Mamo, tato, ząb mi się ukruszył, czyli urazy zębów u dzieci

Żywe srebro, wszędzie go pełno. Próbuje swoich sił w bieganiu, podskakiwaniu, wspinaniu się. Chce sięgnąć wszędzie, gdzie tylko da radę. Nic dziwnego, że w takiej sytuacji nietrudno o upadek oraz uszkodzenie zęba poprzez jego ukruszenie, ułamanie czy wybicie.

Nie musi być jednak aż tak „dramatycznie”, a uszkodzenie ząbka może ujawnić się z czasem, gdy już nikt nie pamięta o niefortunnym, teoretycznie mało groźnym uderzeniu. Po kilku dniach czy tygodniach jeden z białych ząbków po prostu może szarzeć i wyraźnie odznaczać się na tle pozostałych…co sugeruje jego martwicę, również skutek wcześniejszego urazu.

Jak radzić sobie w każdej z powyższych sytuacji?

Urazy zębów u dzieci

urazy-zebowOkolica twarzy jest bardzo delikatna. Niestety u dzieci często ulega uszkodzeniom, na skutek upadków i niekiedy może to prowadzić do urazu zębów. Czasami wystarczy niefortunne uderzenie klockiem, plastikową butelką czy też upadek w trakcie wspinania się po drabinkach na placu zabaw.

Zęby mleczne uszkadzają się u dzieci najczęściej między 2 a 3 rokiem życia, a zęby stałe między 9 a 11. Zazwyczaj urazom ulegają jedynki i dwójki.

Uraz zęba – co robić?

Gdy dziecko się przewróciło lub na skutek bójki z ust płynie krew, trzeba zachować spokój. Podstawa to ustalenie, co się stało i czy konieczna jest natychmiastowa pomoc dentysty. W pierwszej kolejności przemywamy usta wodą i próbujemy zatamować krwawienie. Następnie należy przyjrzeć się zębom – oceniając, czy wszystkie są, czy są całe i znajdują się na swoich miejscach.

Ukruszony ząb u dziecka – co robić?

Każde ukruszenie zęba warto pokazać dentyście. Szczególnie jeśli wiemy, jak doszło do zmiany w uzębieniu. Jeśli ukruszenie jest niewielkie, zazwyczaj, by niepotrzebnie nie stresować maluszka, ząbków się nie piłuje i nie wyrównuje, jednak dużo zależy od indywidualnego przypadku.

Wybity/zwichnięty ząbek

Jeśli na skutek upadku ząb zmieni pozycję, w wielu przypadkach można go ustawić w odpowiedniej pozycji. Trzeba jednak działać szybko i zdecydowanie. Niestety istnieje ryzyko, że podczas takiego zabiegu ząb straci wiązanie i wypadnie.

Często mówi się również o zwichnięciu zęba, czyli przemieszczeniu i uszkodzeniu systemu wiązadeł i naczyń krwionośnych w zębodole. Ząb taki, jeśli jest w zębodole, można ustawić w pozycji wyjściowej i zszynować z zębami sąsiednimi lub zostawić do samoistnego powrotu do pozycji wyjściowej.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Kobieta, żona, matka. Po krótkim zastanowieniu - właśnie w takiej kolejności. Nie lubi przesady oraz forsowania tylko jednego trendu w wychowaniu.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. Pauli Pauli

  A pomyśleć, że kiedyś uważano, że mleczaków się nie leczy ;)

 2. Judojad Judojad

  oby się nie musiały przydać te wskazówki :)

 3. ola ola

  Kurcze nie wiedziałam o tym, ale warto wiedzieć, skoro trzeba działać szybko i dużo zależy, jak widzę od trzeźwej reakcji rodzica

 4. Nati200 Nati200

  Niestety bardzo na czasie ten artykuł, mieliśmy spotkanie 1 stopnia z betonem, dzieki bogu zeby dalo sie uratowac :///

 5. Bezradna Bezradna

  Witam. Proszę o pomoc dziś córeczka się przewróciła na usta miała w tym czasie w buzi smoczek który aż przegryzla podczas upadku miejsce miało w domu w biegała do kuchni i się przewróciła. Sytuacja wygląda tak, że naderwala kawałeczek wędzidla nad jedynkami i z tego miejsca leciała krew oraz umalala kawałek prawej jedynki ale nie przy dziąśle tylko tak od połowy i w bok kawałeczek odłamlal jej się ząb się nie rusza jest na swoim miejsce tylko te wedzidlo się naderwalo. Po upadku płakała około 3 minut i później była spokojna jadła ładnie i piła. Teraz spi . Mam pytanie czy jest konieczne iść do stomatologa z tym ulamaniem . Ma półtora roczku dopiero a nie chce żeby się stresowala tym bardziej ze nawet pediatra ma zawsze problem żeby dala się zbadać. Proszę o pomoc co robic

 6. Mama Mama

  Idealny przedział wiekowy córka ukończone lat 9 już drugi raz nadkruszyla przedn8a stała jedynke:(