Połonina Caryńska z dzieckiem – warto!

Połonina Caryńska to obok Połoniny Wetlińskiej najpopularniejsza połonina w Bieszczadach. Trwają spory, która z dwóch wymienionych połonin jest ładniejsza. Nie nam rozstrzygać, warto odwiedzić obie i wyrobić sobie własne zdanie. Wędrówka ma szansę spodobać się wprawnym piechurom. Dzieci powolnym, spokojnym tempem zdobędą połoninę i zejdą z niej w ciągu 4 godzin (czas razem z krótkimi postojami). Na Połoninę Caryńską warto przeznaczyć pół dnia.  Czy jednak Połonina Caryńska z dzieckiem to dobry wybór?

Liczby

Najkrótsza i najprostsza trasa z Przełęczy Wyżniańskiej ma 5 km, suma wzniesień wynosi około 440 metrów.

Połonina Caryńska ma 1297 m n.p.m. Jest nieco wyższa od znajdującej się tuż obok Połoniny Wetlińskiej (1255 m n.p.m.) i nieco niższa od Tarnicy (najwyższego szczytu Bieszczadów) – 1346 m n.p.m. Grzbiet Połoniny Caryńskiej rozciąga się na 4 km, ma 4 wierzchołki (3 znajdują się na szlaku turystycznym).

W trakcie wędrówek po Bieszczadach możemy rozróżnić trzy piętra górskie – podgórzy (dolin), regla dolnego i połonin (czyli łąk górskich), to sprawia, że wycieczka jest ciekawa i na pewno nie monotonna!

Gdzie zacząć wędrówkę?

Naszą wędrówkę zaczynamy na Przełęczy Wyżniańskiej, gdzie zostawiamy samochód, kupujemy bilety w kasie (dzieci przystawiają pieczątki w książeczkach) i zielonym szlakiem udajemy się na Połoninę Caryńską.

Połonina Caryńska z dzieckiem

 

 

 

Połonina Caryńska z dzieckiem

Szlak początkowo zaczyna się łagodnie, ale dość szybko wiedzie ostro do góry. Aż do granicy lasu trzeba się wspinać dość mocno do góry, co może stanowić wyzwanie dla niewprawionych piechurów. Wystarczy jednak zwolnić tempo, planować wiele postojów, by obserwować rozpościerające się widoki i cieszyć się w pełni wycieczką. Schodów tu jest dużo, oj dużo…Nie ma sensu nawet rozważać wjazdu wózkiem, przyda się dobre nosidło.

Trasa jest bardzo urozmaicona, wkraczamy na łąki, później na poziom lasu, przekraczamy granicę lasu i znowu widoczność się poprawia. Najpierw droga biegnie szlakiem zielonym, a już na górze szlakiem czerwonym, który w kilkanaście minut prowadzi do najwyższego punktu połoniny. Wejście na szczyt Połoniny Caryńskiej wieczni wędrówkę. Schodzimy tę samą drogą, chociaż opcji jest kilka.

Połonina Caryńska

Połonina Caryńska

Połonina Caryńska

Na trasie znajdują się miejsca z ławkami, na których można chwilę odpocząć przed dalszą wspinaczką.

Połonina Caryńska

Połonina Caryńska z dziećmi

O czym warto pamiętać, wędrując z dzieckiem?

  • Na Połoninę Caryńską warto się wybrać z dzieckiem, które umie i lubi samodzielnie chodzić,
  • dla młodszych dzieci przyda się nosidełko, wózkiem nie zajedziemy daleko,
  • kluczowe są dobre, wygodne buty poza kostkę,
  • pogoda w górach lubi się szybko zmieniać, nawet w trakcie słonecznego dnia warto mieć w plecaku kurkę przeciwdeszczową,
  • po tym gdy wejdziemy na górę, może wiać, co znacznie obniża odczuwaną temperaturę,
  • warto wziąć ze sobą spory zapas wody, wspinaczka w górę zwiększa pragnienie,
  • dobrze mieć pod ręką kilka wartościowych pod względem odżywczym przekąsek.

Połonina Caryńska z dzieckiem

Połonina Caryńska

Jeśli pogoda jest dobra, z Połoniny Caryńskiej możemy obserwować niemal całe Bieszczady. To świetny punkt widokowy. Warto zobaczyć to na własne oczy!

Połonina Caryńska

Warto! Jest tu naprawdę pięknie!

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze