Mowa dwulatka

 • samogłoski: a, o, u, e, i, y, bez nosowych: ą, ę
 • spółgłoski: p, b, m, w, f, ś, ć, ż, ń, k, g, t, d, n, l. Pod koniec drugiego roku życia, najczęściej już w 3 roku życia pojawiają się: s,z,c, dz zniekształcone lub zmiękczone.

Jaka jest mowa dwulatka?

Mowa dwulatka jest zabawna dla ucha. Często dziecko tworzy własne słowa, urywa końcówki wyrazów lub na określenie danego przedmiotu używa jedynie jednej z jego sylab. Ulubionym słowem w tym okresie jest dla dziecka wyraz „nie”.

Łączenie słów

Dziecko, które ukończyło dwa lata zazwyczaj umie już łączyć pojedyncze słowa, tworząc zdania. To kolejny kamień milowy po nauce pojedynczych słów. Zazwyczaj poprzedza go bardzo intensywne zadawanie pytań i oczekiwania nazywania wszystkiego wokoło.  Pod koniec drugiego roku życia dziecko może znać kilkadziesiąt, a nawet kilkaset słów.

Początkowo w trzecim roku życia powstają proste konstrukcje „mama am” lub „tata idź”, z czasem dziecko je zaczyna rozbudowywać „mama edzie autem do klepu”. Kolejnym krokiem są zdania pojedyncze, ale złożone z dwóch czasowników „Mama myju jąćki, mama am”, potem zdania współrzędne „mama śpi, tata śpi, dzidzia śpi”. W wieku dwóch i pół lat dzieci znają zazwyczaj już całą gramatykę, jednak nie potrafią zastosować jeszcze wszystkich trybów, oczywiście mylą końcówki, kolejność i mają trudność z odmianą słów.

„Błędy dziecka” świadczą na tym etapie, że dziecko zna język i poprawia go, zgodnie z regularnością, omijając wszelkie wyjątki, które nie pasują do znanych zasad.

Nie wytykać błędów

Na żadnym etapie rozwoju mowy dziecka nie należy wytykać błędów, wymagać powtórzenia poprawnej wersji. Nie należy wprowadzać nerwowej atmosfery, bo to niekorzystnie odbije się na rozwoju dziecka. Wystarczy naturalnie w trakcie rozmowy wprowadzić poprawną formę, by dziecko się z nią osłuchało. Przykładowo maluch mówi „dzidzia płaka”, na co rodzic powinien odpowiedzieć „tak, dziecko płacze”.

A jak wygląda rozwój mowy Waszych dzieci? Napiszcie w komentarzu, ile miesięcy mają Wasze dzieci i jakie słowa wymawiają.

Opracowano na podstawie:
Mły­nar­ska M., Sme­reka T., Psy­cho­sty­mu­la­cyjna metoda kształ­to­wa­nia i roz­woju mowy oraz myśle­nia, War­szawa 2000
Zale­ski T., Opóź­nie­nia w roz­woju mowy, War­szawa 2002

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

 1. Wioleta Wioleta

  Mój mały właśnie skończył dwa latka i powtarza wszystko co usłyszy, zwłaszcza to czego nie powinien. Jako 1,5 roczniak mówił niewiele, tylko proste mama tata baba, trochę się martwiłam ale jak ruszył to non stop go słychać. Nie mówi zdaniami choć łączy już wyrazy ze sobą np. mama gapa ( jak o czymś zapomnę), a najśmieszniejsze jest mama galy myju myju:) ( Wystarczyło, że raz poprosił mnie o przeczytanie książeczki i powiedziałam, że jak pomyje gary to mu przeczytam, więc od tamtej pory jak tylko zabieramy się do czytania padają te słowa) – tak więc dwu latek potrafi mamę nawet zagonić do garów:)
  Uwielbia też rozmawiać z dziadkiem przez telefon, mówi wtedy dziadzia oć ciuch ciuch( żeby dziadek przyjechał pociągiem), wystarczy, że dziadek o coś zapyta to zaraz po swojemu odpowie.Od dwoch tygodni też jak ktoś go o coś poprosi i zwyczajnie nie chce mu się to odpowiada:nie mam ciasu. Potrafi też powtórzyć alfabet i tylko nieliczne literki stwarzają mu problem, choć niestety nie chce mówić ile ma lat ( dwa), ciągle tylko odpowiada – ci( chyba trzy to znaczy)

  • Dorota Dorota

   Wioleta, całkiem sporo mówi :) My jesteśmy na etapie powtarzania słów. Każdego dnia do listy dochodzi kolejne słowo :) I jest wielka radość zarówno córki, jak i nasza :) Widać, jaka jest dumna…Na zdania jeszcze czekamy ;) Za dwa miesiące kończymy 2 lata :)

   • Wioleta Wioleta

    Dorota ale to chyba tak od miesiąca zaczął wszystko mówić, dosłowie wszystko co usłyszy. Dziś mówię powiedz: sok, a on: nie, za chwile widzę jak mąż niesie cole a mały za nim i żebrze: kole kole…ale sok nadal nie powie:)
    Sama sie przekonasz jak mała już zacznie to nie sposób będzie ją zatrzymać:)

