Masz niskie ciśnienie w ciąży? Przeczytaj!

Wiele przyszłych mam nie ma świadomości, że ciąża może wpływać na wartość ciśnienia krwi. Jeśli nawet posiadają tego typu informacje, to są zdania, że podczas ciąży ciśnienie krwi wzrasta, prowadząc do nadciśnienia. Tymczasem niskie ciśnienie w ciąży wcale nie jest rzadkością. 

Jak je rozpoznać i jak sobie z nim radzić?

Dlaczego ciąża wpływa na ciśnienie krwi?

Ciąża pociąga za sobą daleko idące rewolucje. Przede wszystkim dochodzi do zmian hormonalnych, zwłaszcza wzrostu wydzielania progesteronu, co ma wpływ na działanie układu krążenia, bezpośrednio oddziałując na ściany naczyń krwionośnych.

Już w pierwszym trymestrze dochodzi do wzrostu objętości krwi tłoczonej przez naczynia krwionośne, proces ten przebiega jeszcze dynamiczniej w drugim trymestrze. Znaczne zwiększenie objętości osocza wpływa na zmniejszenie stężenia hemoglobiny i fizjologiczną niedokrwistość.

Niskie ciśnienie w ciąży: przyczyny

Ciśnienie krwi w ciąży zaczyna spadać już w pierwszym trymestrze i zazwyczaj osiąga najniższe wartości w drugim. Jednak już w trzecim trymestrze u większości kobiet wzrasta i tuż przed porodem osiąga poziom sprzed ciąży.

niskie ciśnienie w ciąży

Najczęstsze objawy niskiego ciśnienia krwi to pojawiające się zawroty głowy, uczucie osłabienia i omdlenia, które szczególnie często pojawiają się w trakcie szybkiej zmiany pozycji, gwałtownego wstawania, a także w trakcie długotrwałej pozycji stojącej. Czasami pojawia się senność, szumy w uszach, kłopoty z koncentracją.

U niektórych kobiet niskie ciśnienie w ciąży może występować stałe. Zazwyczaj dzieje się tak u pań, które niedociśnienie dziedziczą.

Kiedy można mówić, że ciśnienie w ciąży jest niskie?

O niskim ciśnieniu krwi zazwyczaj mówi się, gdy jego wartość spada poniżej 90/60 mmHg. Konsekwencją niskiego ciśnienia krwi jest słabe zaopatrzenie tkanek i organów wewnętrznych w tlen i substancje odżywcze.

Czy niskie ciśnienie w ciąży jest niebezpieczne?

Niskie ciśnienie krwi, w przeciwieństwie do wysokiego, nie jest groźne. Wiąże się z dyskomfortem, osłabieniem poczucia satysfakcji, jednak nie stanowi zagrożenia dla matki czy dziecka, zazwyczaj nie wymaga też leczenia.

Trzeba jednak pamiętać o tym, by nie przeciążać organizmu i uważać szczególnie w ciąży, by nie doszło do omdlenia, zwłaszcza poza domem. Złe samopoczucie powinno zmotywować do przyjęcia takiej pozycji, by zapewnić bezpieczeństwo sobie i dziecku.

Gdy masz niskie ciśnienie krwi w ciąży, pamiętaj o tych zasadach

  • przyjmuj ponad 2 litry płynów dziennie,
  • po obudzeniu nie wstawaj gwałtownie, poleż chwilę,
  • unikaj dusznych małych pomieszczeń,
  • pamiętaj o ruchu, zwłaszcza na świeżym powietrzu – aktywność fizyczna podnosi ciśnienie krwi,
  • usiądź lub połóż się, gdy czujesz się słabo, by uniknąć skutków ewentualnego upadku,
  • leż na lewym boku, by zwiększyć dopływ krwi do serca,
  • staraj się możliwie dużo odpoczywać.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.