Makrosomia płodu to nazwa stosowana do określenia noworodka, który rodzi się znacznie większy niż wskazuje na to średnia. Terminem tym określa się także płód znacznie większy niż wskazuje na to wiek ciąży. Makrosomia dotyczy około 10% ciąż. Kiedy dokładnie się ją stwierdza i jakie ma przyczyny? Przeczytaj!
Kiedy mówimy o makrosomii płodu? Problemy z definicją
Makrosomia płodu to sytuacja, kiedy na świat przychodzi dziecko znacznie większe niż wskazuje na to średnia. Wagą graniczą jest zazwyczaj 4000 gramów.
Urodzenie dziecka ważącego 4 kilogramy nie jest dzisiaj już fenomenem. Dlatego granice w wielu opracowaniach przesuwa się dalej, wyznaczając ją na wyższą wagę niż 4000 gramów. W niektórych źródłach kluczowe stają się komplikacje, które mogą się pojawić u większości rodzących. A te związane są zazwyczaj ze znacznie wyższą wagą urodzeniową niż 4000 gramów i wynoszącą ponad 4500 gramów.
Inny sposób określania makrosomii koncentruje się na siatkach centylowych. W tym ostatnim przypadku o makrosomii mówimy, gdy przekroczony zostanie 90 centyl dla danego wieku ciążowego w określonej populacji. W Polsce 90 centyl dla 41 tygodnia ciąży oznacza 4100 gramów. Czyli o makrosomii mówimy, biorąc pod uwagę tę definicję, gdy płód ma ponad 4100 gramów.
Dlaczego makrosomia jest problemem?
Wysoka waga urodzeniowa to problem. Utrudnia poród siłami natury, zwiększa ryzyko komplikacji zarówno u matki, jak u dziecka. Podnosi ryzyko wystąpienia różnych chorób u rozwijającego się dziecka, w tym przede wszystkim cukrzycy.
Dlatego wiedza o prognozowanej wielkości noworodka jest tak istotna w momencie podejmowania decyzji i sposobie przyjścia na świat noworodka. Wysoka waga urodzeniowa, stwierdzona podczas badania USG, zazwyczaj motywuje lekarza do rozwiązania ciąży przez cięcie cesarskie.
Jak zapobiec makrosomii płodu?
- zadbaj o prawidłową wagę przed zajściem w ciążę,
- stosuj zróżnicowaną, zbilansowaną dietę w ciąży,
- jeśli lekarz nie widzi przeciwwskazań, dbaj o aktywność fizyczną w ciąży,
- staraj się znaleźć sposób na stres inny niż zajadanie stresów,
- poszukaj wsparcia, jeśli czujesz, że ciąża jest dla Ciebie trudna emocjonalnie.
Makrosomia płodu – jak ją można wykryć?
Makrosomia płodu może być trudna do wykrycia na wczesnych etapach ciąży. Z czasem, gdy płód rośnie, jest to coraz łatwiejsze. Wystarczy badanie USG.
Na problemy mogą wskazywać:
- nadmiar wód płodowych (wielowodzie),
- cukrzyca ciężarnej,
- nadwaga i otyłość przed ciążą
- nadmierny podaż kalorii w ciąży
- wiek powyżej 35 lat
- ciąża przenoszona.
Często makrosomia płodu wynika po prostu ze względów genetycznych. Wysocy i postawni rodzice zazwyczaj powołują na świat większe dzieci.
Makrosomia płodu – co z porodem?
Makrosomia porodu to jeden z czynników, który często decyduje o cięciu cesarskim. Może również wymusić na lekarzu decyzję o szybszym zakończeniu ciąży.
W Polsce wykonuje się cięcie cesarskie obligatoryjnie u zdrowych kobiet noszących płód o wadze powyżej 4500 gramów, a u kobiet z cukrzycą – powyżej 4250 gramów. Bardzo istotna przy podejmowaniu decyzji o cesarskim cięciu jest też ocena budowa ciała kobiety, w tym przede wszystkim rozstaw kości miednicy.
Komentarze