    • Dorota Dorota

     Hehe, to u nas też tak jest. :) Jak mówię, że ma powtórzyć, to nie, a po jakimś czasie mnie zaskakuje i mówi dane słowo, ale nie wtedy, kiedy mama prosi ;) Nie, bo nie ;)

  • salasia salasia

   A może to „ci” oznacza coś w rodzaju „kobiet się o wiek nie pyta” i w ten sposób kończy temat Swojego wieku…? ;)

   • Wioleta Wioleta

    salsa ja mam synka więc chyba to nie działa w tę stronę…myślę raczej, że to problem w wymowie literki „w”.
    Wczoraj mąż widział jak pisałam tutaj komentarz a wieczorem chłopaki leżeli w łóżku i słyszę jak mąż wylicza_ one, mały za nim łan, two – mały tu, no to ile masz lat pyta mąż małego – two- mały twardo mówi „tu”. Weszłam do pokoju bije brawo synowi a mąż mówi ” Już więcej nie pisz, że nie umie powiedzieć ile ma lat, bo umie i to po angielsku”:)

    • Dorota Dorota

     Hehe…;) No właśnie. Nie ma jak męska mobilizacja :)

    • salasia salasia

     Wioleta – wiem, że masz synka, dlatego napisałam „coś w rodzaju…” ;) Trudno mi było lepszy przykład do tego znaleźć :)

  • Marlena Marlena

   Wioleta jak bym czytala o swoim synku ;) (chociaz ma 20 miesiecy)
   tez wylapuje slowka ktorych lepiej nie powtarzac.. ;p i tez kiedy mu pokazuje ze ma prawie dwa latka to uparcie mowi ze tsi ;) i liczy sobie 'laś, tsi ,pieć ’;)

  • ❤

   Moja corka 2,5 letnia mowi wszystko ladnie ale moim zdaniem nie trzeba wymagac od dziecka ż i sz. Wątpię zeby któryś 2 latek tak mowil. U mnie ładnie mowi ale przekreca k na t, np tot (kot), a g na d: papuda (papuga) a zamiast l mówi j. Narazie nie ide z nią do logopedy bo jest w wieku buntu i by nawet nie probowala współpracować, ale czy mam sie niepokoic? Odpowiecie?

 2. monika06 monika06

  he he to widze że wszystkie dzieci nie lubią zachęcania do powtarzania;)))
  moja17 miesięczna „gaduła” przegada cały dzień;)niektóre słowa troszke po swojemu ale wszystko do zrozumienia;)))ostatnio wprawiła mnie w zachwyt oglądając swoje ulubione kaczuszki i wołała równo z dziećmi kompać sie z akcentem na ć! zdań jeszcze nie mówi ale powoli się przymierza gdyż zaczyna łączyć dwa wyrazy czasami…ale na wszystko przyjdzie pora, mama cierpliwie czeka;)))

 3. ewanka ewanka

  No to u mnie co dziecko to inny przypadek, Pierwsze zanim skończyło dwa lata gadało jak najęte a słownictwo miała takie bogate że nie jednego zdziwiła tekstem.
  Drugie to była katastrofa jako trzy latek umiał cztery słowa, a najbardziej reagował jak się go wołało do jedzenia „ama” ale w ciągu późniejszego półrocza nadrobił zaległości i obyło się bez specjalisty.
  Trzecie na razie nie będę się wypowiadać bo ma 17 miesięcy, rozumie wszystko co się jej każe zrobić to wykona, ale jej ulubione słowo jest tylko ” eła” czyli Ewa jej siostra starsza. A i jeszcze ostatnio często i na wszystko mówi „kaka”

 4. Wika Wika

  Moja Dominika niedługo ukończy 2 latka. Dawno nie liczę słów, które zna. Posługuje się zdaniami z 2-3 wyrazów, odmienia rzeczowniki i czasowniki zazwyczaj bezbłędnie, tylko przymiotników używa rodzaju żeńskiego. Zadaje pytania, a kolejność słów jest często pomieszana, np. Dominika spać chce nie. Wymawia większość liter, nie wymawia ,,r”, niektórych twardych spółgłosek. Ciągle pyta ,,Co to?” Zna 3 krótkie wiersze, mówi je trochę swojemu upraszczając, ale i tak jestem z niej bardzi dumna :)

  • Dorota Dorota

   Wika, to rzeczywiście Córeczka świetnie już mówi. :) My póki co jesteśmy cały czas na etapie słów i naprawdę prostych zdań…Jednak więcej słów, pokazywania niż zdań. Jednak mamy czas :)

 5. lilka lilka

  Nasz 23 miesięczny synek oprócz kilku podstawowych słów (mama, tata, baba, papa, kaka, tu) nie mówi. Wszystko rozumie, tłumaczy po swojemu, ale mówić nie chce :(

  • marysia marysia

   dodajac jeszcze że wszystko rozumie i na swoj sposob porozumiewa sie z nami…np.gestykulujac albo np.jak chce rano jesc mlaska ustkami…itp….:)

   • Agnieszka Agnieszka

    może spróbujcie udawać że nie rozumiecie gestykulacji? nie powie co chce? a jak się porozumiewa z innymi osobami? z ciocią np., która nie rozumie co chce?

  • baś baś

   Moja 23 miesieczna mala to samo, nawet „ja” nie chce powiedzieć tylko bije sie w pierś i mowi „yyy” jak goryl rozumie bardzo dużo ale oprócz mama tata baba dziadziś dzidzi nic nie chce gadać.

 6. marysia marysia

  Witam.Moja coreczka ma 23 miesiace…martwi mmie to iz bardzo malo slow wymawia tzn.(mama,tata,baba to prawie wszystko np.tramwaj,sklep…).Nie wiem czy juz powinnam reagowac czy zaczekac na bilans dwulatka i opinie pediatry?

  • Dorota Dorota

   Jeśli ma 23 miesiące, to ten miesiąc do bilansu raczej nie „zbawi”. Na pewno warto Małej czytać, dużo do niej mówić, ale to pewnie sama wiesz….
   Mogę napisać z naszego doświadczenia. Córka tak właśnie do 22-23 miesiąca mówiła niewiele, raczej pojedyncze słowa. Teraz ma 27 miesięcy i nawija cały dzień: łączy wyrazy, mówi zdaniami, coraz częściej też tak paple, że potrafi rozśmieszyć do łez. U nas taka „umiejętność” pojawiła się w sumie nie wiedzieć kiedy, z dnia na dzień, około drugich urodzin.
   Córka miała tak, że jak nawet motywowaliśmy ją, by coś tam powtórzyła np. baba/babcia i imię babci łącznię, to widać było, że to dla niej za dużo. Nie chciała próbować, uczyć się, powtarzać. Po prostu pewnego dnia sama powiedziała i była z siebie bardzo dumna. Nie zmuszaliśmy, czekaliśmy i u nas się to sprawdziło :)
   Teraz jest na etapie „fascynacji” słowem, uwielbia słuchać po 15 razy tej samej opowieści, każe sobie czytać książki, pokazuje litery i pyta, jaka to litera…udaje, że pisze i czyta…

   • zu300 zu300

    Kuba zaczął chodzić, gdy miał 11 miesięcy. Pierwsze słowa poza tymi podstawowymi jak miał 16 miesięcy. Naprawdę zaczął mówić jak miał dwa lata i miesiąc…Wcześniej to raczej niewiele.

 7. HelowaMama HelowaMama

  Moja 18to miesięczna Hela też nie jest typem gaduły. Jeśli już coś mówi, to zazwyczaj cichutko, pod nosem. Zazwyczaj mówi pojedyncze, zniekształcone wyrazy( większość rozumiem, choć czasem miewamy poważne trudności komunikacyjne:). Zaczęła naśladować głosy zwierzątek pokazywanych w książeczkach, kiedy miała osiem miesięcy, kiedy miała dziewięć stwierdziła,że jednak woli zabrać się za chodzenie- mam wrażenie,że mowa przestała być dla niej interesująca. To chyba nie jest wyjątek, z moich obserwacji wynika,że zazwyczaj dzieciaki które wcześniej chodzą później mówią i na odwrót.Teraz jest bez szału, ale pierwsze, jakże rozwinięte zdanie mamy za sobą:) KILIK MNAM MNAM ( Tłumaczenie: Mamusiu, królik na obrazku je marchewkę:)

  • oaza oaza

   Witam
   Pod koniec kwietnia moja córcia skończyła dwa latka. Szybko zaczeła gaworzyć i mówić, ale po swojemu. Mówi nadal bardzo dużo, ale są to w większości słowa niezrozumiałe.
   z takich co rozumiemy (może to kwestiaa przyzwyczajenia) to psipsiu (pić), ama (jeść), mlammlam (mycie się), mama, tata, tapsia (babcia), dzadza (dziadek), ja, mo (moje), nie, ta (tak)choć, sieci (śmieci), siasiam (przepraszam), siosie (proszę) den (dziekuję), mu (krowa), hauhau (pies), miał (kotek) ihaha (koń) ijo ijo (bawiąc się strażą, policją czy karetką), pats (patrz), tses (cześć), ała (boli), tutu (kuku jak ma jakieś zadrapianie) toto (naśladowanie dźwięku kury) osiusie (wymawiane nie zmiękczane, a znaczy odsuń się), hopa (na ręce) tsesu (zarówno czesanie jak i włosy), nos, oto (oko), fufo (ucho), bua (buzia) dań (daj) dzieci, siosia (ciocia)
   mówi tez po swojemu ptak i kwa kwa, ale tak gardłowo jakby miała jakąś kluchę w gardle.
   Mam wrażenie, że dużo słów skraca sobie na „si” i czytane dwuliterowo, nie zmiękczane, mówiąc krótko moim zdaniem trochę sepleni.
   Sporo jej czytam, baaardzo dużo mówię (ona zreszta też), ale mam wrażenie, że jej mowa mało się rozwija.
   Nie wiem czy obserwowac nadal czy udac się do specjalisty.

   • mama mama

    Oaza, ja na Twoim miejscu bym poczekała tak z 2 miesiące, jeśli nic się nie zmieni, poszłabym do logopedy. Powodzenia!

