Czy można uniknąć kolki niemowlęcej?

Noszenie dziecka

Mamy, które dużo nosiły dziecko – w chuście, nosidle, na rękach, utrzymują, że udało się im zapobiec kolkom (np. u drugiego dziecka, które było często noszone od narodzin, w przeciwieństwie do pierwszego maluszka – ze sporym problemem kolek, rzadziej noszonemu z obawy przed tym, by dziecko się „nie przyzwyczaiło”).

Stały rytm dnia

Niemowlęta najbezpieczniej czują się, gdy są w swoim otoczeniu i mają swój ustalony rytm dnia: drzemki, karmienia, spacer, kąpiel są zwykle o tych samych porach. Często zaburzenie codziennego rytmu sprawia, że dziecko jest niespokojne i płacze, co dodatkowo sprzyja powstaniu kolek. Dlatego należy dbać o stały rytm dnia i zadbać, by dziecko nie miało zbyt częstych kontaktów z niekorzystnymi bodźcami jak hałas czy wizyty obcych w domu.

Co jeszcze pomoże w zapobieganiu kolki?

 • masowanie brzuszka i plecków dziecka w kierunku zgodnym ze wskazówkami zegara nie tylko podczas ataków kolki, ale także w ciągu dnia. Masaż okrężny brzuszka wykonuje się u dzieci , które ukończyły co najmniej 5 tygodni, do tego czasu lepiej tylko delikatnie podotykać brzuszek, by nie doprowadzić do przepukliny pępkowej,
 • układanie dziecka na brzuszku zwłaszcza przed karmieniem, by pozbyło się nadmiaru gazów
 • podawanie profilaktycznie dziecku herbatki ziołowej z kopru włoskiego lub mięty, zaś przy karmieniu piersią herbatki powinna pić mama,
 • podawanie probiotyków odpowiednio dobranych do wieku dziecka znormalizuje prace jelit, jednak powinniśmy skonsultować to z lekarzem pediatrą,
 • kładzenie na brzuszku dziecka ciepłej dłoni lub termoforu (w ciągu dnia),
 • podawanie leków, które zapobiegają atakom kolki (np. Infacol, Esputicon). Dobrze, by odpowiedni lek (nawet ten bez recepty) był podawany pod kontrolą lekarską i regularnie a nie tylko podczas napadów kolki.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Wioleta 30-letnia mama trzyletniego Wojtusia. Absolwentka studiów pedagogicznych. Z zamiłowaniem pochłania wszelką wiedzę na temat wychowywania dzieci, gotowania oraz dziedzin kosmetyki. Zagorzała zwolenniczka karmienia piersią i jak najczęstszego chwalenia dzieci. Wyznaje zasadę: "Słuchaj dobrych rad, ale postępuj zgodnie z matczynym instynktem".

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. Ewa Ewa

  Ogrzewanie, masowanie, utulanie, więc i Super Zabawka MR B http://www.sosrodzice.pl/superzabawka-mr-b/

 2. olka olka

  Myślę, że duże znaczenie ma nastawienie rodzica i odpowiadanie na każdą potrzebę dziecka

 3. myslaca myslaca

  u nas zdecydowanie problemem była za duża ilość nabiału w mojej diecie. gdy popracowałąm nad dietą, kolki się skonczyły. polecam, bo żadne leki nie są obojętne…a jeśli można dziecku pomóc, to chyba warto?

 4. ola ola

  My zaczęlismy podawać kropelki BioGaia i jak ręką odjął :)

 5. malwinka malwinka

  spokój rodzica jest bardzo ważny, dlatego gdy mama już wychodzi z siebie najlepiej dać dziecko do przytulenia spokojnemu tatusiowi. Ja dawałam espumisan i jeszcze pomagałam kateterem super efekt :)

 6. abi abi

  masowanie brzuszka, ciepłe kompresy i REKLAM z dobrymi bakteriam to nasze sposoby na złagodzenie kolek u naszej córeczki. Polecam