Multikulti w przedszkolu – niektórzy oburzeni, inni nie widzą problemu. Podręcznik MAC

Na profilu Polski Emeryt-Sokrates zawrzało po tym, jak umieszczony został post pokazujący jedną ze stron znajdującą się w książce przygotowanej dla dzieci w przedszkolu. Kontrowersyjna strona pochodzi z Pakietu „Olek i Ada” poziom B+ (dla 6 latków), Wydawnictwo „MAC Edukacja”, Autorzy: Małgorzata Kwaśniewska, Joanna Lendzion, Wiesława Żaba-Żabińska. Pod zdjęciem od razu zarzucano autorowi publikującemu zdjęcie, że to na pewno „fake news”. Sprawdziliśmy u źródła – w wydawnictwie. Prezentowana strona znajduje się w podręczniku dla dzieci sześcioletnich. To nie fotomontaż, ani prowokacja. W czym problem? Co tak naprawdę oburzyło setki dorosłych? I czy jest czym się emocjonować?

O co tyle krzyku?

Kontrowersje i gorącą dyskusje wywołała poniższa strona.

 

źródło:https://www.facebook.com/424649490993267/photos/a.627164860741728/1117794608345415/?type=3&theater

Paulina, jedna z internautek, pod powyższym postem napisała: „o chyba jakieś żarty! Zanim kupię książki najpierw dokładnie zapoznam się z ich zawartością- takiej na pewno nie kupię!”. Jej komentarz polubiły 202 osoby.

Marcin dodał: „Az kusi kupić matmę”, administrator szybko odpowiedział w podobnym tonie: „Ilu zmieści się na jednej tratwie”. Joanna dodaje: „Co się dziwić, wystarczy przejrzeć podręczniki z dawnego gimnazjum od historii, syn rocznik 2001. Same kłamstwa i pranie mózgu. Lepienie młodych ludzi na swoją modłę.”

To tylko nieliczne z wielu komentarzy. Obok głosów potępiających, znajdują się też komentarze pełne zaskoczenia, jednak nie kształtem samego zadania w książce dla dzieci, ale oburzeniem dorosłych. Internauci pytają – „ale w czym problem?”, „co w prezentowanej stronie kontrowersyjnego?”

Odpowiedź wydawnictwa MAC dla sosrodzice.pl

Szanowni Państwo,

Karta pracy, która została przedstawiona na zdjęciu przedstawia jedną z wielu wchodzących w skład bloku poświęconego tematyce dzieci w pakiecie „Olek i Ada”.

Fragment wyjęty z całego kontekstu może prowadzić do błędnej interpretacji.

Pod linkiem https://we.tl/t-JrH6xK0yQT zamieszczam dla przykładu również inne karty pracy z tego pakietu. Ich celem jest prezentacja dzieci różnych narodowości. Poruszamy w nich tematykę osób niepełnosprawnych, mówimy o prawach dziecka, pokazujemy jak bawią się dzieci na innych kontynentach.

Mamy świadomość, że w naszym kraju są dzieci, których jedno z rodziców jest innej narodowości.

W tekście nie propagujemy żadnych konkretnych zachowań, wyznań, akcentów politycznych.

Warto również mieć na uwadze, że w przypadku wychowania przedszkolnego jest mowa o pakietach przedszkolnych a nie podręcznikach. W związku z tym nie obowiązuje tu procedura dopuszczenia przez ministerstwo.

W załączniku do rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 lutego 2017 r. tj. Podstawie programowej wychowania przedszkolnego dla przedszkoli, oddziałów przedszkolnych
w szkołach podstawowych oraz innych form wychowania przedszkolnego w Zadaniach przedszkola zwrócono uwagę na poznawanie innych kultur. Poniżej zamieszczamy kilka najważniejszych cytatów
z wspomnianego dokumentu:

(…) 1. Wspieranie wielokierunkowej aktywności dziecka poprzez organizację warunków sprzyjających nabywa­niu doświadczeń w fizycznym, emocjonalnym, społecznym i poznawczym obszarze jego rozwoju.(…)

6. Wzmacnianie poczucia wartości, indywidualności, oryginalności dziecka oraz potrzeby tworzenia relacji osobowych i uczestnictwa w grupie. (…)

17. Tworzenie sytuacji edukacyjnych sprzyjających budowaniu zainteresowania dziecka językiem obcym no­wożytnym, chęci poznawania innych kultur.

Powyższe zapisy w sposób jednoznaczny wskazują, że zadaniem przedszkola jest m.in. stworzenie dzieciom możliwości do poznania innych kultur.

W blisko 30-letniej historii naszej firmy stale podkreślamy 100% polski kapitał i jej rodzinny charakter.

Korzystając z okazji polecam naszą publikację dla najmłodszych, przygotowaną w związku z obchodami 100-lecia odzyskania niepodległości: https://www.mac.pl/produkty/wielka-ksiega-malego-polaka

W razie jakichkolwiek pytań pozostaję do dyspozycji.

Z poważaniem,

Maciej Barański

Menedżer ds. komunikacji marketingowej

Dział Marketingu

Komentarz Psycholog, Bogny Białeckiej:

Omówiony tekst wygląda na łagodne, ale jednak jednoznaczne promowanie idei multikulturowości jako pożądanego i możliwego do realizacji układu społecznego. Dlatego można odczytać go jako łamanie normy: „Nie wykorzystuj podręcznika szkolnego do ideologicznej indoktrynacji dzieci”. Pytanie – czy dzieci odczytają przekaz tak samo jak dorośli i w tym konkretnym przypadku myślę, że niekoniecznie. Do odebrania przekazu jako promocji multikulti potrzebna jest szersza wiedza o świecie niż posiadają sześciolatki.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. Maria Maria

  „Inni nie widzą problemu”? No, ja na przykład jestem zachwycona. :)

 2. Ela Ela

  Dziwi mnie dlaczego jaki bialy rodzic dziecka part mieszanej, jest przedstawiana wyłącznie kobieta ?
  Dziwi mnie, dlaczego dzieci ojców z innym kultur maja imiona wzięte z kultur ich ojców ?

  Przecież to import paternalizmu, przyjmowanie dyktatury męskiej w związku Europejki z mężczyzna spoza Europy .
  Coś z czym Europejki walczą od ponad 100 lat w Europie , tak łatwo jest porzucane dla kultury spoza Europy.
  Dlaczego ?

 3. jjk jjk

  To mowa nienawisci portalu katolickiego, nie zauważyła Pani Pani Elu, że w zakładce „czas dla mamy” po rozwinięciu menu są tylko… przepisy kulinarne? Miejsce kobiety jest w kuchni i przy dzieciach. Kościół skutecznie o to walczył i przez wieki mu się udawało.

  • sosrodzice sosrodzice

   jjk, to nie jest prawda. Na pierwszym miejscu jest kobietapo30.pl – link do naszego drugiego portalu.

Polecane tematy