Korbania z dzieckiem – dobry szlak dla rodzin?

Korbania (894 m n.p.m.) to szczyt w Bieszczadach, na który wejdziemy bez uiszczenia opłat. Nie ma tu osób sprzedających bilety na szlak czy pobierających opłaty za parking (stan na 2020 rok). To jedna z zalet. Druga jest taka, że to miejsce dużo mniej popularne niż najwyższa w Bieszczadach Tarnica. Mimo to turystów tu nie brakuje. Postawiona na szczycie drewniana konstrukcja sprawia, że na wycieczkę na Korbanię decyduje się coraz więcej osób. Czy warto się tu wybrać? Czy Korbania z dzieckiem to dobry pomysł?

Jak dostać się na Korbanię z dzieckiem? Korbania z dzieckiem

Wybierając się na Korbanię, warto zdecydować się na najprostszą trasę. Biegnie ona z Bukowca, z parkingu leśnego – niepozornego zresztą , znajdującego się wśród drzew i tuż obok wiaty turystycznej. Gdy tu trafiamy zastanawiamy się, czy na pewno GPS wskazał nam dobre miejsce.

Zielona ścieżka wiedzie początkowo łagodnie, później dość stromo pod górkę. Droga na samym początku jest mocno błotnista, mimo że inne odwiedzane szlaki (np. Połonina Caryńska) były właściwie suche, tu błota jest naprawdę dużo. Spora ilość osuwających kamieni i płynący strumień wody nie ułatwiają wędrówki (przed naszym przyjazdem kilkanaście dni padało tu dzień w dzień). Podstawa to dobre buty z wyższą podeszwą. Przejście pierwszych kilkudziesięciu metrów znacznie ułatwia sprawę. Sposobem da się ominąć największe błoto, chociaż nie sposób trochę się nie pobrudzić ;)

Po drodze dostępnych jest kilka ławek na odpoczynek. Jednak uwaga na komary…i kleszcze!

Idziemy cały czas wśród drzew, przez około godzinę. Na piękne widoki musimy poczekać aż dotrzemy na samą górę. Podejście tuż przy wierzchołku jest dość strome, jednak przez chwilę. Potem czeka na nas tylko piękny widok, kilka ławek i stolików oraz drewniana wieża, na którą można się wspiąć, by podziwiać jeszcze piękniejszy widok.

z dzieckiem na Korbanię

Korbania z dzieckiem

Korbania z dzieckiem

Tuż przy z trasą, którą przemierzaliśmy łączą się dwie inne – z Bukowca i Bukowca- Kościół. Tak one wyglądały pod koniec czerwca 2020 roku.

Korbania z dzieckiem

Korbania z dzieckiem

Błotka nie brakowało, przejście tym fragmentem trasy bez odpowiedniego obuwia byłoby naprawdę trudne. Nasza trasa wyglądała lepiej, nie było źle. Jednak białe buty mijanych turystów…stały się brązowe :)

Korbania z dzieckiem szczyt

Na samym szczycie Korbani znajduje się wieża widokowa. Nie ma tu schroniska ani innego punktu, gdzie można by było kupić coś do picia. Są jednak ławki i stoliki – idealny miejsce na odpoczynek przy ładnej pogodzie.

Wspinamy się na szczyt wieży drewnianą drabiną….i obserwujemy piękną panoramę.

wieża Korbania

 

Korbania z dzieckiem

Korbania

Korbania z dzieckiem

panorama Korbani

Czy warto wybrać się na Korbanię z dzieckiem?

Korbania to niewielki szczyt w Bieszczadach. Bez problemu można wybrać się tu na rodzinną wycieczkę z dzieckiem. Nie polecamy wózków, podejście jest zbyt strome, nierówne, sprawdzą się jednak nosidła. Starsze chodzące dzieci nie będą miały problemu ze wspinaczką.

Na górze roztacza się piękna panorama na Jezioro Solińskie, Góry Słonne czy Połoninę Caryńską.

Polecamy to miejsce na spacer z dziećmi. Potrwa on w dwie strony najwyżej 3-3,5 godziny.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze