Mleko modyfikowane: kiedy, jakie?

fresh-milkNie zawsze istnieje możliwość karmienia piersią. Wtedy rozważa się podawanie mleka modyfikowanego, oceniając poszczególne wyroby pod względem dostosowania ich do potrzeb dziecka. Często pierwsza decyzja w tym zakresie dokonana przez rodziców czy pediatrę bywa nieprawidłowa. Dlatego zdarza się wymieniać mleko na smaczniejsze dla dziecka, czy bardziej odpowiadające jego potrzebom. Poniżej przedstawiamy mały przewodnik po wyborze mleka modyfikowanego.

Mleko początkowe dla zdrowych niemowląt

Podawane od pierwszego miesiąca życia, na przykład Bebiko 1, Bebilon 1, Gerber 1, Humana 1, Milumil 1,Milumil HA (hypoalergiczne, czyli mieszanki zawierające białka mleka krowiego o nieznacznym stopniu hydrolizy, najczęściej stosowane u dzieci z grupy ryzyka wystąpienia alergii pokarmowej), Nan HA 1.

Mleka następne dla zdrowych niemowląt

Kolejny rodzaj mleka podaje się od piątego miesiąca życia dziecka. Są to, analogicznie do tego, co wymienione powyżej, Bebiko 2, Bebilon 2, Gerber 2, Humana 2, Milumil 2, Nan HA 2.

Preparaty mlekozastępcze dla niemowląt chorych

 • alergia na białka mleka krowiego – najczęściej z alergią nie jest połączona trwała nietolerancja laktozy, dlatego zazwyczaj specjaliści polecają Bebilon Pepti. Jednak jeśli istnieje uzasadnione niebezpieczeństwo nietolerancji laktozy, zazwyczaj poleca się preparaty bezlatozowe, na przykład Nutramigen.Niekiedy stosuje się preparaty sojowe (np. Prosobee 1 i 2, Bebilon Soja 1 i 2, Humana SL, Isomil. Niestety dzieci uczulone na białko mleka krowiego z czasem uczulają się również na soję (tak jest w około 60% przypadkach).
 • alergia na białka mleka krowiego i trwała, nasilona nietolerancja laktozy – w miejscu Bebilon Pepti, które zawiera 2,5 g laktozy na 100mL poleca się Nutramigen, Pregestimil, Bebilon Pepti MCT, Alfare.
 • przewlekłe biegunki, ciężka celiakia, cholestaza, dzieci o zwiększonym zapotrzebowaniu na energię, z zespołem złego wchłaniania: mleka, które w składzie zawierają tłuszcze MCT (lekkostrawne tłuszcze naturalnie występujące w pokarmie matki oraz w …mleku kokosowym). Przykładowe propozycje to: Pregestimil, Bebilon Pepti MCT oraz Alfare. Mleko z tłuszczem MCT nie jest odpowiednie dla dzieci z alergią na białka mleka krowiego. Można je otrzymać na receptę.
 • mała i skrajnie mała masa urodzeniowa – najczęściej w takich sytuacjach poleca się: Alprem FM 85, Bebilon Nenatal, nenatal, Bebilon BMF, Humana 0. W przypadku uzupełniania pokarmu kobiecego lekarze zazwyczaj polecają preparaty: Bebilon BMF i Alprem FM 85.
 • zakażenie jelitowe i przejściowa nasilona nietolerancja laktozy: Bebilon niskolaktozowy, który zawiera jedynie 1,3 g laktozy na 100 mL.
 • trwała nietolerancja laktozy: np. ProSobee 1,2, Bebilon Sojowy 1,2, Humana SL oraz Isomil. W składzie wymienionych preparatów znajduje się izolowane białko soi wzbogacone w metioninę. Preparaty mogą być również stosowane w przypadku zdrowych niemowląt z rodzin wegetariańskich.
 • przewlekła biegunka tłuszczowa (niewydolność trzustki, mukowiscydoza, zespoły krótkiego jelita): Pregestimil, Bebilon pepti MCT, Alfare, Humana MCT
 • fenyloketonuria Lofenalac, XP Analog, P-AM Universal (jako dodatek od 5 miesiąca życia).
 • galaktezomia – zaleca się preparaty, które nie zawierają galaktozy i laktozy: Nutramigen, ProSobee1, Bebilon sojowy 1,2, Humana SL, Isom.

 

 

 

 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. paulina2157 paulina2157

  to prawda nie zawsze można karmić piersią , ja nie mogłam ze względu na przyjmowane leki. I długo szukałam informacji o najlepszym mleku, w internecie, po znajomych , u pediatry i położnej. Gdy wybrałam je wspólnie z pediatrą i po urodzeniu zaczęłam podawać córce okazało się że niestety nie jest dla niej odpowiednie :( Córcia miała bule brzuszka i zatwardzenia , szybko nastąpiła zmiana mleka i tu strzał w 10 mleko super do tej pory je stosujemy. źle dobrane mleko to trudna sytuacja dla młodej mamy i bardzo stresująca bo karmić piersią to bycie w niezwykłej więzi z dzieckiem, myślę że to coś magicznego dla mamy i dziecka uczucie miłości, bezpieczeństwa i bliskości którego nie da się opisać.
  Mleko zastępcze dobrze że jest taka możliwość, i dobrze że żyjemy w czasach kiedy jest szeroki wybór wśród mleka i każda mama znajdzie na pewno odpowiednie dla swojego dziecka czy zdrowego czy też niestety chorego.

 2. MartaB MartaB

  Ja karmilam piersia do 7.miesiaca -wspominam ten czas z wielkaaa nostalgia, wspanialy okres, troche zaluje ,ze przestalam karmic, ale ze wzgledu na burze hormonalna jaka panowala w moim organizmie to bylo wskazane, poza tym lekarze powtarzali, ze najwazniejsze jet pierwszych 6 miesiecy-tak zy inaczej z bolem serca po 7 miesiacach odstawilam Malego…ubolewalam z tego powodu prawdopodobnie bardziej niz on .Przeszlam na mleko modyfikowane wiodacej marki, niestety okazalo sie, ze synek ma na nie uczulenie,musielismy szukac dalej…w koncu udalo sie dobrac odpowiednie mleko:)Czesto zastanawiam sie czy najdrozsze mleka są rzeczywiscie duzo lepsze ( czy w ogole lepsze??) od tych najprostrzych. Wiem, ze zawieraja dodatkowe skladniki jak Dha czy wiecej witamin, ale w jak duzym stopniu ma to wplyw na malucha. Pytalam lekarza , ale nie byl w stanie konkretnie mi na to pytanie odpowiedziec …

 3. mama mama

  A czy po odstawieniu,powiedzmy 14-miesięcznego dziecka,koniecznie trzeba podawać mm w formie mleka właśnie czy wystarczą mleczne kaszki?

 4. renata renata

  Witam wszystkich odwiedzających tą strone,chciałam zapytać mamy a może tez są tu tatusiowie którzy czytają,jakie najlepsze mleko dla dziecka które jest w miare słodkie,synek ma 15m i bebilon odrzucił 4m temu a w nocy mimo wszystko chce jeść,niestety kaszką nie chce Go zapychać bo świetnie sobie wygląda wiec mysle ze mleko w zupełności by wystarczyło. proszę o pomoc i dorade
  pozdrawiam