Przyszła mama wielu rzeczy nie powinna robić. Co do kilku czynności istnieje zgodność, przykładem jest: picie alkoholu, palenie papierosów – kategorycznie zabronione. Istnieją jednak tematy, które nadal budzą kontrowersje – chociażby farbowanie włosów w ciąży, noszenie soczewek, czy właśnie tytułowy masaż w ciąży. Czy przyszła mama może korzystać z dobrodziejstw masowania?
Okazuje się, że tak, jednak pod pewnymi warunkami.
Masaż w ciąży – dla kogo to niedobry pomysł?
Eksperci, lekarze, a nawet same kobiety w ciąży mają mieszane uczucia co do tematu masowania w ciąży. Niektórzy, ci bardziej ostrożni i asekuranci są zdania, że lepiej nie ryzykować. Wychodzą z założenia, że rzeczy, bez których kobieta w ciąży może się obejść, powinny zostać poza jej zasięgiem. Masaż w ciąży uznawany jest przez nich za zbędny luksus i niepotrzebne ryzyko. Niestety nie bierze się pod uwagę jego leczniczego i relaksującego charakteru. Tymczasem wystarczy zachować środki ostrożności, by korzystać z zalet, jakie kryje masowanie. Odpowiednio dobrany masaż nie stanowi zagrożenia.
Masaż w ciąży – dlaczego warto?
Masaż w ciąży ma wiele korzyści. Pozwala:
- na poprawę wyglądu,
- lepsze samopoczucie, relaks, uspokojenie,
- piękniejszy wygląd,
- poprawia krążenie,
- zapobiega rozstępom,
- łagodzi bóle kręgosłupa,
- zapobiega obrzękom,
- zmniejsza opuchliznę nóg,
- minimalizuje przykry dyskomfort.
Kiedy należy zrezygnować z masażu w ciąży?
Niestety nie każda mama może korzystać z masażu w ciąży. Przeciwwskazaniem są:
- wczesna ciąża (z masażu można skorzystać po 12 tygodniu ciąży),
- późna ciąża (miesiąc i później przed wyznaczonym terminem),
- ciąże zagrożone,
- ciąże mnogie,
- ostre stany zapalne,
- krwawienia z pochwy,
- nadciśnienie tętnicze,
- choroby serca,
- choroba nerek, trzustki,
- zatrucie ciążowe,
- cukrzyca,
- anemia
- przodujące łożysko, przedwczesne odklejanie łożyska.
Konieczne pozwolenie od ginekologa
By skorzystać z zalet masażu w ciąży, konieczne jest zezwolenie ginekologa. Należy udać się do gabinetu, w którym pracuje osoba mająca wiedzę na temat fizjologii i patologii ciąży, posiadająca również umiejętności masowania kobiet w ciąży.
W ciąży wykonuje się wyłącznie masaż klasyczny. W ten sposób można masować plecy, stopy, nogi, ale również twarz. Do zabiegu używa się zazwyczaj delikatnych naturalnych olejków – migdałowego czy kokosowego.
Masaż w ciąży wygląda trochę inaczej niż u innych kobiet – przyszła mama kładzie się na plecach lub na boku, często wykonuje się również masaże na krześle. Masaże przy użyciu dodatkowych urządzeń są odradzane.
Przed oddaniem się w ręce masażysty wykonuje się zazwyczaj pomiar ciśnienia krwi, podobnie tuż po zabiegu (jego wartość nie powinna przekraczać 140/90 mmHg). Specjalista powinien zapoznać się również z wynikami ciężarnej i zachować szczególną ostrożność w trakcie zabiegu.
bałabym się skorzystać…