 8. Ania Ania

  Mój synek (2 lata i dwa tygodnie) mówi bardzo wiele słów, trudno zliczyć ile. Bardzo często nawet poprawnie odmienia. Od dwóch tygodni zaczyna łaczyć słowa w zdania dwuwyrazowe. Wczoraj nas bardzo mile zaskoczył. Na moje pytanie: „Co robi mamusia? (kiedy zjadałam jego zupę) odpowiedział – „mamusia je moją ziupe”

 9. aga aga

  hej ja muszę się pochwalić mam córeczkę 24 miesiące mówi bardzo…..dużo zdania całe buduje np. to jest moje nie zabieraj Ani..śpiewa kilka piosenek zna 2 wierszyki mała mądralina ale siku i kupka nie powie nawet jak ma pełno nic jej nie przekonuje do wolania wsystkie metody zawiodły opadaja mi rece

 10. mama Aleksa mama Aleksa

  Mój synek dwa tygodnie temu skończył dwa latka. Właściwie wszystko rozumie, wykonuje polecenia, mówi pojedyncze słowa, ale też zaczyna budować proste zdania np. „baba tam”, „brum brum jest”, pytam go gdzie jest auto? odpowiada: „tu jest”, „nie ma tata”, „tata brum brum”, „, „dam am!”, „dam to mnie”, mówi „drzwi” – gdy chce żeby je zamknąć itp. Od tygodnia pokazuje paluszkiem i karze mi nazywać np. zwierzątka na ścianie, próbuje po swojemu powtarzać odtwarzane na CD bajki i piosenki, np. gdy usłyszy „dawno dawno temu”, powtarza: „dieba dieba” – to chyba znaczy dawno dawno ;D

 11. tata świnka tata świnka

  Mój ma 21 miesięcy, rozumie wszystko (choć nie zawsze słucha, ale to inna sprawa). Mówi mama tata, baba, dziadzia, tota, butity, buty, myju, kliko (klucze), ogigo (ogórek), do taty, ato (auto), oko, papa, kupa, pupa, pepa (świnka), no i oczywiście ulubione NIE. Porozumiewa się dużo gestami, wkurza się, jak się go nie rozumie. Nie lubi książeczek, za to biega i łazi sam po drabinkach. Je sztućcami prawie bez rozrzucania. Jest odważny, acz ostrożny. Chyba rośnie nam sportowiec :-)

 12. Katarzyna Katarzyna

  Moja córka ma 2 lata i 2 miesiące. Jest mądrą i wrażliwą dziewczynką. Rozwiązuje bez problemu zdania dla 3latków, wykonuje wszystkie polecenia, ale nie lubi, jak jej czytam (jestem z wykształcenia polonistką, więc często widzi jak czytam i często chcę jej czytac). Niestety, gdy tylko otwieram książeczkę i zaczynam czytać zamyka ją i mówi: mamo, nie chcie. Martwi mnie to, że nie wykazuje chęci poznawania nowych opowieści itp. Nawijam do niej sporo, ale ona nigdy nie powtarza. Dopiero przy innej okazji okazuje się, że zna dany wyraz i go zapamiętała. Bardzo się pieści. Czasem wymawia k a czasem nie, r nie mówi jest j. Zniekształca mowę bardzo. Nie chcę tego robić, ale w porównaniu do rówieśników czy dzieci młodszych jej mowa jest trudna do zrozumienia. Mam wrażenie, ze sepleni. Chcę iść zaczerpnąć rady specjalisty, ale mąż mówi że Mała ma jeszcze czas, że on sam zaczął mówić jak skończył 3 lata i jest osobą wykształconą i do najgłupszych nie należy… dla mnie to żaden argument. Boję się czekać… Dobrze, że znam kilkanaście wierszyków dla dzieci na pamięć to jej recytuję na spacerze z nadzieją, że ją to zainteresuje…

 13. Marcin Marcin

  Witam moj syn ma 17.10 2,5 roku i mowi tylko po swojemu typu: mama tata baba jaja itd jest to powod do obaw?Pani w przedszkolu powiedziala ze jest zatrzymany w rozwoju bo dziecko w jego wieku powinno mowic 2 tysiace slow!:( pomocy co robic:(

