Mleko kozie dla niemowlaka – tak czy nie?

Mleko kozie dla niemowlaka – tak czy nie? To pytanie zapewne zaprząta głowy wielu mamom przeglądającym fora internetowe w poszukiwaniu przydatnych informacji. Według danych FAO, w ostatnim 20-leciu produkcja mleka koziego wzrosła aż o 58%, co
oznacza, że cieszy się ono coraz większą popularnością. Wielu rodziców włącza je także do diety swoich dzieci, ale czy jest to postępowanie słuszne? Jakie jest zdanie specjalistów na temat wprowadzania do jadłospisu najmłodszych koziego mleka?

Jakie właściwości ma mleko kozie?

Kozie mleko charakteryzuje się kalorycznością zbliżoną do krowiego i wynoszącą około 69-84 kcal/100ml. Również, skład białkowo-aminokwasowy obu mlek jest bardzo podobny. W mleku kozim jednak zawartość białek serwatkowych (beta-laktoglobuliny,
alfa-laktoalbuminy) jest wyższa i bardziej zbliżona do tej w pokarmie kobiecym. Co więcej, składniki te są łatwiej trawione przez ludzki przewód pokarmowy, a tym samym bardziej dla niego dostępne. Jest to bardzo istotne, gdyż białka te odgrywają w organizmie ważną rolę. Beta-latoglobuliny wiążą witaminę D, długołańcuchowe kwasy tłuszczowe oraz stymulują aktywność lipaz. Alfa-laktoalbuminy z kolei są nośnikami wapnia, cynku, magnezu i kobaltu we krwi. Uważa się także, że obydwie frakcje białkowe mają pewne właściwości antynowotworowe.

Według przeprowadzonych badań tłuszcz mleka koziego jest o wiele łatwiej trawiony przez organizm człowieka niż ten pochodzący z mleka krowiego. Dzieje się tak dlatego, że występuje on w naturalnie zemulgowanej formie. Co więcej, mleko kozie jest bogate
w krótko- i średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe, co znacznie przyspiesza ich trawienie. Głównym węglowodanem mleka koziego jest laktoza, która korzystnie wpływa na wykorzystywanie przez organizm witaminy D. Dodatkowo normalizuje ona florę bakteryjną jelit oraz ma wpływ na wchłanianie w nich wapnia, fosforu i innych mikroelementów.

Komponenta składników mineralnych w kozim mleku nieco różni się od tej w mleku krowim lub pokarmie kobiecym. Badania wykazały, że mleko kozie zawiera więcej miedzi, żelaza, cynku i manganu. Charakteryzuje się ono również większą zawartością witaminy D, C i A oraz witamin z grupy B ( B1, B2, B3) i kwasu pantotenowego.

Czy niemowlęciu można podawać świeże kozie mleko?

Czy mleko kozie dla niemowlaka to dobry pomysł?

Lekarze przestrzegają, by przed ukończeniem 13 miesiąca życia nie podawać niemowlętom świeżego mleka koziego. Jest to wysoce niewskazane, ponieważ pokarm ten cechuje się bardzo wysokim, a niekiedy nawet niebezpiecznym dla nerek malucha stężeniem soli mineralnych. Co więcej, kozie mleko, w porównaniu z pokarmem kobiecym, zawiera znacznie mniejsze ilości kwasu foliowego oraz witaminy B12.

mleko kozie dla niemowlaka

Według przeprowadzonych przez specjalistów badań wyłączne spożywanie tego typu mleka może zwiększyć ryzyko wystąpienia u dziecka niedokrwistości (anemii).

Wbrew niektórym opiniom mleka koziego nie powinno się także podawać dzieciom w celu zmniejszenia objawów alergii na mleko krowie. U wielu maluchów występuje bowiem tak zwana alergia krzyżowa na białka mleka zwierząt kopytnych. W przypadku wystąpienia u niemowlęcia alergii na mleko krowie (około 3% niemowlaków) należy stosować specjalne preparaty lecznicze. Należą do nich mieszanki mlekozastępcze o wysokim stopniu hydrolizy białka – na przykład Nutramigen lub Bebilon Pepti.

Mleko kozie dla niemowlaka – modyfikowane – czy jest lepsze od krowiego?

Według informacji producentów, mleko kozie modyfikowane jest przetworzone w mniejszym stopniu niż inne mleka modyfikowane. Dzieje się tak dlatego, że nie ma konieczności dodawania do niego niektórych substancji, które muszą być uzupełniane w
innych preparatach. W swoim składzie zawiera ono pełne mleko kozie oraz wszystkie składniki niezbędne dla prawidłowego rozwoju dziecka – witaminy, kwasy tłuszczowe, laktozę.

Mleko kozie modyfikowane w swoim składzie białkowym jest bardzo podobne do krowiego. Z tego powodu, w przypadku stwierdzenia u dziecka alergii na białka mleka krowiego, nie powinno się stosować mleka koziego jako zamiennika. Jak jednak wykazały badania, u około 20% dzieci z alergią na mleko krowie, może nie występować uczulenie na mieszankę z mlekiem kozim. Dla niektórych dzieci może stać się to szansą w walce z objawami alergii. Należy jednak pamiętać, by stosować mleko kozie modyfikowane dopiero po konsultacji z lekarzem.

Słowem zakończenia, należy pamiętać, że zdaniem ekspertów, najlepszym sposobem karmienia niemowląt jest karmienie piersią. Powinno być ono, o ile to możliwe, kontynuowane przynajmniej przez 6 pierwszych miesięcy życia malucha. Oczywiście, nie każda mama, nieważne, jak bardzo chciałaby to zrobić, będzie mogła karmić swoje dziecko piersią. W takich przypadkach pokarmem niemowlęcia powinno stać się mleko modyfikowane (kozie lub krowie), które warto wybrać po konsultacji z lekarzem.

Bibliografia:
Standard żywienia zdrowych niemowląt Polskie Towarzystwo Gastroenterologii,
Hepatologii i Żywienia Dzieci 2014
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Kamil, student VI roku medycyny. Szczególnie zainteresowany tematyką z zakresu medycyny rodzinnej i podstawowej opieki zdrowotnej oraz leczenia bólu. Wzorujący się na dawnym modelu stosowania medycyny, kiedy to lekarze zajmowali się pacjentem w sposób całościowy, udoskonalonym jednak o najbardziej aktualną medyczną wiedzę i nowoczesne metody terapeutyczne.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.