Kiedy powstał papier? Czego używali ludzie, zanim zaczęto wykorzystywać drewno do produkcji papieru? Znacie jakieś nietypowe materiały? Czy wiecie, że kartka może powstać z odchodów słonia? Nie? Tego wszystkiego możecie się dowiedzieć w Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju (Kłodzka 42, 57-340 Duszniki-Zdrój). Jedynym w Polsce takim miejscu, gdzie robi się papier ręcznie! Zachęcam Was do wizyty całą rodziną, bo naprawdę warto!
Dla dzieci w wieku szkolnym
Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju polecamy dla dzieci w wieku szkolnym i dorosłych. Najlepiej do zwiedzania z przewodnikiem. Istnieje możliwość skorzystania z warsztatów (czerpania papieru), te będą świetnie również dla młodszych odbiorców, jednak same wystawy mogą być dla maluchów zbyt „poważne”. W przypadku najmłodszych dzieci polecamy zakup biletu na same warsztaty czerpania papieru (koszt 13 złotych).
Obok każdego eksponatu znajdują się tablice informacyjne z obszernymi opisami. Zwiedzanie polega na czytaniu i oglądaniu, w bardzo niewielkim stopniu na „doświadczaniu”, dlatego wiek dziecka ma ogromne znaczenie.
W Muzeum znajdują się oprócz eksponatów nawiązujących do historii produkcji papieru, również wystawy ukazujące regionalną sztukę. Znajduje się tu także obszerna wystawa poświęcona historii pieniądza, gdzie między innymi można sprawdzić, w jaki sposób zweryfikować prawdziwość banknotu.
Zalety
- duży drewniany budynek,
- ciekawe eksponaty,
- profesjonalna, gotowa do pomocy obsługa,
- możliwość wzięcia udziału w warsztatach czerpania papieru,
- po warsztatach otrzymujemy wyprodukowany przez siebie papier (np. z odbitą ręką)
- możliwość zakupu kartek, upominków wykonanych z ręcznie produkowanego papieru.
Do Muzeum najlepiej udać się rano, kiedy nie ma zbyt wielu odwiedzających oraz oczywiście poza sezonem. Polecamy!
Komentarze