Mykoplazma u dzieci – objawy i leczenie

Sezon chorobowy trwa w najlepsze. Chorują młodzi i starsi. Niekoniecznie na grypę, czasami na mykoplazmę. Jak się objawia mykoplazma u dzieci i dorosłych i jak ją skutecznie leczyć, żeby uniknąć powikłań?

Mykoplazma u dzieci

Choroba wywołana przez bakterię

Mykoplazmoza często mylona jest z grypą. Tymczasem to dwie różne choroby. Mykoplazmoza przede wszystkim nie jest chorobą wirusową, ale wywołaną przez bakterie Gram-ujemną, która jako bakteria jest mała i co do zasady trudno reagująca na leczenie wieloma antybiotykami, w tym penicyliną.

Chorobę wywołuje Mycoplasma pneumoniae, atakująca drogi oddechowe. Może ona w dość krótkim czasie wywoływać ostre zapalenie oskrzeli, rzadziej zapalenie płuc.

Jak można zarazić się mykolazmą?

Mykoplazma to choroba przenoszona drogą kropelkowa. Źródłem zakażenia jest druga chora osoba. Od wniknięcia patogenu do rozwoju pierwszych objawów choroby może minąć nawet trzy tygodnie.

Najwięcej infekcji notuje się w okresie jesienno-zimowym. Mają one charakter drobnych epidemii, najczęściej w szkołach. U większości pacjentów choroba jednak ma charakter łagodny, samoograniczający się.

Jak przebiega choroba?

Najczęściej zakażenie mykoplazmą ma łagodny przebieg, choroba sama ustępuje. Gdy bakteria dotyka górnych dróg oddechowych, antybiotyk nie jest potrzebny.

Tylko w nielicznych przypadkach, zwłaszcza w ciężkim przebiegu, u małych dzieci z niską odpornością konieczne jest podanie leku, przede wszystkim pod postacią antybiotyku. Antybiotyk jest zazwyczaj konieczny w przypadku zapalenia płuc spowodowanego mykolazmą. Zapalenie płuc w większości przypadków ma co do zasady charakter atypowy, nazywany jest „chodzącym zapaleniem płuc” z uwagi na swój delikatny charakter. W badaniach RTG najczęściej ma charakter jednostronny i dotyka dolnych obszarów płuc.

Najczęściej infekcje mykolazmą występują w grupach osób w wieku od 5 do 20 lat. Dorośli zazwyczaj łapią infekcję od dzieci. Co kilka lat obserwuje się epidemię zachorowań.

Jak objawia się mykoplazma?

W wielu przypadkach mykoplazma przechodzi bezobjawowo.

Gdy występują symptomy, to choroba początkowo daje objawy pochodzące z górnych dróg oddechowych, następnie czasami atakuje dolne drogi oddechowe, czyli oskrzela i niekiedy płuca (zapalenie płuc w przebiegu mykoplazmy ma charakter łagodny, objawy pojawiają się stopniowo i wolno narastają). Bardzo rzadko dochodzi do mykoplazmatycznej choroby serca czy mózgu. Inne znane powikłanie to ostre zapalenie wątroby.

Podstawowe objawy choroby to:

  • gorączka lub stan podgorączkowy,
  • dreszcze,
  • ból gardła,
  • ból ucha,
  • katar,
  • ból głowy,
  • kaszel – najczęściej dominujący objaw, może być suchy lub mokry,
  • wdech, któremu towarzyszy świst,
  • problemy z przełykaniem,
  • niekiedy uczucie duszności,
  • chrypka,
  • zmęczenie, osłabienie,
  • powiększenie węzłów chłonnych,

Najbardziej charakterystycznym objawem choroby jest kaszel – długotrwały, ale niezbyt uciążliwy. Czasami towarzyszy mu duszność czy ból w klatce piersiowej.

Inne objawy, które mogą towarzyszyć chorobie to:

Czy to mykoplazma?

Mykoplazma u dzieci często jest nierozpoznawana. Ma bowiem przebieg podobny do innych infekcji wirusowych. O ile nie wykona się testu serologicznego (badania przeciwciał IgM) wskazującego przyczynę zachorowania, o tyle nie jest znana przyczyna.

Dobra wiadomość jest taka, że zazwyczaj choroba sama ustępuje, bez pozostawienia objawów czy skutków ubocznych. W przeważającej liczbie przypadków jej leczenie nie jest konieczne, a podanie antybiotyków jest wskazane jedynie przy stwierdzeniu zapalenia płuc. Antybiotyki w chorobie jedynie skracają czas choroby i zmniejszają jej objawy, ograniczając kaszel i ewentualną zakaźność.

Leczenie objawowe

Najczęściej w leczeniu mykoplazmy wystarczy działanie objawowe:

  • odpowiednie nawadnianie,
  • podawanie syropów na kaszel suchy w przebiegu kaszlu suchego i kaszel mokry, w celu ułatwienia odkrztuszania,
  • sprawdzają się również inhalacje,
  • w poważnym przebiegu konieczna jest antybiotykerapia.

Porównanie: Mykoplazma a typowe zapalenie płuc

Poniżej przedstawiamy krótkie zestawienie najważniejszych cech mykoplazmatycznego zapalenia płuc w porównaniu z typowym zapaleniem płuc:

Cechy Mykoplazmatyczne zapalenie płuc Typowe zapalenie płuc
Patogen Mycoplasma pneumoniae (bakteria Gram-ujemna, brak ściany komórkowej) Najczęściej Streptococcus pneumoniae (paciorkowiec) lub inne bakterie
Przebieg Łagodny, długo narastający Ostry, szybki początek
Kaszel Najczęściej suchy, przewlekły Wilgotny, z odkrztuszaniem plwociny
Gorączka Umiarkowana, stan podgorączkowy Wysoka gorączka
Leczenie Makrolidy (np. azytromycyna), tetracykliny Penicyliny, cefalosporyny lub inne antybiotyki w zależności od patogenu

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*