Kopalnia Guido w Zabrzu

Kto powiedział, że podczas wakacji z dzieckiem priorytetem jest wspinanie się po górach i oglądania świata z wysoka? Równie dobrze można zwiedzać to, co pod ziemią. Wizyta w kopalni Guido to ważna atrakcja na Śląsku, z której możemy skorzystać, jeśli przebywamy w okolicy Zabrza.

Zanim jednak zdecydujemy się zwiedzać kopalnię, należy zadzwonić i zarezerwować godzinę zwiedzania. Chętnych jest sporo, dlatego udając się w ciemno, możemy się mocno zawieść. W kasie należy być na 10-15 minut przed umówioną godzinę, wpisujemy się na listę osób zjeżdżających ciemną windą pod ziemię. Podajemy imię, nazwisko, kod pocztowy i miasto, z którego przybywamy, potrzebny jest też podpis. Na listę wpisujemy wszystkich zwiedzających – też dzieci.

Zabytkowa Kopalnia Guido na śląsku

Zabytkowa Kopalnia Guido na śląsku

Zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem. Istnieją dwie opcje:

  • zwiedzanie poziomu 170 – dostępnego dla każdego, bez ograniczenia wiekowego, możemy udać się tutaj z wózkiem.  Zwiedzanie trwa godzinę. Trasa liczy około 1km, nie jest męcząca. Największą atrakcją wydaje się zjazd ciemną windą stworzoną na potrzeby górników w asyście gongów oznajmiających załadunek kolejnych wagonów. Na tym poziomie obejrzymy różne konstrukcje ścian, dawne stroje górników, narzędzia, skały, wysłuchamy informacji o historii kopalni, ze szczególnym akcentem zaangażowania koni w proces wydobycia węgla. Zwiedzanie uatrakcyjni nam nagrane rżenie konia.
  • zwiedzanie poziomu 320 – rekomendowanego dla dzieci powyżej 6 roku życia. Co prawda w kasie Pani nie sprawdza dokumentu potwierdzającego wiek dziecka, jednak z powodów bezpieczeństwa – aktywne prace, głośny huk maszyn nie jest to miejsce odpowiednie dla maluchów. Zwiedzanie tego poziomu trwa godzinę. Na oba poziomy potrzebujemy dwóch godzin.
winda

winda

Obok kasy znajduje się toaleta – warto z niej skorzystać, bo po zjeździe pod ziemię nie skorzystamy już z WC. Niestety brak przewijaków…

Temperatura w kopalni wynosi ok 16 stopni, według obsługi, ale wydaje się, że jest dużo cieplej. Przewodnik informuje, że czasami niektórzy reagują rozstrojem żołądka i sugeruje, by w razie problemów od razu o nich informować, „bo lepiej na pewno nie będzie”. W naszej grupie 18 osób nie pojawia się taki problem.

tu jadły pod ziemią konie :)

tu jadły pod ziemią konie :)

Bilet dla dzieci poniżej 4 roku życia jest bezpłatny. Starsze dzieci zapłacą 22 złote za poziom 170 oraz 35 za oba poziomy. Bilet dla dorosłego wynosi odpowiednio 25 złotych za poziom 170 i 43 złote za oba poziomy. Nie jest to mało, zwłaszcza jeśli wybieramy się w kilka osób. Ceny nieznacznie różnią się ze względu na dzień tygodnia. Są zniżki dla grup i rodzin wielodzietnych.

Łysek

Łysek

Warto przemyśleć, czy dzieci około 6-letnie, za które zapłacimy za bilet i które mogą wjechać na poziom 390 nie są za małe na wizytę w kopalni?

Przewodnik sporo mówi, eksponatów nie ma dużo, panują tu surowe warunki, dlatego warto dobrze przemyśleć, w jakim wieku warto zabrać dzieci na tę wycieczkę. Młodsze dzieci mogą po prostu marudzić…

wnętrze kopalni

wnętrze kopalni

Kopalnia Guido

3 Maja 93

41-800 Zabrze

tel. 32 271 40 77

Kobieta, żona, matka. Po krótkim zastanowieniu - właśnie w takiej kolejności. Nie lubi przesady oraz forsowania tylko jednego trendu w wychowaniu.

Komentarze