Szczeliniec Wielki z dzieckiem

Na Szczeliniec Wielki wspinaliśmy się w kwietniu 2018 roku. Teoretycznie trasa była zamknięta ze względu na występujący miejscami lód i śnieg, jednak przejście było możliwe.

Szczeliniec Wielki to najwyższy szczyt Gór Stołowych (919 m n.p.m). Uważany jest za jedną z największych atrakcji turystycznych Sudetów.

Droga na górę wyróżnia się tym, że prowadzą na nią same schody, jest ich 665.  Trasa znana była już w XVIII wieku, schody pochodzą z XIX wieku. Po drodze jest wiele punktów widokowych, oczywiście im wyżej, tym robi się ciekawiej.  Na każdym kroku można podziwiać piękne formacje skalne. Jest ich najwięcej po minięciu schroniska i uiszczeniu opłaty za wstęp. Jednak uwaga, w tej części trasy nieco zmienia ona swój charakter – miejscami trzeba się schylać, przeciskać, co jednak stanowi dodatkową atrakcję turystyczną!

Szczeliniec Wielki

Na szczyt można się dostać, przemierzając trasę schodami, dość łagodnymi (chociaż miejscami stopień trudności jest większy, na szczęście są barierki), dlatego droga nie jest uciążliwa dla rodzin z dziećmi. Jest bardzo bezpiecznie!

Trudno jednak wyobrazić sobie wjazd z wózkiem, jeśli zamierzamy wchodzić z małymi dziećmi. Zdecydowanie będzie nam potrzebne nosidło lub chusta. Jednak uwaga, miejscami, zwłaszcza przy zejściu jest dość ciasno, trzeba się ostrożnie „przepychać” przez niewielkie obszary, stąd wyjście z naprawdę małymi dziećmi, które nie są w stanie pokonać trasy samodzielnie – warto dobrze przemyśleć.

Wolno, trzymając dziecko za rękę, można przejść trasę z dwulatkiem. Dużo zależy też od temperamentu dziecka i czy maluch jest przyzwyczajony do chodzenia. Trzeba wziąć pod uwagę konieczność noszenia.

Szczeliniec z dziećmi

Na szczycie znajduje się schronisko, w którym można się posilić i napić czegoś ciepłego lub zimnego, w zależności od panującej temperatury. Jest oczywiście także toaleta, dodatkowo płatna. Ceny dość wysokie…

Szczeliniec z dziećmi

Zwiedzanie najlepiej zaplanować poza sezonem lub w sezonie wcześnie rano…. W okresie wakacyjnym oraz  w tak zwane długie weekendy trzeba liczyć się z wielkimi tłumami i „zatorami” na trasie, co nieco zmniejsza komfort zwiedzania.

Szczeliniec z dziećmi

Ważne informacje:

  • łatwa i przyjemna trasa,
  • łatwiejsza od pobliskich Błędnych Skał, gdzie osoby przy kości mogą mieć problemy z przejściem,
  • bardzo atrakcyjna dla dzieci,
  • stosunkowo krótka, trasę na szczyt można pokonać w 40 minut do godziny (w zależności od liczby turystów na szlaku i tempa wchodzenia),
  • niektóre przejścia trzeba pokonać, kucając lub na czworaka,
  • na Szczelińcu, a dokładnie w Piekiełku kręcono film „Opowieści z Narnii: Książę Kaspian”
  • cena 10 złotych (dorosły) i 5 złotych (dziecko).

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze