Miesiąc karmienia piersią zmniejsza ryzyko raka o 2%

Każdego roku około 200 tysięcy kobiet musi mierzyć się z trudną w zaakceptowaniu diagnozą: złośliwy nowotwór piersi. 23 tysiące słyszy od lekarza nowotwór jajnika.

Diagnostyka

iStock_000011823705XSmallObecnie mamy narzędzie, które pozwala uchronić przed chorobą 90% kobiet.  Wystarczy wykonać prosty test z krwi na nosicielstwo genu BRCA1. U kobiet, które posiadają ten gen, prawdopodobieństwo zachorowania na raka piersi lub jajnika wynosi 80%.

Naukowcy ze Szczecina udostępniają prosty test na wykrycie genu BRCA1. Badanie kosztuje około 300 złotych. U osób, u których w bliskiej rodzinie były przypadki raka piersi lub jajnika badanie jest refundowane. Należy natomiast pamiętać, że niewykrycie mutacji w genach BRCA1 oraz BRCA2 nie jest jednoznaczne z brakiem możliwości rozwoju raka piersi i/lub jajnika u kobiety.

Badanie na obecność zmutowanego genu BRCA jest bardzo proste. Wystarczy pobrać wymaz z policzka i wysłać próbkę do laboratorium molekularnego.

Test należy przeprowadzić po wcześniejszej wizycie w poradni genetycznej. Mutacje w genie BRCA są dziedziczne i przekazywane z pokolenia na pokolenie.

Inne czynniki zwiększające ryzyko wystąpienia nowotworu:

  • wczesny wiek pierwszej miesiączki,
  • brak ciąży,
  • późny wiek menopauzy,
  • brak karmienia piersią lub krótkotrwałe karmienie piersią,
  • długotrwałe stosowanie środków antykoncepcyjnych,
  • cukrzyca,
  • otyłość,
  • dieta wysokotłuszczowa,
  • nadmierne spożywanie alkoholu,

Leczenie

Głośny przypadek Angeliny Joli, która poddała się profilaktycznej mastektomii jest skrajny. W większości przypadków tak daleko posunięta ingerencja nie jest konieczna. W wielu wystarczy skuteczne leczenie i profilaktyka.

Należy przede wszystkim pamiętać o samokontroli: comiesięcznym badaniu piersi oraz regularnych wizytach u specjalisty i wykonywaniu badań.

Zapobieganie

Równie ważne co leczenie jest zapobieganie wystąpienia nowotworu. Specjaliści podkreślają, że młode kobiety, które dowiedzą się, że są nosicielami genu BRCA1, powinny unikać stosowania hormonalnej metody antykoncepcji. Kobietom z grupy ryzyka, w których rodzinie ktoś chorował na nowotwór, zaleca się inne metody zapobiegania ciąży.

Hormony należy włączyć po 30 roku życia. Mogą one zmniejszyć ryzyko zachorowania na chorobę jajnika nawet o 50%.

W jaki sposób można zmniejszyć ryzyko wystąpienia nowotworu piersi oraz jajnika? Pomocne jest karmienie piersią. Jeden miesiąc naturalnego karmienia obniża ryzyko o 2%.

 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.