Mama jest zdecydowanie jedną z najważniejszych osób w życiu dziecka. Nic więc dziwnego, że rozwijający się maluch chce przebywać ze swoją rodzicielką jak największą ilość czasu. Na pewnym etapie wychowania bardzo często dochodzi jednak do sytuacji, kiedy pociecha nie odstępuje matki na krok, a każda próba jakiejkolwiek seperacji kończy się frustracją, płaczem i atakiem paniki dziecka. Tego typu zjawisko powszechnie nazywane jest mamozą. Na czym dokładnie polega mamoza i jakie są jej objawy?
Mamoza – co to właściwie jest?
Mamoza to potocznie używane określenie, które oznacza tymczasowe uzależnienie dziecka od mamy. Maluch nie jest wtedy w stanie nawet na chwilę opuścić rodzicielki, przez co kobieta nie może znaleźć chwili dla siebie. W takim okresie pociecha chce przebywać tylko z matką, a towarzystwo taty czy dziadków staje się zupełnie bez znaczenia. Nawet krótkotrwała nieobecność mamy (np. pójście do łazienki) wiąże się dla dziecka z ogromnym lękiem, co często doprowadza do histerii, krzyków i wybuchów płaczu.
Mamoza zazwyczaj objawia się pomiędzy 1. a 3. rokiem życia. Rzadziej występuje u starszych pociech w wieku od 3. do 5. lat. Zjawisko przeważnie znika samoistnie wraz z rozwojem malca, pójściem do żłobka lub przedszkola bądź poprzez zbudowanie więzi z tatą oraz dziadkami. W niektórych przypadkach mamoza może jednak prowadzić do rozwinięcia się lęku separacyjnego, który zostaje z dzieckiem na dłużej.
Jakie są najczęstsze objawy mamozy?
Uzależnienie dziecka od obecności mamy po czasie staje się dla kobiety wyjątkowo uciążliwe, bowiem nie może ona spędzić nawet chwili w samotności. Chociaż maluszki od urodzenia odczuwają naturalną potrzebę kontaktu z rodzicami, to w tej sytuacji przybiera już ona skrajną formę. Zjawisko to negatywnie wpływa na atmosferę w domu, jednocześnie doprowadzając do frustracji, napięcia i stresu w codziennych relacjach.
Po czym poznać, że mamy do czynienia z mamozą?
Przede wszystkim po tym, że dziecko nie chce opuścić mamy na krok. Jest obok przy sprzątaniu, zmywaniu, gotowaniu, próbie odpoczynku czy wizycie w toalecie. Tak silne uzależnienie od obecności rodzicielki powoduje, że kobieta ma ogromne trudności z wykonaniem większości obowiązków, nie wspominając już o jakimkolwiek relaksie. Dziecko przechodzące etap mamozy pragnie towarzyszyć mamie we wszystkich czynnościach i w każdym miejscu. Jakakolwiek próba opuszczenia malca, nawet przejście do innego pokoju od razu wywołuje u niego atak paniki, smutek, czy histerię. Pociecha może uderzać w zamknięte drzwi, lamentować, ciągle nałowywać matkę lub krzyczeć. Bardzo często dochodzą do tego również objawy somatyczne, w tym ból brzucha, biegunka, brak apetytu, kołatanie serca, koszmary nocne czy bezsenność.
Jak odróżnić mamozę od zwykłej potrzeby kontaktu?
Nie każda potrzeba kontaktu z mamą od razu stanowi objaw mamozy. Bliskość i chęć nawiązywania więzi z rodzicem jest bowiem niezwykle ważna dla prawidłowego rozwoju malca. Dziecko, które wykazuje zwykłą potrzebę przebywania z matką zazwyczaj, co jakiś czas sprawdza, czy mama znajduje się w pobliżu, ale nie ma to przy tym przesadzonego charakteru. Może więc na przykład w trakcie zabawy, od czasu do czasu przybiegać do kobiety, aby coś jej pokazać, powiedzieć, czy podzielić się przemyśleniami. Często takie maluchy przychodzą również po prostu, żeby się przytulić i dotknąć rodzicielki. Po krótkiej chwili wzajemnego kontaktu pociechy wracają jednak do swoich zajęć, zdając sobie sprawę, że mama cały czas znajduje się w pobliżu, więc nic złego się nie stanie. W przypadku mamozy opuszczenie rodzicielki jest dla dziecka praktycznie niemożliwe do wykonania, a zachowanie malca podszyte zostaje głównie własnymi obawami i lękami.
Mamoza ma przejściowy charakter i mija wraz z następnym skokiem rozwojowym malca. Chociaż samo zjawisko może okazać się bardzo męczące zarówno dla mamy, jak i całej rodziny to zazwyczaj nie pozostaje nic innego, jak po prostu je przeczekać. W skrajnych sytuacjach zdarza się jednak, że lęki dziecka są na tyle nasilone, że niezbędna okaże się pomoc psychologa lub terapeuty.
Komentarze