Masaż krocza – przygotowanie do porodu naturalnego

Przygotowanie do porodu naturalnego warto zacząć od pierwszych dni ciąży. Za szybko? Tak myślisz? Zatem przeczytaj! Systematyczne zdobywanie wiedzy na temat ciąży i porodu, jak również przygotowywanie ciała do tego ważnego wydarzenia pozwala uniknąć wielu komplikacji. Daje pewność siebie oraz ułatwia radzenie sobie z trudnymi emocjami w kulminacyjnym momencie wydawania na świat dziecka.

W planie przygotowania do porodu warto uwzględnić masaż krocza. Ten dobrze przeprowadzać systematycznie w trzecim trymestrze, najlepiej codziennie, bo masaż krocza stanowi świetny trening dla mięśni i relaks dla tkanek, co pozwala uniknąć nacinania krocza i konsekwencji z tym związanych.

Masaż krocza – od kiedy?

infekcje-intymne-w-ciazy

Masaż krocza warto rozpocząć od 34 tygodnia ciąży i kontynuować aż do porodu.

Każdego dnia warto poświęcić na masaż około 5-10 minut.

Po co wykonywać masaż krocza?

Masaż krocza każda przyszła mama może przeprowadzać samodzielnie w domu. Dzięki temu prostemu zabiegowi można:

  • uelastycznić i zmiękczyć tkanki,
  • skóra i tkanki stają się bardziej podatne na rozciąganie,
  • mięśnie łatwiej rozciągają się.

Masaż krocza – instrukcja

Masaż krocza można wykonać w każdej pozycji – na siedząco, leżąco, w klęku. Wystarczy jedną nogę lekko odgiąć ku boku, by ułatwić sobie dostęp do masowanego obszaru.

Do masażu możemy użyć ulubionych olejków – migdałowego, z dziurawca, jojoba, awokado.

Jednym palcem należy nanieść olejek na obszar wejścia do pochwy i na wargi sromowe i wykonywać delikatne okrężne ruchy naokoło pochwy. Unikamy dotykania cewki moczowej, by nie doprowadzić do zakażenia. Kolejnego dnia próbujemy masować wejście do pochwy dwoma palcami, następnie trzema, by dość do czterech palców, co pozwoli nam na przygotowanie pochwy do otwarcia się w trakcie porodu na szerokość około 2/3 główki dziecka.

Do masażu możesz użyć również kciuki, które wprowadzone do pochwy na głębokość około 3 centymetrów powinny lekko rozciągać pochwę na wszystkie strony.

Każdy dyskomfort w trakcie masażu – pieczenie, ból – powinien skłonić nas do przerwania wykonywanej czynności. Masażu nie powinno się wykonywać w trakcie infekcji pochwy (przeczytaj, jak radzić sobie z grzybicą pochwy w ciąży).

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jestem mamą. Normalną, nie wpatrzoną przez cały dzień w dziecko, ale myślącą o prawdziwym dobru całej rodziny. Uczę się, jak kochać siebie i innych. Wiem, że mogę to osiągnąć jedynie wtedy, kiedy będę łączyć kilka ról.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.