Na co zwrócić uwagę kupując zabawki edukacyjne dla 4-latka?

Inf. prasowa komentarzy: 0

„Dlaczego” jest prawdopodobnie najczęściej wypowiadanym słowem przez przeciętnego 4-latka. Dzieci w tym wieku są tak ciekawe świata i zasad jego funkcjonowania, że praktycznie cały czas o coś pytają – czasem o rzeczy banalne, czasem o te z pogranicza kwestii filozoficznych. Warto zagospodarować tę ciekawość i dobrać dla dziecka odpowiednie zabawki edukacyjne, które pozwolą mu samodzielnie poszukać odpowiedzi na wiele pytań, wzbudzą jego kreatywność i poszerzą zainteresowania, które mają szansę przekształcić się w pasję. Na co zatem warto zwrócić uwagę, kupując zabawki edukacyjne dla 4-latka?

Czy zabawka edukacyjna faktycznie będzie „edukacyjna”?

Przy wyborze zabawki dla 4-latka trzeba zwrócić uwagę na ich walory edukacyjne. Czy w rzeczywistości informacje, które dziecko zdobędzie dzięki nim, są wartościowe i przydatne, a równocześnie przyniosą mu dużo radości i frajdę? Dobrze jest zawczasu zweryfikować, czy zabawka, która imituje dźwięki przyrody, faktycznie wydaje odgłosy choć zbliżone do rzeczywistych, czy wizerunki postaci oraz zwierząt są estetyczne i zgodne ze stanem faktycznym. W kontekście rozwoju dziecka nie warto również decydować się na zabawki, które w jakiś sposób stereotypizują lub zmuszają maluchy do wejścia w rolę, której być może wcale nie chcą przyjąć. Czy na pewno zawsze dobrym wyborem dla dziewczynki będzie zabawka edukacyjna związaną z kulinariami, a dla chłopca z motoryzacją czy militariami? Jeśli faktycznie te kwestie znajdują się w ich sferze zainteresowań, można wybrać tematyczne zabawki. Jeśli jednak nie, lepiej poszukać czegoś innego.

Zabawka edukacyjna dla czterolatka powinna rozbudzać kreatywność!

Czterolatek oprócz ciekawości świata odczuwa też dużą potrzebę tworzenia – rysowania, budowania, czy układania. Jednocześnie jest już na tyle sprawny manualnie, że bez problemu poradzi sobie z drobniejszymi elementami, jak klocki czy fragmenty układanki. Z kolei rysunki malucha coraz bardziej będą przypominać rzeczywistość niż sztukę abstrakcyjną, bo sprawniej operuje kredkami czy pędzlem. Warto zabawkami edukacyjnymi pielęgnować kreatywność dziecka – zachęcać je do eksperymentowania, tworzenia nowych rzeczy i używania wyobraźni. Idealnym przykładem może być kolejka, której tory można układać i łączyć ze sobą na różne sposoby. Taki wybór z pewnością pozytywnie wpłynie na rozwój dziecka, jego wyobraźnię przestrzenną i da więcej frajdy niż elektroniczne gadżety czy kolejna gra na konsolę.

Rozwijanie pasji a zabawki edukacyjne dla 4-latka

4-latki mogą już zdradzać pewne predyspozycje i talenty. W tak młodym wieku można już próbować zaszczepić w dziecku bakcyla, ale ostrożnie – aby go nie zniechęcić. Jeśli ma predyspozycje do rysowania, warto wybrać zabawkę edukacyjną w postaci tablicy do rysowania. Jeśli dodatkowo będzie ona magnetyczna, może okazać się, że zastosowań dla niej będzie o wiele więcej. Jeśli natomiast maluch zdradza talent muzyczny, można pomyśleć o prostym instrumencie czy zabawce muzycznej lub zestawie karaoke, jeśli lubi śpiewać. Decydując się na takie zabawki edukacyjne, nadrzędna powinna być zasada, że każda aktywność dziecka faktycznie powinna być zabawą, a nie przykrym obowiązkiem. Tylko dzięki temu wrodzony talent lub predyspozycje mogą przerodzić się w prawdziwe hobby, pasję czy nawet sposób na życie.

Gdzie kupować zabawki edukacyjne?

Oferta zabawek edukacyjnych dla 4-latka jest naprawdę przeogromna – wystarczy spojrzeć pod ten link: https://www.emag.pl/zabawki-edukacyjne-1/c. Taki urodzaj może jednocześnie ułatwiać i utrudniać podjęcie ostatecznej decyzji. Z jednej strony na pewno uda się znaleźć zabawkę idealnie dostosowaną do potrzeb dziecka. Z drugiej – może okazać się to zadanie niezwykle czasochłonne. Aby nieco sobie ułatwić, można spojrzeć też na kwestie inne niż tylko wartość edukacyjno-rozwojowa. Ważne jest wykonanie zabawki. Chodzi nie tylko o trwałość, ale również sposób konstrukcji i surowiec. Lepiej wybierać naturalne materiały na przykład drewno niż tworzywo sztuczne niewiadomego pochodzenia. Nie bez znaczenia jest także estetykę. Dzięki temu od najmłodszych lat można kreować gust dziecka. Trzeba pamiętać też, że 4-latki rozwijają się niezwykle szybko, a walory edukacyjne, które oferują zabawki, mogą szybko okazać się niewystarczające dla stale rosnących potrzeb malucha. Nie można jednak kupować zabawek edukacyjnych na zapas – te zawsze muszą być dostosowane do aktualnego poziomu rozwoju dziecka.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.