Kruszwica – legendarna stolica Polski, Mysia Wieża, Gopło

Znacie legendę o Popielu, którego myszy zjadły? Jeśli nie, to koniecznie ją poznajcie, na przykład na wycieczce. Wybierzcie się do Kruszwicy, gdzie można wejść na Mysią Wieżę i obejrzeć piękną panoramę. Przespacerujcie się wzdłuż brzegu największego w kujawsko-pomorskim jeziora Gopło. Latem możecie odpocząć na strzeżonej plaży i wykąpać się w czystym i pięknym jeziorze. Inna ciekawa atrakcja to rejs statkiem. To jak, gotowi na wycieczkę?

Legenda o Popielu

Legenda o Popielu została zapisana przez Galla Anonima.

Popiel był królem, który rządził twardą ręką w Kruszwicy, w grodzie nad Gopłem. Gdy Popiel poślubił Niemkę – Gerdę sytuacja poddanych jeszcze bardziej się pogorszyła. Lud musiał spełniać coraz nowsze żądania króla, płacąc coraz wyższe daniny. Pewnego dnia Popiel zaprosił na ucztę swoich bliskich,którzy prosili Popiela o to, by nie nękał tak ludu podatkami. Zaproszeni stryjowie z chęcią przyjęli zaproszenie. Ucztowali, nie spodziewając się niczego złego. Nad ranem król i królowa dosypali trucizny do wina biesiadników, w ten sposób zabijając wszystkich. Najmłodszy stryj umierając, rzekł, że nie ujdzie im to na sucho, że na Popiela i Gerdę przyjdzie straszna śmierć. Popiel i Gerda rządzili dalej, nakładając kolejne daniny na lud. Sami oddawali się zabawie i pijaństwu. Pewnego dnia na zamku pojawiły się myszy, z każdą minutą było ich więcej i więcej. Przerażony Popiel wraz z żoną uciekli na wieżę, zamykając się w niej, sądząc, że tam są bezpieczni. Tymczasem i tam myszy dotarły….i zjadły niedobrego króla i królową.

Z Gopłem wiąże się też inna legenda o Piaście, który miał żonę Rzepichę. Ich losy są dużo bardziej pozytywne niż Popiela. Ich syn Siemowit rządził po Popielu, stał się protoplastem Dynastii Piastowskiej. Jego synem był Leszek, następnie urodził się jego syn Siemomysław, który był ojcem Mieszka I.

Nad Gopłem rozgrywa się też akcja „Starej Baśni” napisanej przez Józefa Ignacego Kraszewskiego.

Kruszwica i legendarna stolica Polski

Stolicą Polski jest Warszawa, pierwszą stolicą Polski – Gniezno, drugą Kraków, legendarną stolicą Polski jest natomiast Kruszwica. Kruszwica leży niedaleko Inowrocławia. Przybywając tu, można zaplanować też wycieczkę do Inowrocławia, by zobaczyć tężnie. Spod Mysiej Wieży dotrzemy samochodem do tężni w nieco ponad 20 minut.

Kruszwica

Mysia Wieża znajduje się nad Gopłem, na Półwyspie Rzępowskiego. To sztandarowy symbol miasta. Właśnie tu udają się wycieczki rodzinne i szkolne.  Mysia Wieża jest pozostałością po zamku zbudowanym przez Kazimierza Wielkiego, zburzonego w czasach potopu szwedzkiego.Do naszych czasów zachowały się pozostałości murów obronnych i właśnie legendarna wieża.

Kruszwica

Jak tu dotrzeć?

Przed Mysią Wieżą znajduje się duży darmowy parking. Gdy dojeżdżamy na niego przed 10 w niedzielę, jest niemal pusty, ale bardzo szybko się zapełnia. Około 12 już jest niewiele wolnego miejsca. Z parkingu wystarczy kilka kroków, by dojść do 32 metrowej ceglanej wieży. Wieża ma osiem boków, charakterystyczne otwory, pozostałości po rusztowaniu. Na zewnątrz widać też kule armatnie scalone z konstrukcją wieży.

Kruszwica

Kruszwica

Kruszwica

Wieża jest czynna od 10 do 18. Tylko w sezonie letnim, co uniemożliwia wchodzenie na nią jesienią czy zimą. Wspinanie się na wieżę nie wymaga dużo czasu, nawet robiąc to powoli, nie potrwa to dłużej niż kilka minut. Na początku wchodzimy krętymi schodami, a później drewnianymi, które mogą zaskoczyć nas delikatnym skrzypieniem, przypominającym pisk myszy. Na górze rozpościera się piękny widok na okolicę.

Bilet wstępu – 9 zł i 7 zł (ulgowy). Płatność tylko gotówką.

Obok wieży znajduje się sporo ławek, drewnianych rzeźb, przy których można zrobić sobie zdjęcia. Są też sklepiki z pamiątkami, na półkach myszki różnego typu oraz standardowe zabawki. Są też oczywiście punkty gastronomiczne – od lodów, watę cukrową, gofry, przez pizze, a kończąc na miejscach, w których zjemy tradycyjny obiad. Ceny niewygórowane, warto się zatrzymać.

Dobrym pomysłem jest wybranie się również na wycieczkę rowerową. Naokoło Gopła można pojeździć dobrze przygotowanymi ścieżkami. Wielu odwiedzających wybrało właśnie tę opcję. My również wkrótce ją przetestujemy!

Kruszwica

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze