Mleko kozie dla dziecka – czy to dobry pomysł?

Istnieje pogląd, że mleko kozie jest bardziej wartościowe dla dziecka niż mleko krowie. Niektórzy rodzice podają je już niemowlakom, choć eksperci takiego kroku nie zalecają. Jakie są oficjalne wytyczne w tym temacie, a jak wyglądają doświadczenia młodych mam? Przeczytaj!

Mleko kozie budzi skrajne emocje

Jedni je uwielbiają, podkreślając jego niesamowite właściwości prozdrowotne. Innych odrzuca specyficzny zapach, a sam pomysł, by pić mleko kozy uważają za zabawny. Trudno pogodzić te dwie grupy, bo każda ma swoje racje…

Mleko od kozy jest pod wieloma względami specyficzne. Stanowi jednak zdecydowanie zdrowszą propozycję od mleka krowiego.

Mleko od kozy podobne do mleka ludzkiego?

Po dokładnym zbadaniu struktury chemicznej mleka koziego naukowcy dowiedli, że pod wieloma względami jest ona bliższa mleku kobiecemu niż mleko krowie. Mleko kozie stanowi dlatego dużo lepszy zamiennik niż mleko od krowy. Nie może jednak konkurować z naturalnym ludzkim mlekiem, co trzeba wyraźnie podkreślić (!)

mleko kozie

Spore różnice są widoczne, jeśli chodzi o skład białek mleka. Przykładowo kazeina, białko odpowiadające za 60% wszystkich reakcji alergicznych, w mleku kozim ma formułę podobną (ale nie taką samą!) jak w mleku człowieka.

Porównując kazeinę pochodzącą z mleka koziego do tej znajdującej się w mleku krowim, jest ona mniej alergizująca. Poza tym białka mleka koziego są lekkostrawne, już po 20 minutach po wypiciu są trawione.  Dzięki temu mleko od kozy rzadziej powoduje problemy trawienne niż mleko krowie.

Mleko kozie a mleko krowie

Mleko kozie różni się od mleka krowiego pod wieloma względami. Naukowcy ustalili, że koza bardziej wydajnie wykorzystuje paszę, a produkowane przez nią mleko jest wartościowsze.

Tłuszcz zawarty w mleku kozim jest lepiej trawiony niż ten zawarte w mleku krowim. Przybiera bowiem formę małych kuleczek. Udowodniono, że większa szczelność gruczołów mlekowych u kóz pozwala na obniżeniu w mleku krowim zawartości metali ciężkich.

Mleko kozie jest cenniejszym źródłem soli mineralnych. Dostarcza dwukrotnie więcej potasu i chloru, jest również cennym źródłem wapnia i fosforu. Poza tym mleko od kozy dostarcza więcej witamin A, B1, B2, PP i kwasu pontonowego niż mleko krowie. Jest jednak uboższym źródłem żelaza, miedzi, witamin B2, B6 i kwasu foliowego. Zawiera pięć razy więcej witaminy B13 niż mleko krowie. Zawiera również dobrze przyswajaną witaminę D3.

W mleku od kozy jest również sporo kwasów, korzystnie wpływających na rozwój układu nerwowego i wzroku. Znajdziemy w nim kwas linolowy i arachidonowy – oba z grupy kwasów omega 6.

Mleko kozie: kiedy można zacząć podawać?

Mleko od kozy polecane jest dla dzieci powyżej 1 roku życia, ze względu na wysoką zawartości soli mineralnych, które mogą zbyt obciążać nerki niemowlęcia. Niektórzy zalecają je podawać niemowlętom, ale zawsze rozcieńczać i w niewielkich ilościach – jednak tylko pod kontrolą pediatry.

Mleko kozie dla alergika?

Mleko od kozy nie jest polecane alergikom, a to dlatego, że często osoby uczulone na białka zawarte w mleku krowim źle reagują na mleko kozie. Nie brakuje jednak ekspertów, którzy mają odmienne zdanie, ponieważ z ich doświadczenia wynika, że wielu alergików może pić mleko kozie.

Warto do tematu podejść indywidualnie.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

  1. Tedi Tedi

    Mleko Kozie leczy złośliwe białaczki szpikowe,i nowotwory,ma dużo witamin,w tym KOBALTU,który niszczy komórki nowotworowe.Co do mleka Krowiego,stwierdzono w mleku krowim komorki raka złośliwego,i mleko Krowie powoduje mutacje komorek nowotworowych.Krowy chore sa na nowotwory i przeznaczone do utylizacji.