Nadciśnienie w ciąży – groźne i często bagatelizowane

Każda przyszła mama z racji swojego odmiennego stanu jest narażona na wiele zagrożeń, które mogą skutecznie zepsuć spokój oczekiwania na nowego członka rodziny. Jednym z nich jest nadciśnienie w ciąży. Wysokie ciśnienie krwi w drugiej połowie ciąży to z jednej strony stan fizjologiczny, z drugiej zmiana podnosząca ryzyko wystąpienia stanu przedrzucawkowego.

Nadciśnienie w ciąży – skąd się bierze?

Nadciśnienie w ciąży to nazwa odnosząca się do wysokiego ciśnie krwi. Może być obserwowana u kobiet mających problem z wysokim ciśnieniem krwi jeszcze przed zajściem w ciążę, być  wywołana nowym schorzeniem, a najczęściej – spowodowana jest nadciśnieniem lub stanem przedrzucawkowym wywołanym rozwijającą się ciążą.

Nadciśnienie w ciąży – statystyki

Nadciśnienie wywołane ciążą występuje w przypadku 5-10% ciąż, stan przedrzucawkowy dotyka około 2% ciąż. W większości tych wypadków ciśnienie ma wartość umiarkowaną.

Jak prawidłowo mierzyć ciśnienie krwi?

nadciśnienie w ciąży

Najbardziej wiarygodne pomiary ciśnienia krwi obserwuje się podczas pomiarów klasycznym ciśnieniomierzem (raczej nie ciśnieniomierzem zakładanym na nadgarstek). Można wybrać ciśnieniomierz, którego rękaw pompuje się manualnie lub ciśnieniomierz elektroniczny (ten drugi jest o tyle lepszy, że pozwala na samodzielne wykonywanie pomiarów).
Ciśnieniomierz bada ciśnienie skurczowe (najwyższy poziom ciśnienia, odczytywany wtedy, kiedy serce się kurczy i popycha krew przez naczynia krwionośne) oraz ciśnienie rozkurczowe (najniższa wartość, kiedy notuje się ciśnienie rozkurczowe).

nadciśnienie w ciążyWysokie ciśnienie krwi przed ciążą

Możesz nie mieć świadomości, że przed ciążą chorowałaś na nadciśnienie tętnicze. To jednak udaje się stwierdzić przy pierwszej wizycie w ciąży. Jeśli lekarz zmierzy Ci ciśnienie na wczesnym etapie ciąży, można postawić wiarygodną diagnozę. Zagrożenie najłatwiej wychwycić w pierwszych 12 tygodniach ciąży, zwracając uwagę zwłaszcza na ciśnienie rozkurczowe, które w takiej sytuacji jest równe lub wyższe niż 90 mmHG.

Trzeba ponadto pamiętać, że nadciśnienie obserwowane jeszcze przed ciążą może obniżyć ciśnienie krwi, co często wyklucza konieczność przyjmowania leków w trakcie ciąży.

Jeśli masz stwierdzone nadciśnienie krwi i przyjmujesz leki, dobrze, żebyś przed planowaną ciążą porozmawiała z lekarzem (są leki na nadciśnienie, które można stosować w ciąży i takie, które mogą być potencjalnie groźne).

Warto pamiętać, że nadciśnienie w ciąży może być spowodowane także chorobami nerek.

Przeczytaj, jak leczyć nadciśnienie w ciąży.

Czym jest wysokie ciśnienie krwi w ciąży i stan przedrzucawkowy?

Wysokie ciśnienie krwi, nadciśnienie w ciąży oraz stan przedrzucawkowy to najczęstsze problemy dotyczące ciśnienia krwi, jakie pojawiają się w ciąży. Ustępują w kilka tygodni, maksymalnie kilka miesięcy po porodzie.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. Dorota Dorota

  ja brałam od samego początku ciąży leki na ciśnienie ponieważ mam problem z ciśnieniem od dawna i mimo wszystko urodziłam zdrową dziewczynkę stała kontrola lekarza i kilka pobytów w szpitalu doprowadziło do szczęśliwego rozwiązania w 34 tyg ale wszystko jest dobrze dziękuję całemu Wielospecjalistyczny Szpital Miejski im. dr. E. Warmińskiego SPZOZ za opiekę najlepszy szpital w Bydgoszczy

 2. Ewelina Ewelina

  Zapisują dopegyt na nadciśnienie w ciąży, bo inne leki na ciśnienie mogą powodować niedokrwienie łożyska. Zbyt wysokie ciśnienie, może doprowadzić m. in. do stanu przed rzucawkowego a później rzucawki a to jest stan zagrozenia życia mamy i jej „Fasolki”.

  • Ania Ania

   Brałam przez całe dwie ciąże, bo mam nadciśnienie sprzed ciąży. Teraz podczas karmienia też biorę. To najbezpieczniejszy lek na nadciśnienie ze wszystkich możliwych więc spokojnie. Lekarze są tego zdania i położna laktacyjna również.

 3. jowerra jowerra

  faktycznie przy nadciśnieniu regularne i dokładne pomiary ciśnienia są są bardzo istotne i trzeba się z tym pilnować, ja w aptece kupiłam prosty nadgarstkowy aparat diagnosis i ani się nie musiałam za bardzo uczyć jak ciśnienie się mierzy bo jeden guzik się naciska i wszystko mierzy sam ani pomiarów zapisywać bo ma pamieć wbudowaną więc sprawa jest rzeczywiście prosta