Kolejka wąskotorowa Bieszczady, Bieszczadzka Kolejka Leśna

Chcesz w spokoju spędzić czas z rodziną w Bieszczadach? Czeka na Ciebie atrakcja – kolejka wąskotorowa, która wolno przejeżdża przez bieszczadzkie lasy, pola, łąki, mostki, ukazując piękną panoramę (nie tak ładną, rzecz jasna, jaką można obserwować na szlakach). Jeśli oczekujesz 2-3 godzin spędzony w leniwej trasie, lubisz wiatr we włosach i podziwianie przyrody, to opcja dla Ciebie. Jeśli jednak oczekujesz ekstremalnych wrażeń i naprawdę zjawiskowych obrazów przyrody, możesz się zawieść. Jechać zatem czy nie jechać?

Obowiązkowa atrakcja?

W sezonie Bieszczadzka Kolejka Leśna to popularna atrakcja. Nie zdziw się, zastaniesz tłumy, głównie rodziny z dziećmi, ale też pary. Chętnych jest tak dużo, że przy okazji naszej wizyty – pod koniec czerwca 2020 – uruchomiono dodatkowe przejazdy.

Bieszczadzka Kolejka leśna

Bieszczadzka Kolejka Leśna uważana jest za jedną z najważniejszych atrakcji.  Jednym się podoba, inni twierdzą, że szkoda czasu…i pieniędzy. Jaka jest prawda? Wszystko zależy od tego, jakie mamy oczekiwania. Chyba warto wyrobić sobie po prostu własne zdanie.

Kilka faktów

  • kolejka powstała pod koniec XIX wieku,
  • biegnie po najwyżej położonej trasie w Polsce,
  • na miejscu dostępny parking, punkty gastronomiczne, sklepiki a także niewielkie muzeum i skansen,
  • parking jest płatny – 2 zł od osoby dorosłej i 1 zł od dziecka (opłata uzależniona od liczby pasażerów w samochodzie),
  • wagoniki są osłonięte. Przy sporym deszczu warto jednak mieć odzież przeciwdeszczową, nasza podróż odbyła się przy słonecznej pogodzie,
  • lokomotywa spalinowa ciągnie wagoniki powoli, prędkość niewielka,
  • warto wybierać dalsze wagoniki, by nie czuć tak bardzo spalin
  • kolejka dojeżdża do wyznaczonego miejsca (tam przerwa, możliwość kupienia lokalnego jedzenia, napojów, zakupienia upominków). Następnie odbywa się podróż powrotna.

Kolejka wąskotorowa to atrakcja dla koneserów. Może spodobać się małym dzieciom, choć nie jest to pewne. Trzeba bowiem przyznać uczciwie, że jedzie się powoli, trasa jest monotonna, wiedzie przez łąki, pola, wzdłuż strumienia. Może być uważana za nudną. Dla osób, które mają już na koncie kilka bieszczadzkich tras – wręcz rozczarowująca. Atrakcja na pewno relaksująca, niewymagająca dla rodzin z dziećmi, jednak…chyba nic poza tym.

Bieszczadzka Kolejka Leśna

Atrakcję warto polecać na niepogodę, gdy aura nie zachęca do wyjścia w góry. Gdy pogoda jest piękna, chyba lepiej wybrać się na wycieczkę w plener – kwestia bardzo indywidualna. W sezonie można rozważyć zakup biletów online, wcześniej, bo na miejscu jest mnóstwo osób, spore kolejki i bywa, że równie duże zamieszanie.

Bilet dla czterosobowej rodziny – około 100 złotych.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze