Baszta Czarownic Słupsk

Baszta Czarownic to jedna z wizytówek Słupska. Podobnie jak przyległe do niej mury obronne pochodzi z roku 1410-1415. 

W XVII wieku Basztę przebudowano na więzienie, w którym w piwnicy przechowywano kobiety posądzone o czary. Jak wskazują liczne dokumenty historyczne, w Słupsku w tym czasie odbywały się liczne procesy, które niestety kończyły się tragicznie dla wielu kobiet. Wyroki wskazywały na spalenie na stosie. W XIX wieku baszta służyła za magazyn, następnie zaadaptowano ją do celów mieszkalnych, a obecnie jest dostępna dla zwiedzających.

Baszta Czarownic

Baszta Czarownic z zewnątrz

To, czy warto udać się z dzieckiem do Baszty Czarownic to kwestia dyskusyjna. Na pewno zachęca do tego miniaturowy wizerunek czarownicy na dachu baszty. Niekoniecznie jednak warto poświęcić czas na zwiedzenie z powodu mrocznej historii tego miejsca. Decyzja należy do rodzica.

Baszta Czarownic

My udaliśmy się sprawdzić to miejsce pewnego wakacyjnego dnia…i byliśmy jedynymi odwiedzającymi. Powitał nas nieco znudzony pan, który sprzedał nam dwa bilety (dzieci weszły za darmo). Szczerze powiedziawszy to, co zobaczyliśmy w środku rozczarowuje – proste ekspozycje, nierzucające się w oczy, sztuka współczesna. Nie było na czym oka zawiesić. Pan pracujący w baszcie powiedział, że możemy zejść do piwnicy (bardzo strome schody!), by zobaczyć, gdzie przetrzymywano nieszczęsne kobiety.

Baszta Czarownic Słupsk

Baszta Czarownic w środku

Piwnica w żaden sposób nie została do odwiedzin przygotowana. W czasie naszego zwiedzania spełniała funkcję składziku na….miotły. Być może te tematycznie związane są z miejscem, jednak wrażenie ogólne średnie.

Baszta w środku

Baszta w środku

Podsumowując – obiekt udostępniany jest do zwiedzania, ale sam w sobie nie stanowi większej atrakcji. PO fakcie dowiedzieliśmy się dlaczego, tak mało jest informacji na temat tego, co znajduje się w środku baszty.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze