Mleko dla alergika

Gdy niemowlę okazuje się być alergikiem, często zaleca się kobiecie karmiącej piersią przejście na gotową mieszankę. W praktyce nierzadko okazuje się to niewystarczające a efekty tej zmiany rzadko przewyższają koszty pozbawienia maluszka najlepszego możliwego pokarmu.

Dlatego zanim zdecydujesz się na jakikolwiek krok, warto sprawę dobrze przemyśleć. W przypadku alergii dziecka często nie ma prostych scenariuszy, a uczulać może wszystko – niekoniecznie składniki żywieniowe.

Alergia a karmienie piersią

mleko dla alergika

Alergie to dzisiaj plaga, choroba cywilizacyjna. Szacuje się, że problem tego typu może mieć na określonym etapie życia co druga osoba. U najmłodszych dzieci drażniąco mogą działać mleko i produkty mleczne, powstałe z mleka krowiego. Trzeba jednak mieć świadomość, że wrażliwość na składniki mleka kobiecego nie jest tak częsta, jak niektórzy starają się wmówić.

Jak rozpoznać wrażliwość na składniki pokarmowe? Najczęściej objawia się ona tuż po jedzeniu, po którym maluszek staje się wybredny, płaczliwy albo zasypia tylko na chwilę i budzi się wyraźnie niezadowolony, jakby go coś bolało. Innymi częstymi objawami alergii u dzieci są: pokrzywka, wyprysk, suchość skóry, świszczący oddech, astma. Poza tym niekiedy obserwuje się problem w postaci czerwonych, swędzących oczu, kolki, rozstroju jelita, wymiotów, zaparć lub biegunek, zielonych stolców ze śluzem lub krwią.

Rzadko reakcje występują natychmiast po spożyciu określonego pokarmu. U dzieci karmionych piersią można je obserwować najczęściej po 4 do 24 godzinach od spożycia danego posiłku.

Co najczęściej uczula?

 • mleko krowie,
 • soja,
 • pszenica,
 • kukurydza,
 • jaja,
 • orzeszki ziemne.

Zwróć uwagę na swoje sympatie i antypatie żywieniowe. Często podświadomie unikasz produktów, które uczulają Twoje dziecko. Poza tym nie masz ochoty na składniki, które źle na Ciebie wpływają.

Mleko dla alergika – mleko mamy

Jeśli karmisz piersią, nie rezygnuj z tego. Gdy przypuszczasz, że jakiś produkt szkodzi maluszkowi, wyeliminuj wszystkie posiłki go zawierające (uwaga na ukryty pod innymi nazwami składnik – koncentruj się na podstawowych produktach spożywczych). Usuwaj ze swojego menu składniki pojedynczo, na początek na 2-3 tygodnie i sprawdź, czy sytuacja się poprawia.

Przeczytaj alergia na mleko krowie.

Objawy dziecka zazwyczaj zaczynają łagodnieć po 5-7 dniach od usunięcia alergenu.  Poprawy często nie widać od razu, zwłaszcza jeśli dany składnik był podstawowym w diecie mamy (kobieta jadła go codziennie lub bardzo często). Niektóre dzieci mogą się nawet czuć gorzej po wyeliminowaniu podejrzanego składnika, ale z czasem sytuacja się poprawia i widać różnicę w zachowaniu i wyglądzie maluszka.

Jedynym sposobem, by w 100% potwierdzić, że dany składnik był problemem, jest wprowadzenie go ponownie do menu. Jeśli reakcja znowu wystąpi, odpowiedź wydaje się oczywista.

Mleko dla alergika – mleko roślinne

Mleko roślinne w niewielkich ilościach podawane jest z powodzeniem niemowlakom i dla wielu mam stanowi świetną alternatywę dla mleka modyfikowanego.

Mleko roślinne możemy przygotować w domu. Dostępne są też gotowe napoje w kartonikach w sklepie. Można przygotować mleko owsiane, jaglane (przepis), mleko ryżowe (przepis), itd.

Mleko modyfikowane dla alergika

Mleko modyfikowane to jedna z opcji w przypadku stwierdzonej alergii. Często sięga się po gotowy preparat, gdy maluszek źle reaguje na mleko krowie. Lekarz wtedy może zalecić Humana SL, Bebilon pepti 2, Nutramigen, Bebilon amino. Poszczególne preparaty tym się różnią od klasycznych mieszanek, że cząsteczki białka zostały w nich  podzielone w taki sposób, by w 100% pozbawić ich właściwości alergizujących. Cząsteczki są tak małe, że są łatwe w trawieniu.

Gdy alergia jest bardzo silna, dostępne są również mieszanki stworzone specjalnie na potrzeby chorego maluszka.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. kita kita

  u nas swietnie się sprawdzilo mleko jaglane polecam zdrowsze niż krowie

 2. kamcia kamcia

  moje dziecko jest alergikiem i pije mleko owsiane ma fajny smak i dobrze się sprawdza w naleśnikach itp. Szczerze mówiąc to nawet nie przypuszczałam, że mała może mieć alrgie na mleko. Miała tylko co jakiś czas suchą, chropowatą skórę i drapała sie w nocy. Dopiero jak sobie przeczytałam artykuł na odetchnijspokojnie.pl zrobiłam jej testy i okazało się, że jest alergiczka.