Maść majerankowa – kiedy stosować?

Maść majerankowa jest w pełni naturalnym lekiem roślinnym, znanym z właściwości przeciwbakteryjnych, przeciwzapalnych oraz ściągających. Ze względu na niezwykle prosty skład i praktycznie brak skutków ubocznych, preparat może być z powodzeniem stosowany u niemowląt, dzieci, a nawet kobiet w ciąży. Kiedy i przy jakich dolegliwościach, warto więc sięgnąć po maść majerankową?

Maść majerankowa

Czym jest maść majerankowa?

Maść z majeranku to ogólnie dostępny roślinny lek, przeznaczony do stosowania zewnętrznego. W składzie smarowidła znajdują się wyłącznie ekstrakty z ziela majeranku oraz wazelina i olejki eteryczne, które pełnią rolę substancji pomocniczych. Zawarte w produkcie składniki aktywne wyróżniają się działaniem przeciwbakteryjnym, antysceptycznym, przeciwwirusowym i przeciwzapalnym, dzięki czemu efektywnie wspierają leczenie przy przeziębieniu bądź grypie. Maść może być też wykorzystywana u alergików oraz osób z bardzo wrażliwą skórą. Dodatkowo niemal brak skutków ubocznych sprawia, że preparat nadaje się do dłuższego stosowania, również u dzieci. Sporadycznie u niektórych pacjentów mogą pojawić się tymczasowe zmiany pigmentacji skóry. Unikanie oddziaływania słońca na smarowane partie skóry zazwyczaj skutecznie zapobiega jednak temu zjawisku.

Maść majerankowa – jak działa?

Maść majerankową cechuje wyjątkowo szerokie zastosowanie, przez co wykazuje dużą skuteczność na wiele uciążliwych dolegliwości. Znajdujące się w preparacie olejki eteryczne i ekstrakty z majeranku przede wszystkim działają przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie. Ponadto znakomicie uszczelniają oraz wzmacniają naczynia krwionośne, zapobiegają nadmiernemu łuszczeniu się skóry, przyśpieszają gojenie uszkodzonego naskórka, a także łagodnie ściągają błonę śluzową. Okażą się również pomocne przy niwelowaniu wpływu drobnoustrojów odpowiedzialnych za nieżyt nosa. Maść majerankową można też stosować przy trudno gojących się ranach, owrzodzeniach, odparzeniach bądź ukąszeniach owadów. 

Kiedy stosować maść z majeranku?

Smarowanie określonych obszarów skóry maścią majerankową okaże się szczególnie przydatne przy:

Maść majerankowa przeznaczona jest wyłącznie do stosowania zewnętrznego. Lek aplikuje się bezpośrednio na skórę i pozostawia, aż do całkowitego wchłonięcia.

Maść majerankowa u niemowląt i dzieci

Maść z majeranku bardzo często stosowana jest u dzieci i niemowląt, zwłaszcza przy leczeniu kataru, nieżytu górnych dróg oddechowych oraz przeziębienia. Młodsze pociechy borykające się z katarem mogą mieć bowiem poważne trudności z oddychaniem czy głębokim zaśnięciem.

Aby chociaż w pewnym stopniu ulżyć maluszkowi w męczącej dolegliwości, warto spróbować zastosować maść majerankową. Należy tylko delikatnie posmarować preparatem skórę dziecka w okolicach otworów nosowych, jednocześnie pamiętając, aby aplikować produkt tylko od zewnątrz. Dla zwiększenia skuteczności działania maści zabieg trzeba powtarzać kilka razy dziennie, nawet do 10 razy na dobę.

Antybakteryjne właściwości leku powinny pomóc ściągnąć błonę śluzową, udrożnić aparat oddechowy i wyeliminować nieżyt noska.

Maść majerankowa okaże się również przydatna na dziecięce rany lub otarcia. Dzięki antyseptycznemu działaniu efektywnie przyśpieszy proces gojenia się naskórka, a także zapobiegnie zakażeniu.

Maść majerankowa jest całkowicie bezpieczna, przez co może być stosowana zarówno u dorosłych, jak i dzieci. Mimo, iż preparat jest ogólnie dostępny bez recepty to warto spróbować samodzielnie przygotować go w domu. Wystarczy jedynie utrzeć majeranek i dodać do niego masło lub wazelinę, dokładnie wymieszać na jednolitą masę, a następnie pozostawić na całą noc pod przykryciem. Przyrządzoną w ten sposób maść majerankową najlepiej przechowywać w lodówce i wykorzystywać leczniczo według potrzeb.

Bibliografia:
Góra J., Lis A., Najcenniejsze olejki eteryczne, UMK, Toruń 2007.Nowak K., Ogonowski J., Olejek majerankowy, jego charakterystyka i zastosowanie, Chemik 2010, 64, 7-8, 539-548.Nowicka-Zuchowska A., Zuchowski A., Leczenie przeziębienia i grypy u dzieci, Lek w Polsce 2019, vol. 29, nr 11/12.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*