Muzyka dla dzieci – jaka będzie najlepsza?

Muzyka łagodzi obyczaje, bawi dorosłych, pomaga zrelaksować się dzieciom, nic dziwnego, że z jej mocy zaleca się korzystać od pierwszych dni życia maluszka, a nawet jeszcze wcześniej – przed porodem, gdy dziecko znajduje się w brzuchu mamy. Jaka muzyka dla dzieci powinna być wybierana w pierwszych miesiącach życia, a która spodoba się starszym dzieciom? Czy lepiej postawić na klasyczne dźwięki, radosne nuty wyśpiewywane przez dziecięce zespoły muzyczne sprzed lat, a może dzisiejsze propozycje?

muzyka dla dzieci

Muzyka dla dzieci – co dla „brzuszka”?

Najnowsze odkrycia badaczy nie pozostają złudzeń – muzyka dla dzieci w brzuszku nie jest aż tak istotna, jak przypuszczano. Mimo to, warto ją włączać po to, by wzmacniać więź między matką a jeszcze nienarodzonym dzieckiem i stymulować rozwój maluszka, a także poprawiać warunki, w jakich przebywa. Korzyści jest całkiem sporo.

Okazuje się bowiem, że muzyka dla dzieci może świetnie wpływać na samopoczucie dorosłych. Poprzez uwolnienie endorfin decyduje o przyjemności dziecka znajdującego się w łonie matki. Uspokojony i zrelaksowany płód odbiera pozytywne wibracje i przeżywa to, co jego mama.

W tym mechanizmie jest jednak pewna pułapka – jeśli kobieta nie odczuwa satysfakcji ze słuchania muzyki dla dzieci to również malec nie będzie jej doświadczać.

Muzyka dla dzieci – co włączać niemowlakowi?

Jaka będzie odpowiednia muzyka dla dzieci dopiero urodzonych, niemowlaków?

Sprawdzają się delikatne, spokojne rytmy, które rozbrzmiewają w tle i nie są zbyt głośne. Eksperci szczególnie polecają utwory barokowe, głównie Bacha, czy Vivaldiego – dostępne w regularnej sprzedaży. Nie musimy decydować się na specjalnie ozdobione okładki, opakowania kierowane do rodziców, gdyż zawartość nie różni się od tej dedykowanej innym dorosłym.

Szczególne miejsce w kategorii muzyka poważna zajmuje Muzyka dla Bobasa Raimonda Lapa, która nie tylko uspokaja, relaksuje i ułatwia zasypianie, ale również udostępnia dźwięki idealne do zabawy, aktywnego spędzania czasu. W kompozycje wplecione są odgłosy natury, zwierząt, ludzi, które ją uatrakcyjniają i sprawiają, że jej słuchanie stanie się jeszcze przyjemniejsze.

Muzyka dla dzieci – dla przedszkolaków

Rola muzyki rośnie, gdy dzieci wkraczają w wiek przedszkolny, kiedy rozumieją słowa piosenek, powtarzają je, próbują śpiewać. Tutaj gusta muzyczne są bardzo zróżnicowane, kilkulatkowie lubią muzykę filmową (np. z „Krainy Lodów”), towarzyszącą bajkom w telewizji, ale również zespołów muzycznych sprzed lat – Fasolek, Pana Tik Taka oraz obecnie wydawane składanki, na przykład Rybki Mini Mini w wersji do słuchania oraz słuchania i oglądania teledysków. Osobny dział tworzy muzyka religijna dla dzieci.

Bardzo dużą popularnością cieszą się kanały muzyczne dla dzieci, bo są szczególnie wygodne, udostępniają wiele piosenek po jednym kliknięciu. Większość jest całkowicie bezpłatnych, jednak trzeba się liczyć z reklamami przerywającymi muzykę.

A Wy jaką muzykę dla dzieci wybieracie?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

  1. Marta Marta

    Uwielbiamy dawne przeboje, sama przy nich się świetnie bawię. Fasolki – najlepsze :)

  2. Olenka Olenka

    W ciąży słuchałam dużo muzyki klasycznej ale nie jestem przekonana ze to działlo po porodzie synek wcale sie nie uspokajal, gdy wlaczalam mu bacha :)

  3. Jagoda Jagoda

    Słuchamy Bacha…znamy już wszystkie utwory :) ciekawe czy nasz synek będzie też miłośnikiem po porodzie…