Męczy Cię kaszel w ciąży? Poznaj najlepsze sposoby!

Kaszel w ciąży może bardzo uprzykrzać codzienne funkcjonowanie. Głównie dlatego, że przyszła mama ma ograniczone możliwości wyboru, jeśli chodzi o sposoby leczenia i krótką listę teoretycznie bezpiecznych leków, dostępnych bez recepty. Większość środków, które przynoszą ukojenie w chorobie, nie są polecane w ciąży. Jakie można stosować?

Kaszel w ciąży – najtrudniejszy w leczeniu

Niestety ciąża nie chroni przed chorobami. Również w tym szczególnym okresie trzeba się liczyć z różnymi infekcjami i przykrymi objawami: katarem, podwyższoną temperaturą i kaszlem.

O ile leczenie kataru i obniżanie temperatury w ciąży nie stanowi zazwyczaj większego wyzwania, o tyle z kaszlem jest już trudniej.

Pierwszym problemem, na który napotyka przyszła mama może być wybór odpowiedniego środka.

kaszel w ciąży

Lekarze obawiają się zalecać silniejsze i skuteczniejsze specyfiki, bo ich działanie nie zostało sprawdzone  (z oczywistych względów) na kobietach w ciąży. Co do wielu nie wiadomo, w jakim stopniu przenikają przez łożysko. W konsekwencji na ulotce większości leków widnieje informacja, że nie są one zalecane w ciąży lub ich stosowanie należy skonsultować z lekarzem, co kończy się najczęściej niewykupieniem ich.

Kaszel w ciąży – czy konieczna jest wizyta u lekarza?

Kaszel w ciąży może utrudniać sen i skutecznie pogarszać samopoczucie. Często przyszłe mamy, zwłaszcza przy mocnym kaszlu, obawiają się, że może on grozić dziecku. Gdy dodatkowo odczuwają ból brzucha, spowodowany kaszlem, stres rośnie. W zaawansowanej ciąży obawiają się skutków w postaci przedwczesnych skurczów macicy.

Wszystkie te obawy warto omówić z ginekologiem lub internistą. Z doświadczeń przyszłych mam wynika, że lepiej skonsultować się z tym pierwszym, bo lekarze pierwszego kontaktu często po prostu obawiają się leczyć przyszłe mamy.

Co na kaszel w ciąży?

Na kaszel w ciąży sprawdza się również trochę wyższe układanie do snu, jak również dbanie o odpowiednią wilgotność powietrza w sypialni.

Czego na pewno nie możesz zażywać?

Lista zabronionych leków jest długa. Oto kilka ze znanych środków, których nie powinnaś stosować w ciąży:

  • aspiryna,
  • ibuprofen,
  • Gripex,
  • Cholinex, Strepsils.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Kobieta, żona, matka. Po krótkim zastanowieniu - właśnie w takiej kolejności. Nie lubi przesady oraz forsowania tylko jednego trendu w wychowaniu.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.