Mowa ciała – co powiedzieć o niej dziecku?

Ruch, ekspresja twarzy, spojrzenie i gesty znaczą często więcej niż słowa, które mogą oszukiwać i zwodzić. Umiejętność prawidłowego rozpoznania ludzkich emocji na podstawie mowy ciała jest zatem przydatną życiową umiejętnością.

Zadaniem każdego rodzica jest nauczenie swojego dziecka, jak żyć i radzić sobie w społeczeństwie. Dziecko, które wcześnie nauczy się rozpoznawać mowę ciała może świadomie kształtować relacje z otoczeniem oraz lepiej odnajduje się w grupie.

Co zatem powiedzieć dzieciom o mowie ciała, by pomóc im rozwijać inteligencję społeczną i emocjonalną?
Rozmawiając z dziećmi o mowie ciała, pamiętajmy by dostosować informacje do ich wieku i możliwości. Warto posługiwać się przykładami z życia i z najbliższej rodziny, można również skorzystać z pomocy ilustrowanych – pod warunkiem, że pochodzą one ze sprawdzonego, zaufanego źródła. Dziecko powinno wiedzieć, czym jest mowa ciała przede wszystkim po to, by mogło lepiej, bardziej świadomie odczytywać emocje innych.

Poniżej znajdziecie listę kilku rzeczy, o których warto wspomnieć swoim pociechom:

  1.  Język ciała (między innymi ruchy, gesty, wyraz oczu i twarzy) ma znaczenie i może zdradzić więcej niż słowa. Z czasem nauczysz się jak rozpoznawać emocje obserwując język ciała innych osób. Każdy dorosły potrafi je rozpoznawać. Ten kto dobrze odczytuje ludzkie emocje na podstawie mowy ciała, może lepiej na nie reagować.
  2. Zazwyczaj, gdy czegoś bardzo chcesz, gdy czujesz się bardzo dobrze lub bardzo źle, twoje ciało wyraźnie to zdradza. Na przykład gdy małe dziecko uśmiecha się, to znaczy, że jest szczęśliwe, a gdy marszczy czoło i płacze, wtedy wiemy, że jest smutne.
  3. Twój język ciała ujawnia to co czujesz, dlatego czasem patrząc na ciebie, mogę powiedzieć, co myślisz, zanim mi o tym zdążysz powiedzieć.
  4. Nigdy w 100% nie możemy ukryć swoich emocji, ponieważ nasz język ciała zdradza je mimowolnie. Możemy się jednak nauczyć rozpoznawać pewne znaki oraz świadomie stosować czy unikać niektórych gestów.
  5. Obserwując mowę ciała twoich przyjaciół, możesz powiedzieć, czy są smutni, źli, a także czy chcą się bawić albo czy są podekscytowani. Jeśli zwrócisz uwagę na język ciała kolegów, będziesz mógł odpowiednio dostosować swoje zachowanie do sytuacji, na przykład pocieszyć kogoś, kto właśnie jest smutny.
  6. Możesz wykorzystać swój język ciała po to, by pokazać innym, że są dla ciebie ważni, nie mówiąc ani słowa. Na przykład gdy przytulasz mnie lub chwytasz za rękę, wtedy wiem, że mnie kochasz, nawet jeśli mi tego nie mówisz.
  7. Powinieneś wiedzieć, że nie tylko słowa mogą zranić czyjeś uczucia – to samo potrafi język ciała. Jeśli patrzysz na mnie, to odczuwam, że się mną interesujesz, ale jeśli nagle odwrócisz się ode mnie i sobie pójdziesz, to pomyślę, że mnie nie lubisz.
  8.  Ludzie reagują różnie w zależności od tego jak bardzo się do nich zbliżasz – jeśli  podejdziesz do obcej osoby i ją przytulisz, to ona poczuje się trochę nieswojo. Gdy zbliżamy się do kogoś zbyt blisko mówi się, że naruszamy prywatną przestrzeń tej osoby – jej strefę komfortu. Niektórzy potrzebują więcej takiej przestrzeni, a inni mniej i powinniśmy to uszanować.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Stylzdrowia.pl - codzienna dawka zdrowych informacji

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane tematy