Nadczynność tarczycy w ciąży – objawy i leczenie

Nadczynność tarczycy w ciąży występuje u około 0,1-0,4% kobiet. Wymaga starannego monitorowania. Istnieje kilka form choroby, najczęstszym typem nadczynności (dotyczącym 85% przyszłych mam) jest choroba Gravesa-Basedowa. Jak ją rozpoznać i jak leczyć?

Czym jest nadczynność tarczycy w ciąży?

Nadczynność tarczycy w ciąży występuje, gdy dochodzi do nadmiernej aktywności gruczołu, czego konsekwencją jest nadmiar hormonów we krwi. Kolejnym skutkiem jest nadaktywność metabolizmu organizmu.

Dlaczego nadczynność tarczycy często ujawnia się w ciąży?

Ciąża ma ogromny wpływ na pracę tarczycy. Wahania hormonów, jakie w tym szczególnym okresie powstają, sprawiają, że podatny na choroby gruczoł może nie działać prawidłowo. Bardzo istotne jest jednak, by ostrożnie interpretować wyniki tarczycy w ciąży. Pewne odchylenia od normy są bowiem fizjologiczne.

Pod wpływem gonadotropiny kosmówkowej (HCG) w pierwszym trymestrze może dojść do subklinicznej nadczynności tarczycy, następnie, w kolejnych trymestrach wartość TSH zazwyczaj wraca do normy. Pod wpływem drugiego hormonu – estrogenu – dochodzi do zwiększenia ilości białek wiążących hormon tarczycy, co zwiększa całkowitą ilość hormonów tarczycy we krwi. Dzieje się tak dlatego, bo 99% hormonów tarczycy wiąże się z tymi białkami.

nadczynność tarczycy w ciaży

Czy tarczyca powiększa się w ciąży?

U niektórych kobiet dochodzi do fizjologicznego powiększenia tarczycy w ciąży. Zazwyczaj zmiana jest niewielka, bo szacuje się, że gruczoł powiększa się o 10-15%. Podczas badania lekarskiego tak niewielkie powiększenie tarczycy nie jest zauważalne, nie wymaga także leczenia.

Skąd się bierze nadczynność tarczycy w ciąży?

Najczęstszą przyczyną nadczynności tarczycy w ciąży jest choroba Gravesa-Basedowa. Klasyfikowana jako choroba autoimmunologiczna, czyli taka, w której układ odpornościowy mylnie identyfikuje zagrożenie i nastawia się przeciwko sobie.

Badacze przypuszczają, że nieprawidłowość ta spowodowana jest przez przeciwciała, które nadmiernie stymulują tarczycę, czego konsekwencją jest produkcja zbyt wielu hormonów.

Choroba najczęściej ma podłoże genetyczne, występuje rodzinnie.

Jakie objawy daje nadczynność tarczycy?

  • osłabienie,
  • nerwowość,
  • niepokój,
  • uczucie gorąca, nadmierna potliwość,
  • zwiększenie częstotliwości bicia serca (powyżej 100 na minutę),
  • zmniejszenie wagi ciała lub brak przyrostu wagi ciała,
  • powiększenie tarczycy, które może powodować wybrzuszenie na szyi, wole,
  • wytrzeszcz oczu.

Czy dziecko jest zależne od matki? Czyli kiedy powstaje tarczyca u płodu

Przez pierwsze 10-12 tygodni ciąży dziecko jest w pełni zależne od matki w zakresie produkcji hormonów tarczycy. Pod koniec pierwszego trymestru tarczyca płodu zaczyna sama wytwarzać hormony. Jednak zależność między dzieckiem a matką nadal istnieje i jest silna i wymaga spożywanie odpowiedniej ilości jodu przez matkę. Według Światowej Organizacji Zdrowia podczas ciąży należy przyjmować 200 mg jodu na dobę. W przypadku większości kobiet standardowa dieta dostarcza odpowiednią ilość jodu. Suplementacja nie jest konieczna.

Nadczynność tarczycy w ciąży należy leczyć

Nadczynność tarczycy w ciąży wymaga leczenia. Pozostawiona sama sobie jest bowiem niebezpieczna dla dzieci i matki. W przypadku kobiety może prowadzić do nadciśnienia tętniczego i stanu przerzucawkowego, w przypadku dziecka często dochodzi do wewnątrzmacicznego zahamowania wzrostu płodu i urodzenia małego dziecka.

Leczenie zazwyczaj wymaga przyjmowanie leków dopasowanych dawką do potrzeb konkretnej osoby.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.