„Musi być tablet. Inaczej nie zje obiadu”. O negatywnym wpływie nowoczesnych technologii

Wystarczy przejrzenie kilku nagłówków w prasie dla rodziców: „dajesz dziecku tablet, cofasz go do poziomu trzylatka”, „tablet opóźnia rozwój mowy”, „pokolenie cyfrowe i problemy z nauką”, by zorientować się, że nowoczesne technologie mogą być groźne. Nie zawsze ułatwiają życie, często znacząco je utrudniają, szczególnie wtedy, gdy…za bardzo do nich się przyzwyczaimy. Przykłady? Najlepiej te z życia: dwulatek, który zje obiad tylko w sytuacji, gdy ma obok talerza włączoną bajkę na tablecie. Trzylatek bawiący się tabletem podczas zakupów, inaczej nie ma mowy, że przymierzy nowe buty. Pięciolatek, który wykazuje wszystkie klasyczne symptomy uzależnienia od tabletu. Odmawia innych aktywności, a zabawy na świeżym powietrzu go nudzą. Siedmiolatek, który nie umie trzymać poprawie kredki, ale ma perfekcyjnie wyćwiczone ruchy palców potrzebne do obsługi ekranów dotykowych.

Tablet najlepszą zabawką?

Żadna grzechotka, maskotka czy klocki nie zainteresują dziecka tak szybko jak smartfon. To urządzenie jest prostą receptą na atak histerii, niechęć do jedzenia, grymaszenie, marudzenie na spotkaniu rodzinnym. Daje wytchnienie zmęczonym rodzicom, którzy po kilku godzinach w pracy marzą tylko o tym, że w spokoju spędzić wieczór. Wystarczy chwila, to proste, podajemy dziecku smartfon i już się ma czas na przygotowanie posiłku, czy chwilę odpoczynku po pracy. Dziecko też wydaje się zadowolone i zrelaksowane.

„Wydaje się” to dobre określenie. Korzyści z używania tabletu w przypadku małych dzieci są tylko pozorne – alarmują naukowcy.

Tablet opóźnia naukę mowy

Może się wydawać, że jest inaczej, że używanie tabletu wspiera rozwój dziecka. Tymczasem jest wprost przeciwnie – dziecko skupione na tablecie pozbawione jest cennej interakcji ze światem zewnętrznym.

Amerykańska Akademia Pediatrii uważa, że dzieci poniżej drugiego roku życia nie powinny mieć w ogóle kontaktu z tabletami czy smartfonami. Udowodniono, że urządzenia mobilne używane w przypadku najmłodszych dzieci opóźniają naukę mowy, utrudniają koncentrację, są źródłem nadmiernego pobudzenia, nerwowości i kłopotów z zasypianiem.

Tablet utrudnia rozwój?

Dziecięcy mózg jest bardzo plastyczny. Nigdy nie rozwija się tak szybko jak w pierwszych latach życia. To właśnie wtedy tworzy się najwięcej cennych połączeń między neuronami, które decydują o późniejszym rozwoju. To dlatego tak ważne jest, by małe dziecko spędzało czas na różnych formach aktywności – bawiło się na placu zabaw, tańczyło, wygłupiało z rodzicami, śpiewało, słuchało bajek, rysowało, malowało, bawiło się plasteliną, miało okazję do doskonalenia sprawności paluszków. Im więcej czasu spędza jednak dziecko przed tabletem, tym ma mniej okazji do prawdziwej nauki.

Tablet sprzyja również otyłości, powoduje powstanie tak zwanego „tabletowego karku”, skrzywienia kręgosłupa.

Ponadto specyfika działania monitora sprawia, że dziecko w krótkim czasie otrzymuje mnóstwo impulsów i bodźców wzrokowych, za którymi, obrazowo to ujmując, nie nadąża. To dlatego po seansie przed tabletem dziecko jest rozdrażnione, znudzone, odmawia innych aktywności i szuka tylko sposobu, by znowu sięgnąć po urządzenie mobilne.

Problemy emocjonalne

Złość, rozdrażnienie, smutek to naturalne emocje, które pojawiają się zarówno u dorosłych jak i dzieci. Nieumiejętne radzenie sobie z nimi jest jednak powodem licznych kłopotów. Rodzice, którzy zauważają, że najlepszą odpowiedzią na spadek nastroju malucha jest włączenie mu tabletu, zaczynają działać w mechaniczny sposób. To z kolei utrudnia trudne choć bardzo cenne okazje do nauki radzenia sobie z emocjami. Dziecko powinno mieć szanse nauczenia się, jak postępować, gdy zalewa go fala złości.

Dzieci często korzystające z smartfonów cierpią na zaburzenia emocjonalne.

Niestety ze względu na to, że tablety i smartfony to stosunkowo nowe urządzenia, nie są znane jeszcze długofalowe skutki ich używania.

Czy podawać dziecku tablet?

Psychologowie zalecają:

  • żeby dziecko do ukończenia 2 lat w ogóle nie miało kontaktu z urządzeniami mobilnymi, choć dzisiaj wydaje się to bardzo trudne w realizacji,
  • żeby dziecko trzyletnie korzystało z tabletu maksymalnie 10 minut dziennie pod opieką rodzica, a najlepiej nadal w ogóle,
  • żeby dziecko do ukończenia sześciu lat korzystało ze smartfona maksymalnie 30 minut dziennie, najlepiej nie codziennie,
  • żeby nigdy nie podawać dziecku urządzeń mobilnych w trakcie jedzenia,
  • żeby nie traktować urządzeń mobilnych jak złotej recepty na problemy emocjonalne dziecka.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

  1. Asiek Asiek

    Szlag mnie trafia, jak rodzice idą na łatwiznę! Dać dziecku telefon, smartfon i po kłopocie! Wcale nie – to jest dopiero zalążek późniejszych kłopotów! Mój bratanek (3,5 l) spędzał czas z babcią i okazało się, że dziecko gdy słyszało słowo „jemy” od razu kojarzyło je z telefonem lub tabletem i bajką. Babcia też zamiast dziecko czymś zająć puszczała bajkę i „ładowała” jedzeniu dziecku do buzi. Ja nie mogłam na to patrzyć! Od kiedy dziecko jest u mnie nie wkłada nawet do rączek tabletu. Ale za to czytamy, malujemy, naklejamy, mamy gry sensoryczne i edukacyjne i nimi się bawimy. Obiad dziecko w większości zjada samo… nieraz tylko pomagam z zupką!
    A jakie są korzyści? Chłopczyk zna na pamięć wierszyki „Mam trzy latka…” i „Abecadło”, potrafi policzyć do dwudziestu (po angielsku do 10), zna alfabet, ma sporą wiedzę na różne tematy i jest bardzo kreatywny i pomysłowy :)