Migrena w ciąży – jak przetrwać?

Bóle głowy i migreny w ciąży są bardzo częste. Wiele kobiet doświadcza ich zanim zajdzie w ciążę. Jedne, gdy spodziewają się dziecka, zauważają zwiększone dolegliwości (rzadziej), inne natomiast cieszą się, że bolesne migreny w ciąży mijają (częściej).

Szacuje się, że bóli migrenowych doświadcza 15% przyszłych mam. Dlatego jeśli kobieta zażywała leki przeciw migrenie przed ciążą, powinna skonsultować się z lekarzem, czy specyfiki są dozwolone również w ciąży.

Jak walczyć z migrenami w ciąży?

Bóle migrenowe w ciąży

Nie każdy ból głowy w ciąży to migrena. Terminem tym określamy zazwyczaj napadowy dyskomfort, polegający na jednostronnym, silnym bólu o charakterze pulsującym. Czasami towarzyszą mu nudności, światłowstręt, wymioty, łzawienie oczu, silna potliwość ciała, nadwrażliwość na zapachy i dźwięki.

Najczęściej w pierwszym trymestrze

Migrena w ciąży występuje najczęściej w pierwszym trymestrze i związana jest ze zmianami hormonalnymi zachodzącymi w tym okresie. Często skutkiem ubocznym jest rozregulowanie się ciśnienia krwi, co ma przełożenie na rozszerzenie naczyń krwionośnych oraz wystąpienie migreny.

Zazwyczaj w drugim i trzecim trymestrze bóle migrenowe nie występują lub są zdecydowanie mniej dokuczliwe.

Migrena w ciąży – przyczyny

iStock_000008901833XSmallMigrena w ciąży najczęściej powodowana jest przez:

 • zmiany hormonalne,
 • odwodnienie,
 • brak snu,
 • stres
 • głód,
 • alergie,
 • zmniejszona ilość kofeiny.

Migrena jest najczęściej uwarunkowana genetycznie i występuje w rodzinie.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jestem mamą. Normalną, nie wpatrzoną przez cały dzień w dziecko, ale myślącą o prawdziwym dobru całej rodziny. Uczę się, jak kochać siebie i innych. Wiem, że mogę to osiągnąć jedynie wtedy, kiedy będę łączyć kilka ról.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. mama w ciazy mama w ciazy

  Bardzo mi brakuje kawy w ciąży, ale nie piję, bo zauważyłam, że głowa mi pęka, gdy pozwolę sobie na kofeinę…szkoda.

 2. Ola Ola

  Też uwielbiam kawę z mlekiem, ale cóż, trzeba zagryźć zęby :D Za to zaczęłam porządnie się wysypiać, chodzić na spacery, nawet znalazłam czas na jogę. Powiem Wam, że czuję się zdecydowanie lepiej, a głowa nie boli tak jak kiedyś :)

 3. lilka lilka

  ja z kolei byłam pod stałą opieką swojego lekarza prowadzącego, przy okazji prowadziłam dzienniczek migrenowy na abcmigrena, żeby mieć pod kontrolą, kiedy i po czym najczęściej bolała mnie głowa. oprócz tego, tak jak wy – spacery, wysypianie się, lekkie i zdrowe jedzenie. pomagało :)