Moczenie nocne – nie czekaj aż dziecko wyrośnie

Moczenie nocne to trudny temat. I dla rodziców i dla dziecka. Wymaga bowiem delikatności, wyrozumiałości i ….działania. Moczenie w nocy nie powinno być ignorowane, a tak się często zdarza…Nawet jeśli uważamy, że dziecko jest jeszcze małe i ma prawo nie kontrolować pęcherza, to warto sprawdzić, jaka jest przyczyna budzenia się w mokrym łóżku.

Gdy dziecko się moczy. Kiedy „powinno” z tego wyrosnąć?

Moczenie nocne u dzieci to temat wstydliwy, o którym rodzice często nie chcą rozmawiać. Usypiają własną czujność, mówiąc, że dziecko wyrośnie, że ma jeszcze czas…I często sami nie potrafią odpowiedzieć sobie na pytanie, kiedy maluch powinien przesypiać noce bez moczenia łóżka. Dylemat mają również naukowcy.

W Polsce w większości źródłach za granicę uważa się trzeci rok życia. Innymi słowy twierdzi się, że jeśli dziecko, które ukończyło trzy lata, nie kontroluje pęcherza w nocy, należałoby poszukać przyczyny. Z drugiej strony dobry dostęp do pieluch jednorazowych sprawił, że dzisiaj wielu trzylatków nadal nosi pieluszkę w dzień, nie wspominając o nocy. Dlatego przyjmuje się, że wiek, w którym moczenie nocne uważane jest za „problem”zależy od tego, kiedy dziecko rozwija kontrolę nad pęcherzem. Znaczenie mają również osobiste odczucia rodziców.

moczenie nocne

Jako ciekawostkę warto dodać, że według Anglików, dzieci mogą moczyć łóżka nawet w 5 roku życia i nie stanowi to powodu do niepokoju. W Holandii i USA granicą jest sześć lat.

Czy moczenie nocne jest dziedziczne?

Doświadczenie wielu pediatrów wskazuje, że moczenie nocne może być dziedziczne. Często jest uruchamiane u dzieci rodziców, którzy mieli podobny problem, mija również w podobnym wieku.

Moczenie nocne: przyczyny

Moczenie nocne może być spowodowane chorobą. Szacuje się, że tak jest w 1% przypadków. W pozostałych przyczyna jest inna.

Nie oznacza to jednak tego, że dzieci, które moczą łóżko, są nieposłuszne czy robią to specjalnie, na złość rodzicom. Zazwyczaj niekontrolowanie pęcherza w nocy ma związek z problemami rozwojowymi.

Generalnie istnieją dwa typy moczenia nocnego – pierwotne i wtórne. Moczenie nocne pierwotne to takie, które trwa od dzieciństwa bez przerwy. Innymi słowy – dziecko nigdy nie wykształciło umiejętności suchego przesypiania nocy. Natomiast wtórne moczenie nocne dotyczy sytuacji, kiedy dziecko nauczyło się przesypiać noce bez pieluszki i były to suche noce co najmniej przez sześć miesięcy.

Jakie są przyczyny pierwotnych problemów z moczeniem się?

Zazwyczaj wskazuje się na jedną z poniższych lub ich kombinację:

 • dziecko nie umie „wstrzymywać” moczu przez całą noc, innymi słowy pęcherz dziecka „dojrzewa” wolniej,
 • pęcherz dziecka jest mniejszy niż u rówieśników, dlatego nie jest w stanie pomieścić większej ilości moczu zbierającego się w nocy,
 • dziecko nie umie się obudzić, gdy jego pęcherz jest pełny,
 • dziecko produkuje duże ilości moczu wieczorem i w nocy,
 • dziecko ma złe nawyki dotyczące oddawania moczu – wstrzymuje mocz w dzień, bo nie chce tracić czasu na chodzenie do toalety, mało pije w ciągu dnia z tego samego powodu.

Jeśli obserwujemy wtórne problemy z trzymaniem moczu, należy uwzględnić przyczyny natury medycznej lub emocjonalnej. Najczęstsze przyczyny to:

 • zakażenie układu moczowego – czego skutkiem są powstające podrażnienia, które powodują ból lub pieczenie podczas oddawania moczu, inne objawy to silniejsze parcie na pęcherz i częstsze oddawanie moczu. Częste infekcje układu moczowego u dzieci mogą wskazywać na inne problemy – na przykład nieprawidłowości w budowie anatomicznej,
 • niewydolność nerek,
 • obecność pasożytów,
 • zaparcia – mało osób o tym wie, a zaparcia często są przyczyną nocnego moczenia, innymi słowy te same mięśnie odpowiadają za pracę odbytu i kontrolę wydzielania moczu,
 • cukrzyca – wysoki poziom cukru we krwi diagnozowany u osób z cukrzycą sprawia, że organizm produkuje więcej moczu, po to, aby pozbyć się nadmiaru cukru. Częste oddawanie moczu to jeden z pierwszych niepokojących objawów cukrzycy,
 • problemy neurologiczne – mogą prowadzić do uszkodzeń, które uniemożliwiają kontrolę pracy układu moczowego,
 • problemy hormonalne – zmniejszone wydzielanie wazopresyny, hormonu, który zmniejsza wytwarzanie moczu nocą,
 • bezdech senny, chrapanie, powiększenie trzeciego migdała – te wszystkie symptomy mogą mieć związek z nocnym moczeniem,
 • strukturalne lub anatomiczne nieprawidłowości – które mogą prowadzić do nieprawidłowego funkcjonowania mięśni lub nerwów i w konsekwencji nietrzymania moczu,
 • problemy emocjonalne – zmiany w życiu dziecka, konflikty, problemy, z którym dziecko nie umie sobie poradzić mogą być objawem silnego stresu i nocnego moczenia.

Moczenie nocne: leczenie

Moczenie nocne zazwyczaj nie wymaga leczenia. Najczęściej problem mija sam. Ważne jest jednak to, w jaki sposób rodzice podchodzą do tematu i czy pamiętają o tym, że:

 • moczenie nocne to bardzo częsty problem,
 • za moczenie w nocy nie należy dziecka karać,
 • warto zachęcać dziecko do regularnego oddawania moczu w ciągu dnia i tuż przed pójściem do łóżka,
 • jeśli dziecko budzi się w nocy, warto zaproponować wspólne pójście do toalety,
 • zadbaj o to, by dziecko piło więcej rano i wczesnym popołudniem, aby uniknąć przepełnienia pęcherza w nocy, ogólne zalecenia jest takie, by pić 40% płynów rano, 40% płynów w godzinach wczesnopopołudniowych i tylko 20% wieczorem,
 • zadbaj o to, by dziecko mogło bez problemu trafić do toalety w nocy, dobrze sprawdza się mała lampka włączająca się na czujnik ruchu,
 • po nocnej pobudce w mokrym łóżku zachęć dziecko, by poszło do toalety,
 • rano zachęć dziecko do posprzątania pokoju, włożenia pościeli do prania,
 • wprowadź kalendarz motywacyjny dla dzieci – nagradzając każdą suchą noc naklejką, a po zebraniu odpowiedniej liczby naklejek wręcz wcześniej ustaloną nagrodą,
 • możesz rozważyć budzenie dziecka raz w nocy na opróżnienie pęcherza, z czasem pobudka na „siku” może wejść dziecku w krew.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.