 14. Marzena Marzena

  Mojego brata dzieci mówiły baaaardzo późno, wręcz buntowały się przed mówieniem. Nasza Natalka jest pod tym względem ich całkowitym przeciwieństwem. Mając niecałe dwa latka powiedziała w samochodzie z rozżaleniem: „Mama buły nie kupiła”, później posypały się już kolejne zdania (niektóre długie i mówione tak fajnie w zwolnionym tempie, jakby mocno się skupiała nad tym co chce wyrazić, np. Pan….Adrian…znowu….przyjedzie….dużym….autem). W wieku dwóch mówiła już zdania złożone w stylu: „Mama nie wołaj taty. Jak nie zawołamy taty, to same pójdziemy”, czy też: „Jak tata wróci, to pójdziemy do sklepu, jak nie wróci to pójdziemy same”, „Babciu, jak mi zrobisz Hello Kitty (chodzi o taki z origami) to będę szczęśliwa, ja go bardzo potrzebuję” Potrafi we właściwym czasie użyć słów: oczywiście, zdecydowanie, na wszelki wypadek, raczej, faktycznie itp. Na proste pytanie, gdzie można się spodziewać odpowiedzi: noooo, tak, to Natalka odpowiada: „Tak, chcę”, „Tak, poproszę. Dziękuję Ci mamo”, „Oczywiście”, „Tak, ja tego potrzebuję”, „Raczej nie”. Mając 2 latka śpiewała piosenki w stylu: „Mała Natalka chusteczki prała, przyleciały gąski, zmąciły jej wodę, musiała czekać” (oczywiście powinno być: czekać musiała :D ), W wieku 2 lat i 2 miesięcy mówi wierszyki takie jak „Do biedronki przyszedł żuk” lub „Murzynek Bambo”.
  Nie wiem ile jest w tym naszej zasługi (i babci), ale my od pierwszych dni cały czas się do niej (a nie obok niej) odzywamy, pytamy o zdanie, czytamy książki, śpiewamy piosenki. Może akurat Natalka ma takie predyspozycje, a ciągłe rozmowy tylko trochę w tym pomogły. W każdym razie warto od pierwszych dni traktować dziecko jako pełnoprawnego członka rodziny i włączać go we wszystko co się robi :) Zdecydowanie łatwiejsze jest zajmowanie się dzieckiem, z którym można się dogadać (chociaż czasem może niekoniecznie, gdy np. chcemy iść na spacer, a Natalka mówi: „Ja nie mogę iść na spacer, mam dużo pracy. Muszę poukładać tory…. i…. skoczki…” :D).
  Podsumowując: polecam ciągłe (ale bez przesady) mówienie do dziecka, mówienie o wszystkim co się robi i co za chwilę będzie się robić, co zrobimy jak pójdziemy na spacer, dokąd idziemy. Czytanie książek, mówienie wierszyków, śpiewanie piosenek z naszego dzieciństwa.
  To nawet jeśli nie pomoże (bo przecież każde dziecko jest inne), to na pewno nie zaszkodzi i dużo lepiej mija czas z dzieckiem w domu.

  PS. A co do chodzenia, to Natalka w pełni samodzielnie chodziła jak skończyła rok i dwa miesiące, więc szybkie mówienie niekoniecznie musi iść w parze z szybkim chodzeniem :)

  • Dorota Dorota

   Myślę, że to bardzo indywidualna sprawa. Mam dwie córki – jedna ma 4 lata, druga pod koniec maja skończy dwa. Starsza do ukończenia dwóch lat mówiła niewiele, po urodzinach jakby odblokowała się i od razu mówiła pełnymi zdaniami. Generalnie wyglądało to naprawdę niesamowicie. Młodsza mówi obecnie trochę więcej niż starsza w jej wieku, ale nie jest to zdumiewający zasób słownictwa, raczej niewielki…I nie ma znaczenia, że zarówno starsza jak i my rodzice mówimy do niej bardzo dużo. Dlatego moim zdaniem wszystko w swoim czasie. I pewnych procesów nie da się przyspieszyć na siłę.

   • Marzena Marzena

    Dokładnie Dorotko. Zgadzam się z Tobą. Wszystko w swoim czasie i nic na siłę. U nas tak jak pisałam wyżej poszło gładko, ale nasza zasługa jest pewnie tylko częściowa, po prostu nasza córka tak ma. Z drugim dzieckiem może być dokładnie w drugą stronę, nawet gdy będzie starsze dziecko obok.
    W każdym razie nie należy dziecka wyręczać z mówienia (a i takie przypadki znam, co na pewno nie pomaga dzieciom).
    Nie słyszałam natomiast nigdy stwierdzenia, że dziecko w wieku 2,5 roku powinno mówić 2 tysiące słów, ani że brak takiego zasobu słownictwa to zatrzymanie w rozwoju… chyba to jakaś nadgorliwa Pani przedszkolanka… Przecież dzieci są różne. Owszem warto w przypadku obaw skonsultować się z zaufanym lekarzem, ale ja bym w życiu nie powiedziała ani nie pomyślała o zatrzymaniu w rozwoju!

    • Dorota Dorota

     Dzieci są różne, a rozwój mowy to bardzo indywidualna sprawa. ;)
     Jak już zaczną mówić to im się buzia nie zamyka. Pozdrowienia, Marzenko :)
     Dzięki za komentarze

 15. Monika Monika

  Szkoda ,że tak pózno trafiłam na tak instruktażowy,mądry artykół. Ja ciągle poprawiałam swoją kilkunastomiesięczną córkę ,że nie jestem jej naną tylko mamą ,przez co na kilka miesięcy ,nie słyszałam nawet „nana „tylko „tata” ,”tato”przykro mi było ,bo to ja zajmowałam się małą ,teraz wiem ,że to tylko moja wina i obawiam się czy nie spowolniłam jej rozwoju mowy ciągłym poprawianiem

 16. ciekawa ciekawa

  Moje dziecię w tym miesiącu kończy 2 latka. Jedyne słowa które wymawia to: tata, mama, nie, tak, am i bleee. Powinnam się martwić?

