Marsz alergiczny – skutkiem nieleczonej alergii?

Alergia dotyka coraz większą populację dzieci zaraz po urodzeniu. Niejednokrotnie udaje nam się zaobserwować pierwsze objawy alergii, następnie odnaleźć alergen i zastosować leczenie. I gdy jesteśmy pewni, że problem nie dotyczy już naszego dziecka, pojawia się alergia w innej postaci.

Czy jeśli mamy wygraną walkę z jedną alergią, możemy być spokojni, że nasze dziecko już alergikiem nie jest? Niestety nie, ponieważ wyleczenie nawet pierwszych objawów alergii, może przeobrazić się jej inną postać, powodując tzw. marsz alergiczny.

Marsz alergiczny co to takiego?

allergy_385x261Marsz alergiczny inaczej zwanym atopowym jest to rozwój i ewoluowanie alergii wraz z dorastaniem pacjenta. Polega to na tym, że alergia u dziecka może przyjmować różne postaci (np. wysypka od zjedzenia pomidora), zaś wraz z jego dorastaniem może przeistoczyć się w inną alergię (np. wziewną na pyłki traw). Jest to swoisty sposób rozwoju alergii, zwłaszcza tej nieleczonej, dlatego tak ważna jest wczesna diagnoza. W trakcie marszu alergicznego bardzo ważna jest również obserwacja chorego tak, by wykluczyć lub w porę zdiagnozować ewentualne alergeny.

Jak rozpoznać marsz alergiczny?

Zwykle (choć nie zawsze) marsz alergiczny zaczyna się (ok 1 miesiąca życia) od problemów z przewodem pokarmowym, niemowlę cierpi na kolki, wzdęcia, biegunki, ulewanie. Te pierwsze objawy alergii najłatwiej jest zidentyfikować, gdyż dziecko jeszcze nie przyjmuje pokarmów stałych (uczulenie na mleko), choć problem zwykle zaostrza się, gdy zaczynamy rozszerzać dietę (np.uczulenia na jaja, seler,owoce pestkowe).

Wraz z wiekiem ( 3-4 miesiąc życia) u dziecka pojawiają się problemy skórne, wysypki, zaczerwienienia, suchość skóry i pierwsze objawy atopowego zapalenia skóry (AZS). Często alergie skórne są spowodowane przyjmowaniem alergenów w pokarmie, używaniem kosmetyków, związkach występujących w wodzie czy choćby w otoczeniu chorego.

Pocieszającym staje się fakt, że spora ilość osób zmagających się z alergiami skórnymi po prostu z nich wyrasta , alergia całkowicie ustaje lub staje się bardzo łagodna. Choć niestety bywa i tak, że się zaostrza przyjmując inne formy. U dzieci około 3 roku życia często zaczyna nasilać się alergia pokarmowa w postaci problemów z układem pokarmowym, maluch skarży się na bóle brzucha, biegunki, pojawiają się wymioty.

Dziecko w tym wieku zaczyna spożywać produkty „dorosłe”, co dodatkowo utrudnia odnalezienie alergenu, pośród tak różnorodnego pokarmu. Kolejnym etapem marszu alergicznego, jakiego można się spodziewać są dolegliwości układu oddechowego. Dziecko cierpi na alergiczny katar, kaszel, duszności, zapalenie ucha i oskrzeli, mogą pojawić się również pierwsze objawy astmy.

Marsz alergiczny nie musi wystąpić u każdego dziecka, które cierpi na alergię w takiej kolejności, jednak taka jest najczęściej spotykana, choć reguły nie ma. Alergia może przyjmować różne postacie i tak samo jej przebieg może nastąpić w różnej kolejności.

Jak nie dopuścić do rozwoju marszu alergicznego?

Aby nie dopuścić do rozwoju i ewaluowania alergii, trzeba jak najwcześniej zapobiegać jej, a jeśli się pojawi, już na początku rozpocząć systematyczne leczenie. Tylko unikanie alergenów i odpowiednio dobrane leczenie, jakie zastosuje lekarz, daje nam możliwość zmniejszenia prawdopodobieństwa dalszego rozwoju alergii. Dlatego, jak wspomniałam wcześniej, tak ważne jest odnalezienie alergenu i zastosowanie odpowiedniego leczenia.

Alergia nieleczona może spowodować, że alergenów będzie przybywać, a tym samym więcej narządów u człowieka będzie narażonych na procesy zapalne. Dodatkowo możemy zadbać, by dziecko już od małego unikało tych najbardziej szkodliwych i potencjalnych alergenów. Z diety warto wyeliminować potencjalne alergeny (np.orzechy, żywność mocno przetworzoną), unikać alergenów wziewnych (np. kurz, sierść zwierząt, pyłków) a także dbać o korzystne środowisko, jakim otacza się maluch : unikać dymu tytoniowego, zanieczyszczeń powietrza, sztucznych barwników i konserwantów w kosmetykach, zapewnić odpowiednie miejsce do spania (kołdra i poduszka dla alergika).

Ważne, by już przy pierwszych pojawiających się symptomach sugerujących alergię od razu rozpocząć leczenie i nie dopuścić do jej rozwoju.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Wioleta 30-letnia mama trzyletniego Wojtusia. Absolwentka studiów pedagogicznych. Z zamiłowaniem pochłania wszelką wiedzę na temat wychowywania dzieci, gotowania oraz dziedzin kosmetyki. Zagorzała zwolenniczka karmienia piersią i jak najczęstszego chwalenia dzieci. Wyznaje zasadę: "Słuchaj dobrych rad, ale postępuj zgodnie z matczynym instynktem".

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

  1. monika06 monika06

    ciesze sie, ze poruszylas ten wazny temat, tak od poczatku, jestem mama alergika, u ktorego w sumie dosc pozno bo ok10 miesiaca lekarz podejrzewal alergie, co pozniej stalo sie faktem, szczerze mowiac, gdybym wczesniej wiedziala,ze te objawy(suchosc skory przede wszystkim oraz zaparcia i bole brzuszka) moga swiadczyc o alergii napewno wczesniej bym chciala temu zapobiec, a w tej chwili mamy ten tzw marsz alergiczny i poki co konca nie widzac;( dziala na zasadzie-cytrusy juz nie uczulaja, ale jablka zaczely! koszmar jakis, ciekawe co nastepne?

  2. Alicja Alicja

    u nas również wyszła alergia na mleko krowie oraz jajka i sierść psa i chomika. Pani doktor wytłumaczyła nam co to jest marsz alergiczny i do czego prowadzi nieleczenie alergii. Myślę, że ani rodzice ani nawet lekarze pediatrzy często nie zauważają sygnałów, które wysyła organizm i leczą antybiotykami zamiast zrobić testy na alergie. a czasem wystarczy usiąść i zapisać kiedy dziecko choruje, sprawdzić czy w tym okresie nic nie pyli itp.