Masaż noworodka – sposób na kolki i dobre samopoczucie maluszka

Masaż noworodka, mimo wielu przeprowadzonych badań na temat jego wpływu na rozwój dzieci, jest nadal niewystarczająco doceniany. Tymczasem powtarzany każdego dnia pozwala osiągnąć mnóstwo korzyści, dlatego nie warto z niego tak łatwo rezygnować.

Przeczytaj, jak bezpiecznie masować noworodka i na co koniecznie zwrócić uwagę przed wprowadzeniem tego rytuału w codzienne życie.

Masaż noworodka to długa lista korzyści

Nie musisz czekać aż dziecko skończy miesiąc, czy niemowlak będzie jeszcze większy. Masować warto już noworodka od pierwszych dni życia. Nie ma obawy, że w ten sposób można zrobić maluszkowi krzywdę. Spokojne podejście i poznanie pewnych zasad pozwala czerpać same korzyści z codziennego masażu, a jest ich naprawdę sporo. Oto kilka z nich:

  • Codzienny rytualny masaż noworodka to świetny sposób na budowanie więzi z dzieckiem,
  • Badania wykazały, że masaż korzystnie wpływa na sen dziecka,
  • Zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia kolek i zaparć,
  • Uspokaja i relaksuje dziecko,
  • Może wzmacniać układ odporności dziecka,
  • Wspiera rozwój emocjonalny dziecka,
  • Daje poczucie bezpieczeństwa,
  • Dziecko systematycznie masowane ma większą świadomość swojego ciała,
  • Korzystnie wpływa na zdolności motoryczne i rozwój intelektualny,
  • Pozytywnie oddziałuje na skórę dziecka.

masaż noworodka

Jak masować noworodka?

Zanim rozpoczniesz masowanie noworodka, sięgnij po naturalny olejek do skóry lub oliwkę i zrób test na niewielkim obszarze skóry. Wystarczy odczekać dzień lub dwa, jeśli na skórze nie pojawi się podrażnienie, można uznać, że kosmetyk jest bezpieczny.

Warto wybrać odpowiedni moment, kiedy dziecko jest najedzone (ale nie od razu po posiłku, około pół godziny po jego skończeniu) i w dobrym nastroju (nie jest zmęczone). Kładziemy maluszka na miękki kocyk lub ręcznik, ściągamy ubranka i pieluszkę. Maluszek powinien leżeć na pleckach, jeśli jest spokojny, nie popłakuje, nie wykonuje gwałtownych ruchów, możemy przystąpić do masowania.

Zadbajmy o dobry nastrój i spokój. Dziecko od razu wyczuje samopoczucie rodzica, dlatego to ważne, by nie przenosić na noworodka nieprzyjemnych uczuć. Dłonie rodzica powinny być czyste i ciepłe. Zwilżone oliwką do masażu sprawią, że masaż dla dziecka będzie zdecydowanie przyjemniejszy.

Poniżej film z krótką instrukcją pokazującą, jak masować noworodka

 

 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.