 17. Ola Ola

  Witam mam 2,5 latka który mówi mama tata, Adam, Alpa(małpa)uchu na sikanie albo kupę,A na(Diana)pies ,am , nie,auto,Ala,wydaje mi się ze malo mówi czy jest powód do niepokoju ?

 18. Zmartwiona Zmartwiona

  Moj synek skonczyl 2 latka, ale nie bardzo chce cos powtarzac, kilka razy udalo mu sie coś wypowiedziec z dwoch slow, ma mlodszego braciszka ( 9 miesiecy) i woli jego gruchanie powtarzac niz po dorosłych. I wlasnie nie wiem zglosic sie z tym do specjalisty, czy moze jeszcze poczekac, bardzo bym chciala aby juz po troszku zaczal mowic.

 19. Karolina Karolina

  Moja corka ma 2 latka. Mowila np tita at – kwiat itp. Teraz przestala tych slow uzywac ale za to pojawilo sie kilka innych nowych slow. Czy to jest normalne?

  • Dorota Dorota

   Karolino, u nas było podobnie, z tymże przed 2 urodzinami, po 2 urodzinach dziewczyny jakby się odblokowały i zaczęły mówić szybko i dużo. :) W razie wątpliwości polecam dobrego logopedę :)

 20. Ela Ela

  Dziecko 6.grudnia skończyło 2 lata i mówi po „ble ble dysku” czyli po swojemu. Czy jest to ok?

  • Dorota Dorota

   Elu, nie wypowiada żadnych „normalnych” słów? Typu mama, tata, baba, daj?

 21. an an

  Mój syn ma 27 miesięcy. Zaczął mówić po drugim roku życia. Od 23 miesiąca przeprowadzam z nim domową terapię logopedyczną. Postępy są duże. Ale chcę napisać o czymś innym. Mowa dziecka zależy od wielu czynników. Przede wszystkim od przebiegu ciąży i porodu. Ja poświęcam synowi dużo uwagi. Odkąd skończył dwa miesiące czytamy książki. Mamy ich mnóstwo. Syn je uwielbia. Nie mamy w domu telewizora. Czasem oglądamy krótką bajkę. Syn w wieku 16 miesięcy rozpoznawał kolory, kształty, faktury. Układa puzzle z 35 elementów. Umie przeczytać cały alfabet. Jest bystry i mądry. W tej chwili ma duży zasób słów. Zaczyna mówić proste zdania typu: do domu nie, auta jadą. Ale musiałam mu w tym pomóc w specjalistyczny sposób. Nie wystarczyło tylko poświęcenie czasu, czytanie książek, mówienie do dziecka. Piszę o tym, aby wesprzeć mamy, których dzeci mają problemy z mówieniem. Często mamy obwiniają za to siebie. Zwlaszcza, gdy słyszymy zdania zdania tyu: 'moje dziecko w wieku dwóch lat mówiło już wierszyki, ale to dzięki temu, że dużo z dzieciem rozmawiałam i czytałam mu książki.’ To wszystko pomaga rozwinąć mowę, ale na rozwój mowy naprawdę sklada się wiele rzeczy niezależnych od nas.

 22. Karolina Karolina

  Moja córeczka ma dwa latka i pięć miesięcy. Uwielbia słuchać gdy się jej czyta. Często sama bierze książeczkę i czyta po swojemu. Wszystko rozumie co się do niej mówi. Jednak mówi po swojemu i nie wiem jak wpłynąć na to by powtarzała słowa. Podstawowe wymawia a nowe niechętnie. Potrafi wytłumaczyć mimiką, gestem… prawie aktorka…. a ja chciałabym aby powtarzała mamo daj.

 23. Magdalena Magdalena

  Moja Emilka mając półtora roku łączyła już dwa wyrazy. Za miesiąc jej drugiej urodzinki a ona używa zdań z 3-4 wyrazów często gubiąc tylko czasowniki, liczy do 10 i zna część alfabetu.

 24. Anna Anna

  Witam.
  Mój synek za 2 tygodnie skończy 2 latka, bardzo dużo mówi ale po swojemu .Ze zrozumiałych słów to mama,tata, baba,dziadzia,dzidzia,peś (pies),amam (jeść),siedz,gaś (chodzi o wyłączenie światła),opa (piłka),aka(Anka),kaka, lak(rak),oko, Batuś lub Batek (chodzi o jego imię Bartosz),pyn(płyn) z tym ,że musi mieć naprawdę moment na rozmowę.Bardzo lubi rysować i słuchać jak mu czytamy, niekiedy przynosi gazetki reklamowe łapie za palca mnie lub męża przystawia do gazety i żeby mówić że tu jest np mleczko a tu wafelek.Jest bardzo spostrzegawczy np.zobaczy w gazetce ciasteczka lub sok,zabawkę które ma w domu to zaraz przynosi lub podchodzi do szafki i wyciąga rączki pokazując że dana rzecz tam jest. Wszystko wydawałoby się bardzo fajnie, lecz jednak martwi mnie to że czasem jak o coś poproszę np.podaj mamusi dajmy na to pieluszkę itp. nie wykona danego polecenia choć patrzy na daną rzecz,jak również to że czasem nie reaguje jak go wołam są momenty i to dość częste że mówię Bartoszku, Bartoszku a on jest jakby w innym świecie idzie sobie jakby nigdy nic i np.ogląda bajkę lub bierze zabawkę i się bawi nie zwracając na mnie i to co się do niego mówi uwagi. Czy powinnam udać się z synkiem do specjalisty?

