Nadwadze u dzieci sprzyja cesarskie cięcie?

Amerykańscy naukowcy znowu zaskakują wynikami badań. Tym razem udało się im ustalić, że dzieci, które przychodzą na świat przez cesarskie cięcie są bardziej narażone na otyłość.

Naukowcy z Boston Children’s Hospital w Massachusetts ustalili, że odsetek otyłych maluchów był aż dwukrotnie wyższy u dzieci do trzech lat urodzonych za pośrednictwem cesarskiego cięcia. Do takich wniosków udało się dojść, obserwując aż 1255 kobiet i ich dzieci w latach 1999-2002.

Badania zaczynano przed 22 tygodniem ciąży, dzieci ważono tuż po urodzeniu oraz w trzecim roku życia. 25% dzieci badanych w trakcie obserwacji to były niemowlaki urodzone przez cesarskie cięcie. W trzecim roku życia wśród nich 17,5% było otyłych. Natomiast wśród 75% dzieci urodzonych w naturalny sposób otyłych było jedynie 7,5% dzieci.

Jak tłumaczą wyniki badań sami naukowcy? Na otrzymane wartości miała wpływ waga matek. Statystycznie problem nadwagi był bardziej zauważalny w przypadku  kobiet rodzących przez cesarskie cięcie niż pań rodzących naturalnie. Naukowcy przypuszczają, że otyłość matki miała ścisłe przełożenie na otyłość dziecka. Inna przyczyna może leżeć we wpływie sposobu porodu na obecność bakterii w układzie pokarmowym dziecka.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

  1. monika06 monika06

    Czego Ci Amerykańscy naukowcy jeszcze nie wymyślą!!!!!

  2. aguska aguska

    Ale bajki;))

  3. Sylwia Sylwia

    Amerykańscy naukowcy odkryli, że amerykańscy naukowcy nie istnieją :)

Polecane tematy