnieniu krwi oraz zwiększonemu cholesterolowi. Ponadto powoduje problemy z oddychaniem, utrzymaniem dobrej kondycji fizycznej czy sprawnością stawów. Doprowadza także do bólów kręgosłupa. Dodatkowo zbyt duża masa ciała u pociechy wiąże się z ryzykiem rozwoju:
- zaburzeń hormonalnych;
- cukrzycy typu 2;
- insulinooporności;
- nadciśnienia;
- chorób układu krążenia;
- stłuszczenia wątroby;
- niektórych nowotworów.
Warto też zauważyć, że nadwaga pogarsza ogólną jakość życia oraz negatywnie wpływa na nastrój. Dla wielu dzieci, zwłaszcza nastolatków nadprogramowe kilogramy mogą przyczyniać się do problemów emocjonalnych, niskiej samooceny, a nawet depresji. Dlatego tak ważne jest, aby jak najszybciej pomóc dziecku borykającemu się ze zwiększoną masą ciała i szybko wprowadzić optymalny plan powrotu do prawidłowej wagi.
Co zrobić, gdy moje dziecko ma nadwagę?
Zwalczanie nadwagi u dziecka należy rozpocząć od ogólnej modyfikacji diety i codziennych nawyków. Odpowiednio zbilansowany jadłospis powinien bazować głównie na warzywach i owocach, pełnoziarnistych produktach zbożowych oraz przetworach mlecznych. Istotną rolę pełnią też wszelkie wyroby będące bogatym źródłem białka, w tym chude mięso, jajka, ryby, a także nasiona roślin strączkowych. Jednocześnie koniecznie trzeba ograniczyć spożywanie produktów zawierających cukier. Lepiej więc zrezygnować z tłustych wędlin czy serów, słonych i słodkich przekąsek oraz napojów gazowanych.
Nie bez znaczenia pozostaje również kwestia wprowadzenia zdrowych nawyków. Należy więc zacząć podawać dziecku mniejsze porcje, dbać o ich regularność oraz pilnować, aby pociecha piła co najmniej 1,5 litra wody dziennie. Nie można przy tym zapominać o codziennej aktywności fizycznej. Wykonywanie różnych ćwiczeń, pływanie, jazda na rowerze, wrotki czy nawet zwykłe spacery, efektywnie wspomogą metabolizm malca i pomogą mu stopniowo pozbyć się zbędnych kilogramów.
Wielu specjalistów uważa, że walkę dziecka z nadwagą warto uczynić sprawą rodzinną. Kiedy maluch widzi, że jego rodzice również stosują taką samą dietę i prowadzą zdrowy tryb życia, to zdecydowanie łatwiej mu jest przestawić się na nowe nawyki. Jeśli jednak pociecha boryka się z większą nadwagą lub otyłością, należy skonsultować się z dietetykiem bądź lekarzem rodzinnym, który wprowadzi indywidualny plan działania.
Komentarze