 25. Ania Ania

  Moja córeczka ma 22 miesiące. Wszystko rozumie, jednak nic nie mówi. Na mnie zamiast mama mówi ma i to wszystko. Jak coś chce powiedzieć lub pokazać mówi eeeee lub yyyyy. Jak chcę nauczyć ją jakiegoś słowa, np. proszę aby jakieś powtórzyła to strasznie się denerwuje, krzyczy i rzuca się na podłogę. Nie chce oglądać książek, nie lubi gdy czytam lub mówię wierszyk. Martwię się o nią, termin wizyty u logopedy za 3 miesiące…

 26. Janek Janek

  Moja córeczka nie ma dwóch, 21/22 miesiace powtarza praktycznie wszystko ze zrozumieniem, zaczela wczesnie na tle innych dzieci, nie ma problemu z zadnymi literami ale od pewnego czasu zaczela wydluzac koncówki prawie wszystkich slów… „Mama jedzie do sklepu” staje sie „mamaaaaa jedzieeeeeee doooo sklepuuuuuuu” az karykaturalnie, i jakby sie to nasila… z tego co czytam to dzieci raczej skracaja slowa, nie niepokoje sie, jednak ciekawi mnie co takie wydluzanie moze oznaczac, duzo osob w rodzinie ma problemy ze snem, zastanawiam sie czy to nie ma zwiazku ze zmeczeniem, oby nie przeneczeniem, pozdrawiam.

 27. Rengwa Rengwa

  Moj syn ma 2,5 roku, rozumie wszystko, mówi proste słowa, stara się powtarzać, buduje proste zdania typu „mama tań” czyli mama wstań, „mama am” mama jeść „mama pi” czyli mama pic lub mama śpi, ale one są zniekształcone, wiem że na początku mowa dziecka taka jest. Ale nie wiem czy to normalne że jak chce żeby powiedział np „pies” to mówi „hau” , tak z każdym zwierzakiem i nie tylko. Czy to powody do niepokoju?

 28. Mama 2 latka Mama 2 latka

  Moj synek łączy zdania ale nie zauważyłam pytań typu co to? Itd. Rozumie wszystko i odpowiada prawidłowo. Powtorzy wszystko zdan8a buduje z kilju wyrazów. Swoje potrzeby wyraża.

 29. zuzia p zuzia p

  Drogie Panie mój synek ma 20 miesięcy i niewiele mówi, nie chce powtarzać nic. Mówi tylko baba kaka koko taka czyli tata mama mówił ale już nie chce. za to po swojemu cały czas gada i gestykuluje rączkami jak coś tłumaczy czy mam się martwić? Rozumie co chce zrozumieć i robi jak mu się chce nie lubi jak mu się coś każe. boję się, że to autyzm ale uwielbia bawić się z nami zaczepia ludzi , lubi dzieci i czyta książki po swojemu . proszę o pomoc.

 30. Marysia Marysia

  Moja Zuzia w czerwcu 17 skończy 2 latka i puki co mówi mama ,baba,ga/ka-tak , zamiast robić jak kotek miaul to po swojemu coś mówi . Wszystko rozumie i pokazuje ale .Ali mówi

 31. Dumna mama Dumna mama

  Moja córka ma 23 miesiące i już zaczyna składać pierwsze zdania: mama śpi, tata mleczko, proszę buleczke. Jej zasób słownictwa trudno opisać, jest tak bogaty. Co mnie dziwi, to fakt, że odmienia końcówki osobowe: ciocia, ciociu, ciocią. Od początku mówimy do niej poprawną polszczyzną, ale skąd ona potrafi je odpowiednio zastosować? Jak pomóc w jej dalszym rozwoju mowy?

 32. Lena Lena

  Moja córka ma półtorej roku a już bardzo dużo mówi. Powtarza praktycznie każde słowo i umie je dopasować do danej rzeczy. Zna nazwy zwierząt, potrafi mówić liczby. Nawet krotkie zdania umie juz wypowiedzieć np. Baba chodź tu, ja chcę piciu. I nawet swoje imię umie juz powiedzieć.

 33. Kasia Kasia

  Dlaczego moj 26miesieczny syn nie chce powtarzać? Rozumie wszystko. Zna caly alfabet i liczby do 10. Nazywa litery i cyfry a wyrazow nie powtarza np. Pokazuje mi łódkę i mowi ,,eł” zamiast łódka. Tyle co ja do niegi w dzień gadam, ssiostra i babcia to powinien gadac jak najęty – siostra w jego wieku recytowala wierszyki. O co chodzi? Czemu nie powie auto tylko bum bum czy to juz czas na logopede?

