Mononukleoza u dzieci: rozpoznanie i leczenie

Mononukleoza u dzieci to popularna choroba wirusowa, która przenosi się wraz ze śliną, dlatego nazywana jest często chorobą pocałunków. Około 90% osób w średnim wieku ma przeciwciała we krwi, które wskazują, że przeszły mononukleozę. Większość zakażeń występuje we wczesnym dzieciństwie, kiedy dzieci wymieniają się zabawkami, często wkładają palce do ust, czego konsekwencją jest łatwiejsze przenoszenie zakażenia.

U małych dzieci choroba przebiega łagodnie i objawami przypomina przeziębienie. Bardziej poważny przebieg mononukleoza ma u osób dorosłych.

Mononukleoza u dzieci: przyczyna

Mononukleoza u dzieci jest wywoływana przez wirus z rodziny opryszczki, który został zidentyfikowany po raz pierwszy w 1964 roku przez dwóch brytyjskich naukowców  i od ich nazwiska wziął nazwę –  Epsteina-Barr (EBV). Sama choroba została poznana jednak dużo wcześniej.

mononukleoza u dzieci

Mononukleoza przenosi się za pośrednictwem śliny, krwi i innych płynów ustrojowych. Do przeniesienia wirusa niezbędny jest bliski kontakt – stąd termin „choroba pocałunków”.

Mononukleoza u dzieci: objawy

Wirus mononukleozy zakaźnej może pozostać w uśpieniu przez kilka tygodni, może też nie dawać żadnych objawów i być przenoszony na inne osoby bez świadomości „zakażonego”. Z drugiej strony nie wszyscy, którzy żyją w bliskim kontakcie z osobą chorą też zachorują na mononukleozę. Dzieje się tak, ponieważ po przechorowaniu mononukleozy wirus pozostaje w utajeniu, od czasu do czasu namnaża się jednak i jest obecny w ślinie. W ten sposób może być przeniesiony na drugą osobę.

Objawy mononukleozy przypominają grypę. Najczęściej pojawia się gorączka, ból głowy, apatia i złe samopoczucie. Bardzo charakterystycznym objawem jest powiększenie węzłów chłonnych. U wielu dzieci pojawia się ból gardła, częstym objawem są białe plamy w tylnej części gardła. Może pojawić się również stan zapalny migdałek. 

Podwyższona temperatura w przebiegu mononukleozy może trwać nawet do trzech tygodni. Niekiedy dołączają dreszcze, obniżony apetyt, podpuchnięte powieki, nadwrażliwość na światło, niedokrwistość.

Większość jednak niemowląt i małych dzieci przechodzi mononukleozę bardzo łagodnie lub w ogóle bez objawów.

U niektórych chorych mononukleoza może wiązać się z wystąpieniem czerwonej wysypki na całym ciele. Niekiedy mogą pojawić się również plamy i zaciemnione obszary w jamie ustnej.

Mononukleoza u dzieci może wpływać na organy wewnętrzne. Typowe jest powiększenie wątroby, u nielicznych osób może dojść do zmiany koloru skóry na bardziej żółty. W bardzo nielicznych przypadkach mononukleoza może prowadzić do powikłań – rozerwania śledziony, obniżenie liczby płytek krwi, obrzęku mózgu lub rdzenia kręgowego, a nawet zapalenie mózgu. Na szczęście są to rzadkie przypadki.

Jak rozpoznaje się mononukleozę u dzieci?

Mononukleoza u dzieci rozpoznawana jest na podstawie szczegółowego wywiadu, objawów i badań krwi. Testy mogą obejmować morfologię, z uwzględnieniem ilości białych krwinek. Badanie krwi może również wykazać pojawienie się sporej ilości przeciwciał przeciw mononukleozie.

Kiedy mija mononukleoza u dzieci?

U większości dzieci mononukleoza mija po dwóch tygodniach po obserwacji pierwszych objawów. Niestety zmęczenie może utrzymywać się dłużej, nawet do dwóch miesięcy po chorobie.

Jak leczyć mononukleozę u dzieci?

Mononukleoza to choroba wywoływana przez wirusy, dlatego leczenie jest zazwyczaj objawowe. Polega na obniżeniu wysokiej temperatury lekami przeciwgorączkowymi, uśmierzaniu bólu, jak również wspomaganiu organizmu w walce z chorobą, dzięki wypoczynkowi. Dzieci chorujące na mononukleozę nie powinny uprawiać sportu, ryzyko wynikające z ewentualnego urazu i powiększonej śledziony jest zbyt duże.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.