Na nudę w samochodzie

Im starsze dziecko, tym trudniej zająć je czymś w podróży. Niemowlak, który zazwyczaj słodko zasypia kołysany w aucie, jest w gruncie rzeczy najwdzięczniejszym podróżnikiem, nawet jeśli rodzicom malutkich dzieci wydaje się inaczej. Wraz z wiekiem dzieci wymagają większej uwagi i sporej pomysłowości ze strony opiekunów, a to – nie ukrywajmy bywa męczące i może skutecznie zniechęcić do wspólnego podróżowania.
Jak przetrwać długą podróż samochodem? Przedstawiamy kilka przetestowanych pomysłów!

Kto pierwszy zobaczy…

To jedna z najprostszych zabaw. Można ją proponować dziecku wszędzie: w poczekalni, w sklepie, w podróży. Polega na odnalezieniu wskazanych przedmiotów, zwierząt, ludzi. Kto pierwszy je odnajdzie, ten wygrywa. Jakieś pomysły? Jest ich wiele: pan w okularach, pani z dzieckiem, krowa, pies, dom z czerwonym dachem, płotek, itd. Możecie się bawić, zbierając punkty lub po prostu cieszyć się za każdym razem spontaniczną wygraną biorących udział w grze osób.

Słowna wyliczanka

A może tworzenie ciągów słów? Dla starszych dzieci dodatkowym wymogiem może być zakwalifikowanie danych słów do wybranej kategorii (np. ubrania, zwierzęta, czy szerzej rzeczy, osoby, itd.). Pierwsza osoba podaje słowo, kolejna tworzy kolejny wyraz zaczynający się na ostatnią literę słowa poprzedniego. Przykładem może być ciąg: „kot, tygrys, sroka, aligator, itd”. Z czasem, gdy zdobędziecie wprawę, obok rzeczowników możecie wprowadzić czasowniki i tworzyć niesamowite, śmieszne i zaskakujące historie.

Zabawa z wyobraźnią

Możemy pobawić się też w inny sposób, pytając malucha, na przykład co by było, gdyby dzieci rodziły się od razu dorosłe, gdyby nie było lata lub gdyby nigdy nie padał deszcz. Młodszym maluchom z pewnością będziemy musieli w zabawie pomóc, podsuwając pomysły, starszym natomiast taka zabawa pozwoli poznać ciąg przyczynowo-skutkowy oraz zdobyć wiedzę dotyczącą funkcjonowania otaczającego świata.

Nauka angielskiego

W samochodzie możemy słuchać wierszyków w języku angielskim, piosenek, czy też pobawić się w zgadywanki. Ciekawą propozycją okazały się wysłane na adres redakcji Karty Obrazkowe „Angielski w zgadywankach” polecane dla dzieci od trzech do pięciu lat.
Plusem tego wydania kart jest to, że zadania zostały ułożone od najprostszych do najtrudniejszych, a na odwrocie każdej karty znajdują się tłumaczenia każdego zadania. Karty są poręczne, wykonane z dobrej jakości papieru oraz ozdobione przyjemnymi dla oka rysunkami.

 

 

 

 

Angielski w zagadkach 3-5 lat | sosrodzice

Poznaj świat zwierząt

Gdy to, co maluch widzi za oknem zaczyna się nudzić, można sięgnąć po jeszcze jedną propozycję:  „SuperQuiz Zwierzęta” z serii „Kapitan Nauka”: propozycję, którą również mieliśmy okazję przetestować. Dotknęliśmy, obejrzeliśmy, zobaczyliśmy, wypróbowaliśmy i wystawiamy: dobrą notę.

„SuperQuiz” składa się z opisów zwierząt, z ciekawymi zdjęciami i niewielkimi grafikami, ozdabiającymi przemiłą książeczkę. Starsze dzieci nie mają problemu z przeczytaniem poszczególnych opisów samodzielnie, młodszym zgadywanki może przeczytać rodzic. Każdy opis zwierzaka jest interesująco zredagowany, zawiera wiele ciekawostek z zakresu przyrody i zoologii, sprytnie przekazuje definicje i pojęcia, opisuje rekordy oraz niewiarygodne zdolności zwierząt.

„SuperQuiz Zwierzęta” to ponad 150 zagadek, opatrzonych zdjęciami zwierząt. Równie ciekawy dla małych i dużych. Przetestowany i polecany na dłuższe podróże. My już wiemy, że wyjec to najgłośniejsze zwierzę na świecie, że jego wycie niesie się na odległość 3 km (co oznacza, że jest dźwięk głośniejszy niż płacz głodnego noworodka o północy w śpiącym domu), że gęś tybetańska to najwyżej latający ptak, którego można obserwować z okna samolotu i że anakonda może połknąć nie tylko zwierzę u wodopoju, ale gdy się naje, to może w następstwie tego pościć przez dwa lata! Trudno ocenić, czy taka wiedza jest w stanie zachwycić panią od biologii. Nas zachwyca!

SuperQuiz Zwierzęta | sosrodzice
Dziękujemy Wydawnictwo Edgard za wysłanie egzemplarzy recenzenckich.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

  1. anusia12346 anusia12346

    i w samochodzie może być fajnie