 34. Eliza Eliza

  Córcia za tydzień równo 21miesięcy. Mówi ciągle mama i nie. Wypowiada jeszcze au (czyli hau-pies), ała, ła (jak ryk lwa), am, baba i ostatnio si.. si… Czasem zdarzy się dada (tata) i diadia (dziadzia), ale sporadycznie. Poza tym bardzo późno zaczęła raczkować i chodzić, ale manualnie bardzo zdolna, ogarnięta, rozumie wszystko – czasem wręcz już pomaga w domu ;) Dodatkowo sporo poniżej siatki centylowej – prawie nie rośnie. Gdzie się udać na konsultacje?

 35. Aleksandra Aleksandra

  Mój synek ma 2lata i 3mce.mowi bardzo duzo i to juz od dawna. Teraz juz jest na etapie mówienia 4/5slow w jednym zdaniu.mowi bardzo ładnie i bardzo wyraźnie.wogle bardzo wczensie zaczal gaworzyc, jest dzieckiem wychowywanym bez smoczka moze to jest zasługa jego pięknej mowy, nie wiem? W kazdym razie potrafi powtórzyć naprawdę trudne slowa.od początku tez bardzo duzo do dziecka mowilsmy nazywając wszystko po „dorosłemu” kąpiel to kąpiel a nie plum plum, spacer to spacer a nie tup tup itp nigdy nie wymyslilam głupich zamienników czy zdrobnien ktore wg mnie sprawiają ze dziecko moze miec wade wymowy lub mowic z dużym opóźnieniem. Uważam ze do dziecka trzeba mowic jak do normalnego człowieka dzięki temu łatwiej jest sie porozumieć.

 36. Andruszkiewicz Andruszkiewicz

  witam moja wnuczka w wieku ok8 miesięcy mocno uderzyła tyłem głowy w parapet czy to może być przyczyną opóżnienia mowy teraz ma 2,5 roku mówi tylko kilka słów chociaż rozumie wszystko,Prosze o porade.

 37. Mama. Wariatka Mama. Wariatka

  A mnie najbardziej zastanawia to że dużo, nawet bardzo dużo mówimy do syna. Część z tego powtórzy, część nie, dużo słów mówi po swojemu i się z tego cieszymy. Niewiemy jednak gdzie, najpewniej jakiś filmik, podlapal liczby od 1 do 5 i nic by mnie nie martwił gdyby nie to że mówi je po angielsku, łan, tu, tri, forł, fif. Syn ma niecałe 2 latka. Niby jak się zapomni a ćwiczymy liczby razem z nim to powie np dła albo tsi, ale to sporadycznie. Martwi mnie to żeby mu tak nie zostało.

 38. Ania Ania

  Moj Synek niecałe 20 mcy. Mówi raczej mało mama, tata, baba, dziadzia, dzieci, ciocia, daj, tak, nie i sporadycznie powtorzy jakieś słowo (kamienie) mamienie, olela (cholera), oko. Ale ostatnio do męża zaczął wołać Mama. Jak pytam gdzie tata pokazuje na tatę. Jak pytam i wskazuje na męża mówi tata.. Chetnie się z nami bawi, z dziadkami czy ciociami tez, z innym dziećmi tez potrafi się bawić, kopać piłkę. Nie boi się dotyku, bardzo chetnie się przytula. Gdzieś przeczytałam, że powinno to wzbudzić niepokój u rodzicow gdy dwuletnie dziecko tak mówi. Do 2 lat jeszcze trochę, ale się martwię.

 39. Ewelina Ewelina

  Nasza Wiwianka składa 5 wyrazowe zdania. Jesteśmy bardzo z niej dumni. Pracuję zawodowo z dziećmi i wiem, że rozwija się ponadprzeciętnie :) wszystkim życzę tego samego :) wczoraj ją o coś zapytałam i mi odpowiedziała: mamo dość pytań ;)

 40. Kamila Kamila

  Mój syn właśnie skończył 3 lata. Większość słów zaczyna od liryki a. Np. apław- napraw. Do mamy- a mamy. Agroda- nagroda. Do domu- a domu, z przedszkola – a kola. Trochę mnie martwi że słabo mówi i do tego ta litera a.

 41. Moni Moni

  Moj synek ma 2latka i 2 miesiące. Mówi całymi zdaniami. Zaczął wymawiać pierwsze słowa zaraz po ukończeniu roku, zaczął od tata, pa, baba, mama powiedział dopiero gdy miał rok i 7 miesięcy( wtedy urodziła się jego siostrzyczka, a mnie nie było długo w domu) później były słowa tj dziewczynka, malinka, cytrynka. Z mężem szybko reagowaliśmy z entuzjazmem na kazde nowe słowo, a synek widać, że czerpie radość z tego, że rozumiemy co do nas mowi. Młody zadaje dużo pytań. Lubi słuchać jak czytam mu książki, wkładam w to całą siebie robię to kilka razy dziennie, mysle, że to jest duzy wklad w jego rozwój, ale też jest dzieckiem które skacze w kałużach bosymi nogami, biega po trawie, wspina się i tacza po ziemi. To maly brudasek, ale szczęśliwy.

Zobacz również