Malowanie po numerkach – świetna rozrywka dla dorosłych i dzieci?

Malowanie po numerach jest coraz chętniej wybieraną rozrywką zarówno przez dzieci, jak i dorosłych. Dzięki tej formie artystycznej można bowiem stworzyć zachwycające dzieło, nawet jeśli nie posiadamy większych zdolności malarskich. Dodatkowo tego rodzaju aktywność efektywnie uspokaja umysł, poprawia koncentrację, usprawnia zdolności motoryczne, a także znakomicie wspiera pracę mózgu. Na czym dokładnie polega malowanie po numerkach i dlaczego jest to świetna zabawa dla każdego?

Malowanie po numerkach

Czym jest malowanie po numerach?

Malowanie po numerach to jedna z form rękodzieła artystycznego. Tego typu sztuka opiera się na malowaniu akrylami po specjalnie wyznaczonych miejscach, które określone są numerami na kartonie.

Do zestawu dołączone są również ponumerowane farby, co zdecydowanie ułatwia dobór odpowiednich kolorów do danych obszarów obrazu. Dzięki takiemu rozwiązaniu można więc stworzyć pełnowartościowy obraz stanowiący piękną pamiątkę bądź ozdobę domu. Warto również zauważyć, że malowanie po numerach jest rozrywką przeznaczoną dla każdej grupy wiekowej. Poszczególne dzieła dostosowywane są bowiem do wieku malarza oraz stopnia jego zaawansowania. Ponadto można wybierać spośród mniejszych i większych form o różnorodnej tematyce. Najmłodszym dedykowane są głównie projekty nawiązujące do bajek, zwierzątek czy zabawek. Z kolei dorośli mogą zdecydować się na namalowanie pejzażu, natury, panoramy miasta, a nawet rekonstrukcji słynnego dzieła malarskiego.

Dlaczego warto malować po numerach?

Malowanie po numerach jest przede wszystkim doskonałą rozrywką oraz oryginalną formą spędzenia wolnego czasu. Regularne poruszanie pędzlem pomaga się zrelaksować, wyciszyć, uspokoić i odstresować. Potrzeba koncentracji na wykonywaniu określonego zadania pozwala znacząco obniżyć lęk czy niepokój. Dodatkowo taka rozrywka w dużym stopniu uczy precyzji, dokładności oraz zwracania uwagi na detale. Znakomicie rozwija wyobraźnię i wspiera przestrzenne myślenie. Malowanie po numerach aktywnie stymuluje także obie półkule mózgu. W lewej uaktywnia logiczne i racjonalne myślenie, zaś w prawej pobudza kreatywność oraz uwalnia emocje. Malowanie doskonale wspiera również logiczne myślenie, uczy efektywniejszego skupienia uwagi na danej czynności i pozwala utrzymać wyższy poziom produktywności. Samodzielne namalowanie obrazu pomaga także doznać uczucia spełnienia. Radość z dokonywanych postępów wywiera pozytywne emocje, buduje pewność siebie oraz uczy doceniania własnych umiejętności.

Co daje dzieciom malowanie po numerach?

Wbrew pozorom malowanie po numerach to czynność, która w dużym stopniu wpływa na prawidłowy rozwój dziecka. Przede wszystkim pomaga pociechom w nabyciu umiejętności motorycznych oraz świetnie wspiera koordynację na linii ręka-oko. Stanowi również doskonałe ćwiczenie precyzyjności ruchów dłoni, nadgarstka oraz palców. Malowanie znakomicie stymuluje analizatory wzrokowe, ruchowe, a także mięśniowo-dotykowe.

Zestawy do malowania dla dzieci pomagają malcom się lepiej skoncentrować, uczą ich dokładności i cierpliwości. Dodatkowo rozwijają wiele przydatnych umiejętności, w tym myślenie wzrokowe, wyczucie koloru bądź dostrzeganie prawidłowej palety barw. Wspomagają także rozwój inteligencji emocjonalnej. Dzięki malowaniu numerycznemu można pozwolić swoim emocjom płynąć, co jednocześnie wpływa na empatię, spokój i poczucie szczęścia. Tego typu forma artystyczna stanowi też świetny trening precyzji.

Dzieci poprzez konieczność dokładnego wypełniania konturów uczą się precyzyjnego operowania pędzlem, skupienia oraz dbałości o szczegóły. Rozwój takich umiejętności okaże się im potem szczególnie przydatny w szkole i życiu codziennym.

Malowanie po numerach to doskonała forma rozrywki oraz znakomity sposób na udany relaks. Tego rodzaju aktywność artystyczną można potraktować zarówno jako środek antystresowy, jak i zajęcie efektywnie poprawiające koncentrację czy skupienie.

Obrazy malowane po numerach pozwalają wyrazić siebie, a powstałe dzieło świetnie sprawdzi się jako piękna, samodzielnie przygotowana dekoracja mieszkania.

Bibliografia:Arciszewska-Binnebesel A., Twórcze podróże plastyczne. Wykorzystanie sztuki w terapii i
arteterapii, Wydawnictwo Harmonia 2020.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*