Na co może pomóc kąpiel w krochmalu?

Kąpiel w krochmalu to starodawny sposób znany z medycyny ludowej, który pomaga załagodzić wszelkie podrażnienia skóry. Ta w pełni bezpieczna metoda może być stosowana zarówno u dorosłych, jak i dzieci, a nawet u niemowląt borykających się z odparzeniami pieluszkowymi bądź potówkami. Jako naturalny środek pielęgnacji delikatnej skóry swoje zastosowanie znajduje też przy AZS, swędzących wysypkach czy objawach alergicznych. Na co dokładnie pomaga kąpiel w krochmalu i jakie daje efekty?

kąpiel w krochmalu

Krochmal – co to właściwie jest?

Krochmal jest mieszanką skrobi roślinnej i ciepłej wody. Przeważnie w tym celu wykorzystuje się skrobię ziemniaczaną, alternatywnie można też jednak sięgnąć po kukurydzianą lub ryżową. Powstały w ten sposób roztwór charakteryzuje się dosyć nietypową konsystencją, bardzo śliską i gęstą z lekko białawym zabarwieniem. Zawiesina w bezpośrednim kontakcie ze skórą pozostawia delikatną powłokę, która skutecznie chroni przed odparzeniami, jednocześnie pomagając wygoić się istniejącym zmianom. Kąpiel z dodatkiem krochmalu okaże się więc znakomitym uzupełnieniem codziennej pielęgnacji podrażnionej skóry niemowląt, dzieci oraz dorosłych.

Na co pomaga kąpiel w krochmalu?

Kąpiel w krochmalu wykazuje lecznicze właściwości, które przede wszystkim łagodzą podrażnienia i wszelkie zmiany skórne. Metoda bardzo często stosowana jest przy potówkach i odparzeniach skóry u niemowląt, a także jako element pielęgnacji sfery okołopieluszkowej. Ponadto okaże się przydatna przy różnego rodzaju wysypkach, uczuleniach, zaczerwienieniach, otarciach czy przy trądziku niemowlęcym. Kąpiel z dodatkiem krochmalu może też być wykorzystywana u osób z atopowym zapaleniem skóry, alergią bądź skazą białkową. Sprawdzi się również przy skórze suchej i podrażnionej z tendencją do swędzenia.

Kąpiel z dodatkiem krochmalu – efekty

Kąpiel z krochmalem wyraźnie poprawia stan skóry, jednocześnie łagodząc istniejące zmiany. Pozytywnie wpływa na ogólną kondycję przesuszonej skóry, przyśpieszając jej regenerację, odbudowując i kojąc. Warto też zauważyć, że krochmal doskonale chroni naskórek przed utratą wilgoci, wspiera funkcje ochronne skóry, ułatwia gojenie się ran oraz łagodzi zaognione zmiany. Dodatkowo zmniejsza widoczność krostek i zadrapań, niweluje zaczerwienia, a także prowadzi do efektywniejszego gojenia się zmian potrądzikowych. W przypadku wystąpienia alergii albo skazy białkowej pomaga skutecznie wyciszyć skórę oraz zredukować widoczne objawy uczulenia. Systematyczne kąpiele w krochmalu przynoszą również dużą ulgę, zwłaszcza gdy skóra piecze lub swędzi.

Kąpiel w krochmalu dla dzieci i niemowląt

Kąpiel w krochmalu może być stosowana u dzieci w każdym wieku, zarówno u noworodków, jak i znacznie starszych pociech. Maluchy zwłaszcza na etapie pieluszkowym mają bardzo wrażliwą i delikatną skórę, przez co często borykają się z rozmaitymi dolegliwościami związanymi z noszeniem pieluszek bądź alergiami.

Każdego typu zmiany skórne, w tym odparzenia pieluszkowe lub zaczerwienienia da się skutecznie zminimalizować, dzięki regularnym kąpielom z dodatkiem krochmalu. Metoda świetnie sprawdzi się również przy alergiach spowodowanych przez środki piorące, niektóre materiały oraz niewłaściwie dobrane kosmetyki do pielęgnacji. Aby kąpiel przyniosła oczekiwane rezultaty to koniecznie trzeba jednak pamiętać o systematyczności. Wprawdzie jednorazowy zabieg spowoduje sporą ulgę, ale wyłącznie przy delikatniejszych zmianach czy odparzeniach.

Poważniejsze dolegliwości zniwelują dopiero kąpiele stosowane około 3-4 razy w tygodniu. Przyjmuje się, że pojedyncza sesja nie powinna trwać dłużej, niż 10-15 minut. Należy też zdawać sobie sprawę, że kąpiele w krochmalu nie wymagają spłukiwania.

Kąpiel z dodatkiem krochmalu ze względu na wysokie bezpieczeństwo może stanowić stały element pielęgnacji skóry dziecka. Regularne wykonywanie zabiegów powinno pomóc załagodzić istniejące zmiany i skutecznie wesprzeć ogólną kondycję wrażliwej skóry. Jeśli jednak mimo częstych kąpieli, objawy nadal nie znikną albo wręcz się nasilą to koniecznie trzeba już skonsultować je ze specjalistą.

Bibliografia:
Brzeziński P., Dermatologia okresu noworodkowego choroby skóry niewymagające leczenia, Przegląd Lekarski 2009, nr 66/9.Cave S., Fertleman C., Twoje niemowlę tydzień po tygodniu. Poradnik opieki nad maluszkiem, Wydawnictwo K. E. Liber, Warszawa 2011.Łosik M., Pieluszkowe zapalenie skóry i inne odparzenia u niemowląt, Postępy Neonatologii 2018, 24(2).

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.