„Myśleć efektywnie, czyli jak sprawniej rozwiązywać problemy i osiągać cele”

Samo Seno to seria bardzo starannie przygotowanych poradników, które po wieloma względami mogą stanowić wzór. Jedną z jej pozycji  jest „Myśleć efektywnie” –  pierwsza książka o smart thinking, która w szczegóły sposób odpowiada na pytanie, czym jest efektywne myślenie.

Wygodna struktura

Przekazywane w książce informacje zostały starannie posegregowane, dobrze podzielone na rozdziały oraz w jasny sposób wyjaśnione. To już właściwie tradycja, jeśli uwzględnimy wcześniej recenzowane na stronie pozycje serii Samo Sedno wydawnictwa Edgard. Dzięki temu ten podręcznik możemy czytać od deski do deski, jak również rozpoczynając lekturę od wybranego wcześniej fragmentu, najbardziej interesującego miejsca.

Zgodnie z zasadami sprytnego myślenia każdy rozdział przekazuje trzy ważne informacje, bo właśnie tyle, według autora, jesteśmy w stanie zapamiętać. Ponadto rozważania wzbogacone są o liczne ćwiczenia, jak również na samym końcu znajduje się podsumowanie, które pozwala zebrać poznane informacje i je utrwalić.

Sprytne myślenie to nie inteligencja

Wiele programów, testów i konkursów mierzy inteligencję. Tymczasem okazuje się, że to nie ponadprzeciętna inteligencja jest gwarantem osiągnięcia życiowego sukcesu. Podstawa to sprytne myślenie, które jest oparte nie tylko na wiedzy przyczynowej, ale również na sprytnych przyzwyczajeniach.

Dlatego powstaje ta oto książka. Co ciekawe pierwsza, która dotyczy tej tematyki. Wypełnia lukę na rynku i otwiera pole do dalszych interpretacji.

Jakie nawyki przeszkadzają nam w życiu?

Wystarczy, że daną czynność będziemy powtarzać przez kilkanaście dni (niektórzy naukowcy wskazują na konkretną liczbę powtórzeń), by wykształcić nawyk. W ten sposób można nie tylko zmotywować się do ćwiczeń, których będzie nam z czasem brakować i bez których nie będziemy sobie wyobrażać życia, ale również uwolnić się od nałogów.

Art Markman zwraca uwagę na szkodliwe nałogi i nawyki oraz na sposoby walki z nimi. Wbrew temu, co jednak sugeruje wiele osób nie można się ich pozbyć, rezygnując z nich w pełni i pozostawiając w ich miejscu pustkę, bo nieprzyjemne przyzwyczajenia wkrótce powrócą. Kluczem jest zastąpienie jednych nawyków innymi: sprytnymi nawykami, co jednak wymaga oczywiście czasu, konsekwencji i staranności. Jednak bez zamiany jednego nawyku na drugi nie ma mowy o wygranej siły woli. Kto tak sądzi, według autora, jest w błędzie.

Konkretne wskazówki

Obszerna część poradnika obok bardzo ciekawych informacji, poświęcona jest konkretnym wskazówkom, jak wykorzystać wiedzę zdobywaną każdego dnia w praktyce. Porady, jakie możemy tu znaleźć, są na tyle ciekawe i na tyle mocno związane z codzienną rzeczywistością, że nie ma się wrażenia podczas czytania tego poradnika, że dowiadujemy się czegoś, o czym czytaliśmy już wielokrotnie i co bez problemu można znaleźć w pierwszej lepszej kolorowej gazecie za 2 złote w kiosku.

Informacje, ćwiczenia i wskazówki są naprawdę interesujące i świeże. Dlatego czas poświęcony na ich lekturę można uznać za co najmniej dobrze spędzony. Jeśli do tego starannie przetrawimy zawarte w książce konkretne wskazówki, być może uda nam się poprawić efektywność myślenia oraz osiągać lepsze wyniki w codziennej nauce lub pracy.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Kobieta, żona, matka. Po krótkim zastanowieniu - właśnie w takiej kolejności. Nie lubi przesady oraz forsowania tylko jednego trendu w wychowaniu.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

  1. Anka Anka

    Lubię takie książki. Po tą też sięgnę.